SuperZoo

Nádory u psů

Rakovina patří mezi nejčastější a závažné onemocnění psů, které postihuje nejčastěji starší jedince. Jak poznat, že má pes nádor a jaké jsou možnosti léčby se dozvíte v našem článku.

Co je to nádor? 

Nádor, neboli také tumor, je soubor buněk (patologický novotvar), který „roste“ samostatně a bez řízení organismu. Nejčastěji vzniká v dýchací a trávicí soustavě nebo tam, kde jsou buňky stimulované hormony (varlata, mléčná žláza), ale vzniknout může v kterékoliv tkáni. Jak poznat nádor u psa? Poměrně jednoduše – nádory mají formu bulek, které se mohou objevit kdekoliv na těle. Pokud zpozorujete takovou bulku, byť sebemenší, je na místě okamžitá kontrola u veterináře. 

Typy nádorů 

Nádory rozlišujeme na zhoubné (maligní) a nezhoubné (benigní). Zhoubné nádory u psů jsou takové, které ohrožují psa na životě, protože se „živí“ na svém hostiteli, tvoří metastázy (druhotná ložiska) a buňky nádoru se rychle množí a pronikají do dalších orgánů. Nicméně i takové nádory se dají léčit, pokud jsou dostatečně včas odhalené a hned se začne s léčbou. Nezhoubný nádor není nebezpečný, pokud však netlačí na tkáň nebo cévu - v takovém případě je nejen bolestivý, ale může být i nebezpečný. Nezhoubné nádory lze většinou dobře odstranit a neproniká do okolních tkání a orgánů. Může se ale stát, že i z nezhoubného nádoru se za určitých podmínek stane nádor zhoubný.  

Typy nádorů: 

  • Karcinom - který vychází z kůže nebo sliznice a většinou bývá zhoubný 
  • Lymfom – maligní nádor, který nejčastěji vzniká na těle psa tam, kde jsou rozmístěné lymfatické uzliny, ale existuje také kožní lymfom, lymfom v nervové soustavě nebo gastrointestinální lymfom. Léčba tohoto typu nádoru bývá poměrně úspěšná.  
  • Lipom – benigní nádor, který vzniká v podkožní tukové tkáni. Na omak jsou měkké a vznikají nejčastěji na končetinách, hrudníku a v okolí břicha. K jejich výskytu přispívá krmivo s vysokým množstvím živin a nedostatečný pohyb. Ačkoliv jde o nezhoubné nádory, jsou na obtíž, neboť tlačí na okolní tkáň a v některých případech mohou být dokonce i život ohrožující.  
  • Osteosarkom – osteosarkom je velmi agresivní nádor kostí, který nebývá ohraniče
  • ný, metastázuje a rychle se šíří do okolních tkání, např. do lymfatických uzlin nebo plic. Osteosarkom nejčastěji postihuje starší psy velkých a obřích psů, kde „napadá“ končetinu (tu je pak pravděpodobně třeba amputovat, u malých psů bývá na žebrech nebo lebce.)
  • Mastocym – maligní tumor kulatého tvaru, který vzniká bujením žírných buněk. Psa svědí a nádor bývá často bez srsti, protože se na jeho povrchu mohou tvořit otevřené rány nebo vředy, proto je třeba psovi drbání zamezit a navštívit hned při prvním podezření veterináře.  

Příznaky rakoviny u psa 

Majitel psa vždy pozná, že je něco jinak. Je vždy lepší jít ihned k veterináři než čekat a myslet si, že jde o banalitu a nedělat nic, zatímco se v těle psa bují zhoubný nádor, který může metastázovat. Tím se vás samozřejmě nesnažíme vystrašit, ale spíše varovat před projevy rakoviny, které jsou například: 

  • bouličky a výrůstky 
  • nechutenství 
  • hubnutí 
  • kašel, sýpavé dýchaní 
  • anémie 
  • letargie 
  • kožní vředy, otoky 
  • krvácení (např. z nosu, tlamy nebo konečníku) 

Svého psa často doma kontrolujte, tak totiž můžete objevit případné bulky či jiné zdravotní potíže, které nemusí být na první pohled patrné.  

Jak poznat zhoubný nádor u psa 

Pokud je nádor dobře viditelný na povrchu těla, odebírá se vzorek pro následnou cytologii, kde se buňky útvaru zkoumají pod mikroskopem. Pokud je nádor uvnitř těla, je nutné k jeho diagnostice provést rentgen nebo ultrazvuk.  

Jak se léčí nádor u psa 

Od stadia, ve kterém se nádor nachází se odvíjí také způsob léčby. Některé nádory lze dobře odstranit chirurgicky, což je velmi slibné pro další léčbu. Možností je také chemoterapie, která může navazovat na chirurgický zákrok, ale může být prováděna i samostatně. Nutno podotknout, že chemoterapii snáší psi o dost lépe než lidé. Mezi další možnosti patří také využití radioterapie nebo imunoterapie (obě tyto možnosti jsou šetrnější než chemoterapie) a nesmíme také zapomenout na podpůrnou léčbu léky. Způsob léčby vždy stanoví veterinář s ohledem na umístění, stádium rakoviny a celkový zdravotní stav psa. 

Prevence rakoviny u psů 

Rakovina si bohužel nevybírá, a i když často cílí na dospělé a starší jedince, může postihnout také štěňata a mladá zvířata. Často ale můžeme výskyt rakoviny ovlivnit my lidé. A proto: 

  • krmte psa stravou s dostatkem kvalitních bílkovin, tuků a vlákniny 
  • vyhněte se krmivům s konzervanty, barvivy a dochucovadly 
  • krmnou dávku doplňujte o antioxidanty 
  • dopřejte svému psovi dostatek zdravého pohybu 
  • vyvarujte se používání pesticidů, herbicidů a těkavých sloučenin v blízkosti psa 
  • nekuřte v domácnosti, kde žije pes 

Jakmile zazní diagnóza „nádor“ nebo „rakovina“, je to vždy velkým stresem a smutkem pro majitele psa. Snažte se pro si se svým chlupáčem užívat každou společnou chvilku v dobré náladě, neboť stejně jako u lidí má i u psů psychický stav pacienta na léčbu. A psi neřeší, zda jsou nemocní, dokud my lidé děláme vše pro jejich bezbolestný a spokojený život, proto je na nás, jaké emoce na své psy přenášíme a jakou veterinární péči jsme jim schopni poskytnout. 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Základy péče o psa