Jak na chov sklípkana?
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
V tomto článku se blíže podíváme na chov afrických šneků – oblovek. Existuje velké množství druhů i podruhů, mezi nejčastěji chované patří například oblovka žravá (achatina fulica), oblovka obrovská (achatina achatina) nebo oblovka síťovaná (achatina reticulata).
Pro začínající chovatele patří mezi nejvhodnější právě oblovka žravá, neboť není příliš náročná a poměrně snadno se rozmnožuje. Naopak oblovka obrovská je náročnější na teplotu, vlhkost a UVB záření. Oblovky patří mezi největší plže naší planety a je tedy potřeba počítat, že i v našem domácím chovu dosáhnou úctyhodných rozměrů. Pro zajímavost jeden zástupce druhu achatina achatina je zapsán v Guinessově knize rekordů s velikostí ulity 39,3cm a 900g. V domácích podmínkách však počítejte s velikostí okolo 20 - 30cm a věkem kolem 5 - 7 let.
Achatiny žijí především v tropických lesích Afriky, byly však zavlečeny i do dalších koutů naší planety a třeba v Severní Americe jsou ale díky svému velkému apetitu, snadnému rozmnožování a absenci přirozeného nepřítele považovány za velké škůdce. Dokáží se zahrabat až 20 cm do půdy, kde přečkají i nižší teploty. Proto v žádném případě nevypouštějte oblovky do volné přírody!
Jako chovnou nádrž nejčastěji používáme akvárium nebo terárium o velikosti minimálně 50 x 30 x 30 cm pro jednoho jedince. Vlhkost udržujeme na 80 - 90 % denním rosením z rozprašovače a velmi důležité je dobré větrání. Vysoká vlhkost v nedostatečně větraném teráriu by mohla způsobovat nežádoucí plíseň. Ideální teplota je kolem 27 stupňů. Pokud si pořídíme malé oblovky, je možné zvolit pro chov faunaboxy. Pro dospělé jedince a skupinku plžů je vhodnější pořídit dostatečně velké terárium. Jako substrát nejčastěji používáme drcené kokosové vlákno, neboli lignocel. Tento substrát skvěle absorbuje vodu a neplesniví. Minimální vrstva podestýlky by měla být kolem 5 cm, vyšší vrstva je lepší. Oblovky se rády zahrabávají a v substrátu tráví hodně času.
Dekorace umísťujte dle uvážení. Nejsou vhodné kameny a tvrdé předměty, o které si mohou šneci poškodit ulitu. Vhodné jsou umělé rostliny, které se snadno při zašpinění vyčistí pod proudem čisté vody. Živé rostliny umístit můžeme, je třeba však počítat s tím, že brzy budpu sežrané...Z živých rostlin se velmi osvědčil potos, který oblovkách chutná, zároveň rychle regeneruje a rychle roste. Substrát je důležité neustále udržovat vlhký. V případě, že substrát vyschne, oblovky se většinou zapouzdří a budou čekat na vlhčí mikroklima.
Velmi dbáme na hygienu, v teráriu neponecháváme zbytky potravy a pravidelně odstraňujeme trus. Dle velikosti a počtu jedinců měníme jednou za čas kompletní substrát. Údržbu je také třeba věnovat stěnám terária. Oblovky velmi rády lezou po skle a zanechávají za sebou stopu slizu, což je patrné zejména pokud oblovky chováte v teráriu.
Jako přirozená potrava slouží oblovkám v přírodě především plody přezrálého ovoce. V domácím chovu podáváme mango, meloun, jablka, banány, hrušky, salát, strouhanou mrkev nebo třeba okurku. Někteří chovatelé připravují i speciální kašičky. V létě navíc podáváme pampelišky. Pravidelně podáváme sépiovou kost pro zajištění dostatečného přísunu vápníku.
Oblovky jsou aktivní především v noci, den tráví většinou zahrabané v substrátu. Jak již bylo řečeno, rozmnožování bývá snadné. I přesto, že jsou oblovky hermafrodité, většinou je k rozmnožení třeba minimálně 2 jedinců. Někdy se však stává, že k úspěšné snůšce stačí pouze jeden jedinec. Ve snůšce bývá většinou několik stovek vajec. Zde se chovatel musí rozhodnou, zda chce svůj chov takto rozšířit nebo vajíčka zničí. Také je možné podávat vajíčka i malé jedince některým terarijním živočichům.
Nejde o typického mazlíčka v pravém slova smyslu, ale na lidský dotek a manipulaci se navyknout nechá. Také se rády se koupou, tak jim můžete pravidelně dopřávat koupel v umyvadle v mělké a vlažné vodě. Oblovky jsou společenské, doporučujeme je chovat ve skupině. Nikdy nechovejte různé druhy v jedné ubikaci.
Víte, co je to víčkování? Pokud je šnek více jak dva dny neaktivní, je potřeba ho zkontrolovat, zda není tzv. zavíčkovaný. Zavíčkováním dává oblovka najevo, že něco není v pořádku (vlhkost v teráriu, teplota, nedostatek vápníku či parazité v substrátu). V tom případě je potřeba zjistit příčinu, napravit ji, šneka trochu opláchnout vlažnou vodou a podat mu plátek okurky.
Oblovky jsou velmi zajímavým druhem terarijního zvířete, vhodným i pro začínající chovatele.