SuperZoo

Nejoblíbenější druhy terarijních zvířat

Existuje mnoho druhů plazů a terarijních zvířat, někteří si však získali více obdivovatelů než ostatní. Nezapomínejte, že ještěři se nejlépe cítí ve vhodně zařízeném teráriu a čím více kusů plánujeme chovat, tím větší ubikaci budeme potřebovat. O které jde? Pojďme si je představit.

Agama vousatá

Agama vousatá je plaz obývající především polopouštní oblasti Austrálie. Do terária však zabudujte odpočívadla, agama ráda šplhá. Své pojmenování má podle řady ostnů po stranách hlavy a těla, ale nebojte, ostny jsou poddajné, nezraní vás. Dorůstá délky až 60 cm i s ocasem. Vhodná velikost terária pro jednu agamu vousatou je 100x50x50 cm. Jejím nárokům tedy odpovídá terárium orientované na šířku, neboť jde o pozemního plaza.

Jaká je agama vousatá?  Klidnou, mírumilovnou a impozantně vzhlížející agamu zvládne také začínající chovatel, který jí poskytne vhodné podmínky pro život. Agama je opravdový milovník tepla a je na to potřeba myslet při zařizování terária. Není problém je chovat jednotlivě nebo ve skupině v počtu ku prospěchu samic. Agamy ocení také výlety po bytě mimo terárium. Agama vousatá je všežravec, přitom mladé agamy potřebují více živočišné stravy, dospělé agamy více stravy rostlinné, ale nemusí to být pravidlem. Lehce si zvykne na manipulaci člověka.

Agama vodní (kočičinská)

Této agamě se přezdívá také vodní drak. Obývá tropické lesy západní Indie a pahorkaté lesy východní a jihovýchodní Asie. Vyskytuje se nejčastěji poblíž vody na větvích či keřích. Dorůstá délky až 75 cm. Rozměry terária pro jednoho jedince jsou 150x100x100 cm. 

Jaká je agama vodní? Krásný zelený ještěr, který se velmi rád koupe, takže ocení v teráriu vodní plochu (paludárium). Agama vodní se živí hmyzem, sladkovodními rybami a občas můžete podat holátko (myš, potkan). Není tolik kontaktní jako agama vousatá, ale na manipulaci si dokáže také zvyknout.

Gekončík noční

Spolu s agamou vousatou patří mezi nejoblíbenější plazy chované v českých domácnostech. Vyskytuje se v polopouštních oblastech Indie, Íránu, Iráku a Afghánistánu. Dorůstá délky až 30 cm. Pro skupinu o jednom samci a třech samicích je vhodné terárium orientované na šířku o rozměrech 80x40x40 cm.

Jaký je gekončík noční? Nedoporučuje se chovat gekončíky v párech, samec by mohl samici uhnat. Nejlepší je chovat skupinu 3 a více samic. Přes den spí nejraději v úkrytu, je to soumračné zvíře. Gekončík se živí výhradně hmyzem. Zvykne si na občasnou manipulaci člověkem.

Chameleon jemenský

Velmi zajímavý ještěr obývající horské a podhorské oblasti arabského poloostrova. Je známý svojí schopností barevně splynout s okolím. Barva se však mění v závislosti zdravotním stavu, teplotě a náladě. Dorůstá velikosti až 65 cm. Velikost terária pro jednoho chameleona je 60x45x90 cm.

Jaký je chameleon jemenský? Především náročný na životní podmínky, pro začátečníka bývá jeho chov obtížnější a často dochází k úhynu zvířete. Dospělí jedinci přijímají jak rostlinnou, tak živočišnou stravu, mláďata krmíme pouze hmyzem. Obecně jsou chameleoni velmi žraví. Chameleon je stromový plaz, proto volíme terárium na výšku.

Leguán zelený

Tento druh leguána je nejznámějším z čeledi leguánovitých. Mláďata jsou jasně zelená, časem se však zbarvení změní na šedohnědou, přes kombinace olivově zelené, tyrkysové až po zlatavé. Leguán zelený je impozantní zvíře, které může dorůst délky až 2 metrů. Leguáni se chovají v párech nebo ve skupinách, minimální velikost terária pro dospělého leguána je 200x100x200 cm.

Jaký je leguán zelený? Leguán zelený dokáže výborně šplhat po stromech a rád plave, takže mezi nutné zařízení terária patří silné větve a bazének. I přes svůj poněkud drsný zevnějšek může mít leguán ke svému majiteli na ještěra překvapivě silnou vazbu a lze ho lehce ochočit. Jen pozor – když vyrostou, opatrnost je na místě, neboť mohou svými silnými drápy nechtěně škrábnout. Mnoho chovatelů jej chová na volno, tzn. leguán má své obydlí v teráriu a na volno se prochází po bytě.

Užovka červená

Užovka červená je nejedovatý had obývající jižní oblasti Severní Ameriky až po severní Mexiko. Dorůstá délky 120-180 cm a živí se drobnými savci a ptáky, dá se tedy říci, že pozře to, co dokáže přemoci. Terárium pro jednu dospělou užovku by mělo mít rozměry 60x40x40 cm, pro pár 80x40x40 cm.

Jaká je užovka červená? Užovka je klidná a nekousavá, jen velmi málo dospělých užovek kouše. Časem si může přivyknout na manipulaci člověkem, ale je potřeba myslet na to, že každé vytažení hada z terária, především mláděte, pro něj znamená stres.

Krajta královská

Tento druh krajty se přirozeně vyskytuje v západní a částečně také i jižní Africe. Dorůstá délky zhruba 1,5 metru. Terárium pro krajtu by mělo mít minimální rozměry 100x50x50 cm. Krajta se může dožít až 40 let.

Jaká je krajta královská? Krajta královská se vyznačuje minimální agresivitou, je spíše plachá. Při správném zacházení je klidná a zvykne si na občasnou manipulaci. Je nenáročná a vhodná pro poučeného začátečníka. Jde o soumračného až nočního hada, přes den spí nejraději v úkrytu. Krajtu krmíme myšmi a potkany, zhruba 1x za tři týdny, mláďata po deseti dnech. Dospělé krajty často přijímají potravu nepravidelně.

Suchozemská želva

Suchozemské želvy patří mezi oblíbené domácí mazlíčky a existuje několik druhů. Mezi nejoblíbenější patří želva zelenavá a čtyřprstá. Péče o ně není vůbec těžká. Vhodná velikost terária pro dospělou želvu je 90x45x45 cm. Suchozemské želvy se mohou dožít 50 – 100 let, dlouhověké jsou hlavně větší druhy.

Jaká je suchozemská želva? Suchozemské želvy jsou zpravidla mírumilovné a jejich chov není obtížný, výjimkou je želva čtyřprstá, která si na lidskou péči zvyká poněkud obtížněji. Výbornou volbou pro začínajícího chovatele je želva zelenavá a žlutohnědá. Želvy ocení přes léto venkovní výběh a je potřeba myslet na to, že některé druhy rády hrabou.

Želva nádherná

Je nejčastěji chovaným druhem vodní želvy, i když se v podstatě jedná o obojživelné zvíře.  Byla zavlečena do Evropy z USA a dokáže se přizpůsobit našim podmínkám, což má negativní vliv na původní českou faunu. Pro jednu želvu potřebujete nádrž minimálně o velikosti 70x40x30 cm. Voda musí tedy tvořit alespoň 50 % objemu – vodní sloupec by měl být dvakrát větší než je délka želvy, zbytek „souš“, kde bude želva odpočívat.

Jaká je želva nádherná? Tato želva je všežravec, ale v první řadě jsou to dravci, takže chov v nádrži společně s rybkami nebo šneky nepřichází v úvahu. Je aktivním plavcem, ale neobratným lezcem, proto by měla být veškerá odpočívadla v nádrži dobře přístupná. Při poskytnutí vhodných podmínek není její chov obtížný.


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Zakládáme nové terárium