SuperZoo

Nejčastější mýty o psech a pravda mezi nimi

Pes je nejlepším přítelem člověka už zhruba 15 000 let, a proto se nám může zdát, že o nich víme vše. Opak je ale pravdou. Díky pozorováním a výzkumům vědců jejich tajemství pomalu odhalujeme a objasňujeme. Zároveň také zjišťujeme, že spousta věcí vůbec není tak, jak jsme si vždycky mysleli. Pojďme se společně podívat na známé mýty o psech, které stále mezi námi kolují a zjistěme, zda je na nich alespoň zrnko pravdy.

Psi vidí černobíle 

Nic není černobílé a to ani psí vidění. Pravdou ovšem je, že psi skutečně vidí jinak než lidé. Dokáží totiž rozeznat pouze některé barvy, a to konkrétně modrou, žlutou, šedou a zelenožlutou. Až tedy bude pro vašeho pejska příště kupovat novou hračku či pelíšek, mějte tuto skutečnost na paměti.  

Chcete se o psím zraku dozvědět více? Přečtěte si náš další článek.  

Suchý čenich je známkou špatného zdravotního stavu 

Určitě už jste někdy zaslechli, že psí čumák musí být studený a vlhký, a když není, je něco s vaším mazlíčkem v nepořádku. Toto tvrzení je ale pravdivé jen zčásti. Stejně jako může mít váš pejsek čenich suchý chvíli po probuzení a být naprosto v pořádku, tak může být zvíře s vlhkým čumákem nemocné. Pokud chcete psí čenich využívat jako indikátor zdraví, zaměřte se spíše na jeho vzhled. Jestliže je nosní houba popraskaná nebo se na ní vytvořil povlak, může se skutečně s vaším miláčkem něco dít.  

Jeden rok života psa je jako sedm let života člověka 

Délka života psa se vypočítává podle jeho velikosti, takže pokud se pokusíte tuto rovnici aplikovat do praxe, zjistíte, že tak úplně nefunguje. Některá plemena by se totiž podle tohoto měřítka dožila více než stovky, což se lidem stává pouze výjimečně. Menší plemena například stárnou pomaleji, takže stejně starý jezevčík nebude po převedení na lidské roky stejně starý jako německý ovčák. Matematika jeden rok krát sedm tedy v tomto případě opravdu nefunguje.  

Fena musí mít za svůj život alespoň jednou štěňata 

Netoužíte po starostech se štěňaty, ale nechcete vaší fence ublížit tím, že nikdy neměla potomky? Lidé mají tendenci promítat svou víru, názory a vnímání reality na zvířata, a tak došli k názoru, že psí samice bez mateřské zkušenosti nebudou nikdy šťastné. Pravda je ale taková, že feny po nenarozených štěňatech nikdy neteskní. Mnozí veterináři jako prevenci rakoviny mléčné žlázy a dalších zdravotních komplikací doporučují kastraci fen, které nejsou uchovněné.  

Starého psa novým kouskům nenaučíš 

Tento mýtus je tak zažitý, že se z něj stalo i lidové rčení aplikované na nás lidi. Ve skutečnosti ale i staršího psa lze (pře)vychovat. Je ale třeba mít na paměti, že k tomu budete potřebovat více trpělivosti a času než u mladšího psa. Starší psi mají zkrátka své tempo učení a my bychom po nich neměli chtít dokonalé a rychlé výsledky. Nenechte se tím však odradit, protože různé hry a cviky slouží k mentální stimulaci a udržují psí mozek fit, což je zejména u psích seniorů velmi důležité. 

Zívání je pouze známka únavy 

U psů je zívání spojené nejen s nudou a únavou jako u lidí, ale v mnoha případech jde o tzv. “konejšivý signál”, kterým se pes snaží snížit napětí, uklidnit situaci. Důležité naučit se znát způsob, jakým s námi komunikuje. Někteří vědci také tvrdí, že zívání souvisí s termoregulací mozku. 

Syrové kosti jsou nebezpečné 

Opak je pravdou. Pro psy jsou nebezpečné vařené a jinak tepelné upravované kosti. V trávicím traktu se mohou lámat a štěpit a psa vážně poranit. Pro zdravého psa jsou ideální masité, syrové kosti.  

Letní sestřih psovi jen prospěje 

Tento mýtus je pro psy obzvlášť nebezpečný! Psí kožíšek funguje jako izolace, a i když se nám může zdát, že pod hustými chlupy se musí náš mazlíček „vařit“, opak je pravdou. Kožich totiž pomáhá odvádět teplo z těla ven a v zimě ho naopak udržuje. Jestliže tedy psa ostříháte, narušíte jeho termoregulaci, čímž mu můžete opravdu ublížit.  

Vrtění ocasu jako známkou dobrého rozpoložení 

Vrtění ocasem je důležitou součástí psí komunikace a také patří mezi již výše zmíněné konejšivé signály. Také často slyšíte, že “přeci vrtí ocasem, chce si hrát”? Bohužel to nebývá pravda. Stejně jako zívání nemá vrtění ocasem jednoznačný význam. Ano, pes, který vidí svého páníčka nadšeně vrtí ocasem, ale dva cizí psi, kteří se potkají venku a vrtí ocasem to rozhodně nedělají z radosti. V tomto případě může jít o nervozitu, rozrušení nebo třeba pocit ohrožení. Proto je třeba opět situaci posoudit komplexně a přihlédnout k dalším okolnostem. Pak se vyhnete mnoha nedorozuměním.  

Člověk v roli vůdce smečky 

Pokud by se měla udělat anketa o nejnesmyslnější a nejrozšířenější pověru, tato by pravděpodobně vyhrála. Psi jsou dost chytří na to, aby věděli, že my lidé psi nejsme, a tudíž je nesmysl snažit se jim být “alfa psem”.  Pro psa bychom měli být sebevědomým, důsledným a rozhodným páníčkem, u kterého naleznou bezpečí a jistotu. Nechtějí dominantního, přísného nebo dokonce agresivního pána.  


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Společný čas se psem