Výmarský ohař
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Německý krátkosrstý ohař je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších plemen ohařů. Jeho elegantní vzhled a všestrannost z něj dělají skvělého parťáka pro množství aktivit, proto jeho obliba v poslední letech stoupá také u sportovně založených lidí.
Skupina 7: Ohaři
Sekce 1 – Kontinentální ohaři/ typ braka
S pracovní zkouškou.
Psi: 62 - 66 cm
Feny: 58 - 63 cm
Na území Německa se psi využívaní k lovu nacházeli již od 15. století a bez nějakého konkrétního rozdělení se nazývali jednoduše a souhrnně „loveckými psy“. O německém ohaři jako takovém můžeme mluvit od 19. století. Přesný původ bohužel není znám. Nejpravděpodobnější je, že německý krátkosrstý ohař pochází z loveckých psů z jižní Evropy a honičů (foxhound, pointer a bladhound), jinde se zase uvádí, že německý ohař má kořeny spíše ve Španělsku (tento názor prosazoval dr. Kleeman). Ať je to jakkoliv, předci "kraťáka” byli používaní k lovu pernaté zvěře a byli oblíbeným živým darem mezi šlechtou a urozenými rodinami. Roku 1870 sepsal princ Albrecht ze Solms-Braunfeldu charakteristiku německého ohaře, kde vymezil jeho lovecké upotřebení, exteriér a povahu, a roku 1897 byla sepsána plemenná kniha německého ohaře. Na našem území se první německý krátkosrstý ohař objevil roku 1930, o rok později „Klub krátkosrstý ohař“. Dodnes se plemeno těší velké oblibě a chová se nejen jako všestranný lovecký, ale i sportovní pes.
Německý krátkosrstý ohař je velmi aktivním plemenem, které potřebuje především pohyb a zaměstnání. Nejideálnějším vyžitím pro něj je lovecké upotřebení, ale neztratí se ani jako sportovní pes – je ideální třeba pro canicross, bikejoring, hoopers, ale ocení i každodenní dlouhé procházky, zejména v lese a na louce. Pokud má možnost si adekvátně vybít energii, je dobrým rodinným psem. Má-li být psem na zahradu, který se dostane ven každý den na hodinu, je lepší zvážit pořízení méně náročného plemene. Nemá-li dostatečné zaměstnání, najde si zábavu svojí a rozhodně ne ke spokojenosti svého majitele. K lidem, které zná se chová přátelsky, k cizím se může chovat odtažitě a cizí lidi za plotem ohlásí – dobrý hlídač to ale není. Rodině je oddaný. Jeho veselá a ochotná povaha, povaha z něj činí skvělého společníka – může mít však sklony k tvrdohlavosti. Zvládne ho i důsledný začátečník.
Srst německého „kraťáka“ je hustá a přilehlá, dobře se udržuje a není náročná na péči; dobře se udržuje gumovým hřbílkem a kartáčem pro krátkou srst. Nejčastěji se setkáváme s těmito barvami: Hnědá, černá, hnědý bělouš, černý bělouš, obě barvy také s plotnami a hnědá v odstínech od světlé po tmavou.
Německý ohař je spíše zdravé plemeno, ale nevyhýbají se mu potíže s klouby (dysplazie kyčelního kloubů). Setkat se můžeme i s onemocněním očí (progresivní retinální atrofie), Von Willebrandovou chorobou (vrozené onemocnění srážlivosti krve) nebo potížemi se štítnou žlázou.