Jak na chov leguána zeleného?
Leguán zelený je majestátný ještěr pocházející ze Střední a Jižní Ameriky, který svou výrazně zelenou barvou uchvátil chovatele po celém světě. Pokud i vy toužíte po společnosti tohoto nádherného tvora, dobře si přečtěte tento článek, ať víte, jak na něj. Ale pozor – leguán určitě není vhodným mazlíčkem pro úplné začátečníky.
Co byste měli vědět o leguánovi zeleném
Ve volné přírodě leguán žije jak v tropických pralesích, kde to má nejraději, tak i na mořských pobřežích, v savanách či bažinatých krajích. Najdete ho nejčastěji v korunách stromů v blízkosti vody. Je zdatným plavcem a velmi dobře šplhá – proto i v zajetí bude potřebovat opravdu hodně prostoru, abyste mohli splnit všechny jeho nároky.
Co se týče vzhledu, pak je leguán v lecčems podobný agamě – má ješterkovité tělo, zhruba třikrát tak delší ocas a pět prstů na každé končetině, které zdobí zahnuté dlouhé a drápy, jež zvířeti umožňují pevné držení na větvích. Dalšími velmi charakteristickými znaky tohoto ještěra je výrazný hrdelní lalok a hřeben ze zahnutých trnů. Samečci mívají vyšší krční a hřbetní hřeben a výraznější stehenní póry. Pokud se leguán cítí v ohrožení, vztyčí řadu trnů na svém hřbetě a snaží se nepřítele zastrašit. Jako zbraň používá svůj dlouhý ocas. Ve volné přírodě se jím tak snaží ubránit kočkovitým šelmám, krokodýlům, hroznýšům a také lidem. Lidé v Jižní Americe totiž jejich maso a vejce využívají jako zdroj potravy. V dobrých podmínkách v zajetí se ale leguán zelený může dožít až 20 let.
Pokud se rozhodnete leguána chovat, buďte vždy v manipulaci s ním opatrní. Ačkoliv se někteří jedinci dají docela dobře ochočit, jsou to stále velká zvířata, která vám mohou ošklivě ublížit, nezvládnete-li jejich chov. Při obraně může bolestivě švihnout ocasem nebo škrábnout drápy.
Jak by mělo vypadat terárium
Pro jednoho leguána volíme terárium, jehož rozměry závisí na velikosti zvířete. Šířka a výška terária by měly odpovídat 1,5 násobku celkové délky zvířete, hloubka 1 násobku celkové délky zvířete. Pro každého dalšího leguána pak počítejte s třetinou tohoto prostoru navíc. Pokud máte zahradu či velkou terasu, zvažte možnost pořízení letní venkovní voliéry.
Terárium musí být nejen dostatečně prostorné, ale také snadno udržovatelné, aby byla ubikace vašeho nového mazlíčka neustále v čistotě. Ideální je na dno použít linoleum nebo ho obložit kachličkami. V žádném případě nepoužívejte písek nebo lignocel. Leguán by ho mohl pozřít, což by vedlo k obstrukci trávicího traktu a následnému úhynu zvířete.
Jak jsme již zmiňovali výše, leguáni rádi šplhají a milují vodu, proto do terária umístěte vodní nádrž a větve. Při volbě nádrže myslete na to, že musí být z dobře čistitelná. Leguáni totiž chodí do vody vykonávat svou potřebu. Čištění terária desinfekcí provádějte pouze speciálními přípravky, které jsou šetrné pro plazy, například ZOO MED Wipe Out.
Dále budete muset pořídit tepelný zdroj (ideálně terarijní žárovku), který zajistí stálou teplotu v rozmezí 25-30 °C přes den a v noci 23–25 °C. Ideální umístění žárovky je takové, aby se pod ní mohl ještěr vyhřívat, ale nehrozilo mu popálení. Pod žárovkou by měla být teplota kolem 35 °C.
Vyhřívání pod zdrojem UVA a UVB je pro leguána nejen příjemné, ale také nutné pro metabolické procesy vápníku a vitaminu D. Zároveň by ale v teráriu měla být i chladnější místa.
Kromě tepla musíte vašemu ještěrovi poskytnout vhodnou vlhkost, která by se měla pohybovat v rozmezí 60–70 %. Určitě si pořiďte teploměr a vlhkoměr, ať máte o podmínkách v teráriu přehled. Pokud je vlhkost příliš nízká, může dojít k dehydrataci, zaprášení plic či poruchám svleku kůže. Při příliš vysoké vlhkosti zase vznikají plísně a hrozí riziko bakteriálních onemocnění. Vlhkost v teráriu můžete upravit denním rosením rozprašovačem, mlhovačem nebo rosícím systémem.
Krmení
Leguáni jsou býložravci, proto jejich potravu tvoří převážně zelené listy. V létě tedy vašemu leguánovi můžete nabídnout luční směs skládající se z celých pampelišek, jitrocele a listů maliníku, ostružiníku či jahodníku. Pro zpestření též můžete podávat jetel nebo vojtěšku. S množstvím to ale nepřehánějte, tyto dvě rostliny totiž obsahují hodně bílkovin.
V zimě leguána krmte hlavně listovými saláty (čekanka, čínské zelí, rukola, polníček…), přidat jim ale můžete i nastrouhanou mrkev, cuketu nebo třeba okurku. Pro zpestření můžete občas nabídnout také nastrouhané jablko, banán, jahody hrušky, mango, meruňky, broskve nebo hroznové víno. Dávejte ale pozor, aby v teráriu nezůstávaly dlouho nesnědené zbytky. Mohly by se zkazit.
Dospělé jedince krmíme 1–2 x denně, mláďata 2–3 x denně. Kromě krmiva zvířatům podáváme také vitaminy a minerály.