Maltézský psík
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Mopse má spousta lidí zafixovaného jako malého, uchrochtaného a lenivého psa. I když vypadá, že je stále zamyšlený neb dokonce nešťastný, opak je pravdou. Mops je přátelské a život milující plemeno, které se těší celosvětové oblibě.
Země původu: Čína (patronát má Velká Británie)
Klasifikace FCI
Skupina 10: Společenská plemena
Sekce 11 – Malí molossoidní psi
Výška
25 - 28 cm
Historie v kostce
Asi před 2000 lety byl v Číně vyšlechtěn psík malé velikosti podobný psům molossoidního typu té doby. Dle zachovaných dokumentů byl tento pes nápadně podobný dnešnímu mopsovi a u císařského dvora byl symbolem moci. Od 12. století však zájem o tyto psy začal opadávat a nahrazovali je sice také malí psi, ale s delší srstí - šlo například o lhasa apso, který je údajně považován (ač překvapivě) za předka mopse. Zájem o malé, krátkosrsté psy se začal projevovat opět v 16. století, kdy se s námořníky Východoindické společnosti dostali do Evropy. Zde opět našli své místo u vysoce postavených lidí, zejména na klínech bohatých dam Velké Británie. Začátek industrializace pro mopsy znamenal období úpadku, nicméně Velká Británie se zasloužila o návrat tohoto společenského plemene a od té doby se rozšířil do celého světa. Standard byl publikován roku 1987 a na našem území se chová od 18. století.
Povaha
Mops působí dojmem, že by nejraději celý den prospal na gauči. Blízkost svého pána a pohodlí je pro něj sice velmi důležitá, ale je to příjemně aktivní psík, který si rád užívá život. Samotu špatně snáší, proto je dobré, nebývá-li často sám. Svému pánovi je oddaný a nejšťastnější je, může-li ho doprovázet kamkoliv. Přesto však dlouhé procházky nejsou nic pro něj – vystačí si s běžnými vycházkami, proto je vhodný pro seniory, a ne příliš aktivní lidi. Velmi se hodí do městského prostředí. Mopsíkovi nikdo neodepře jeho šarm a velkou osobnost. Má smysl pro humor a v kombinaci s krátkým čumákem a vráskami působí zkrátka neodolatelně.
Srst a zbarvení
Srst je krátká a hustá, její údržba není složitá ani časově náročná, nicméně dost líná. Mopse nejčastěji vídáme ve stříbřité a plavé barvě, ale mezi další uznaná zbarvení patří černá a aprikot.
Zdraví
Zdravotně na tom toto plemeno bohužel úplně nejlépe není; extrémně krátký nos a kulaté, velké oči si vybírají svou daň v podobě potíží s dýcháním (to je spjaté také s plynatostí a tzv. chrochtáním) a onemocnění očí (hlavně záněty rohovky). Ojedinělé nejsou ani potíže s kůží. U mopse, který má sklony k nadváze, je velmi důležité množství a kvalita podávaného krmiva.
Víte, že…
Říká se, že panovníka Viléma III. Oranžského (místodržitel Spojených provincíí nizozemských a později panovník Anglie, Skotska a Irska) před atentátem varovali štěkotem jeho milovaní mopsové. Mezi další významné historické majitele mopsíků patří královna Viktorie, Marie Antoinetta či Joséphine de Beauharnais, jež byla manželkou Napoleona Bonaparte. Anglické pojmenování „pug“ se odvozuje od latinského „pugnus“, což znamená „pěst“. Mopsí hlava totiž připomíná sevřenou pěst. Zajímavostí také je, že vzniká plemeno zvané „retro pug“, kdy se kříží mopsové s jack russel teriéry. Cílem je návrat k původnímu, zdravějšímu mopsovi a zlehčení stavby těla.