Pozor na parazity!
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Osina – malá část klásku, která přesto dokáže nadělat velkou neplechu. S létem je nebezpečí osin opět aktuální, a proto se v našem článku dozvíte co to osiny vlastně jsou a jaké potíže dokáží způsobit.
Osina je štětinovitá či vláskovitá část nejčastěji travního klásku. Osiny jsou zakončením obalu semene, které chrání před poškozením. Po jeho dozrání se začnou mírně oddělovat a rozpadávat a mohou se tak snadno dostat do psí srsti, zejména té delší, proto se musíme mít na pozoru zejména u středně - a dlouhosrstých psů. Pokud byste si osinu vzali pod mikroskop, uvidíte klásek zakončený ostrými hroty. Nejčastějším původcem osin je ječmen myší.
Přes léto se bohužel jen stěží vyhnete místům, kde na osiny můžete narazit. Nejčastěji jsou na otevřených polích, loukách. Setkat se s nimi můžeme ale v podstatě kdekoliv rostou traviny (parky, turistické stezky apod.).
Díky výše zmíněným hrotům osina může cestovat. Nikdy však ne zpátky, ale vždy vpřed, proto může třeba z podkoží končetiny „odcestovat“ až na hrudník nebo břicho psa. A to se dostáváme k tomu, proč jsou právě tak nebezpečné. Při svém putování se osina může dostat do kůže, resp. do podkoží, kde nastane zánět. I když je rána bolestivá a hnisá, osina se ven nedostane, a tak nadále může způsobovat nová zánětlivá ložiska. Nejčastěji se osiny dostane do citlivé a tenké kůže v meziprstí (osina mezi prsty u psa), do uší, do očí nebo ji dokonce může pes i vdechnout (v dýchací soustavě její přítomnost určuje veterinář endoskopickým vyšetřením). Proto po každé procházce psa pečlivě prohlédněte, zaměřte se na nejcitlivější místa pro zapíchnutí a ideálně také psa vykartáčujte.
Společným „příznakem“ je neklid a kňučení. Pes se snaží za každou cenu bolesti zbavit, proto je třeba ho nenechat si zasahovat do ranky a postupovat co nejrychleji, než začne zánět.
Pokud máte štěstí a osina se nedostala do podkoží, můžete ji kleštičkami nebo pinzetou opatrně ze srsti vytáhnout. Pokud se po procházce venku ale objeví výše vypsané příznaky, je velmi pravděpodobné, že pes má někde zapíchnutou osinu (ale může jít i o jiné zdravotní potíže, což je nutné také brát v potaz). Pokud je ale osina už v podkoží, tak pravděpodobně cestuje a může být složitější ji nalézt. V takovém případě pomůže jen veterinář. Pokud osinu najde, tak postižené místo rozřízne a „vetřelce“ vyndá.