SuperZoo

Které druhy papoušků se mohou naučit mluvit?

Asi každý milovník papoušků někdy záviděl pohádkovým pirátům jejich upovídaného opeřeného společníka a přál si mít takového rozverného kamaráda doma. Mluvící papoušek však nemusí být jen vaší fantazií – stačí vědět, který druh si pořídit. Přečtěte si tento článek, ve kterém vám tyto papoušky představíme a poradíme vám, jak jim „rozvázat“ jazyk!

Kde se u papoušků vzala schopnost napodobit lidskou řeč? 

Rozumět řeči zvířat – to je přání, které má lidstvo odnepaměti a které si může alespoň částečně splnit ve společnosti mluvících papoušků, jež mají speciálně tvarovaný hrtan a jazyk a dostatečnou inteligenci na to, aby si osvojili tu naší. Ve volné přírodě je takto můžete slyšet napodobovat písně jiných ptáků a zvířat, což je jejich speciální způsob komunikace.  

Je ovšem nutno dodat, že papoušci, ač jsou velice chytří, nemají kapacitu rozumět větám, které od nás odposlouchali. Jsou „pouhými“ imitátory, kteří mají schopnost přesně napodobit veškeré zvuky ve svém okolí.  

Tuto schopnost ovšem nemají úplně všichni papoušci, a i u obvykle upovídaných druhů můžete narazit na jedince, kteří se naučí celé věty, ale pak jsou i tací, kteří se naučí sotva pár slov. Stejně jako zpěv u lidí, mluvení je u papoušků zkrátka záležitostí talentu. Přesto existuje 8 druhů, kteří obvykle tento talent mají. 

Žako – král upovídaných papoušků 

Titul nejtalentovanějšího a nejučenlivějšího papouška si u chovatelů získal papoušek šedý, kterého můžete znát i pod jeho druhým jménem žako. Jedná se o velmi veselého, přátelského a společenského papouška, který je schopen se naučit řadu slov a souvětí. Dokonce existují i výzkumy, které tvrdí, že jsou tito ptáci natolik inteligentní, že dokáží chápat kontext slov a vést jednoduchou konverzaci. Takové schopnosti ale získají až po letech výcviku a s velkou pravděpodobností ani oni nerozumí tomu, co říkají.  

Pokud se rozhodnete pro chov žaka, počítejte s tím, že tento papoušek vyžaduje nejen pro nácvik mluvení spoustu pozornosti a lásky. Jestliže se mu nebudete dostatečně věnovat, může si začít vyškubávat peří. Má totiž značně neurotickou povahu.  

Andulka – malý papoušek s velkou slovní zásobou 

Andulky jsou mezi chovateli oblíbené nejen pro svou krásu a společenskost, ale také pro schopnost naučit se opravdu velké množství slov a frází. Mezi papoušky patří v tomto ohledu mezi rekordmany. Stejně jako u žaka, i andulkám, které chcete naučit mluvit, se musíte hodně věnovat a chovat je maximálně v páru. Ve větší skupině si vás ani ta nejtalentovanější prostě nebude mít potřebu tolik všímat!  

Amazoňan – majitel nejsladšího hlasu 

Amazoňané jsou skuteční krasavci, kteří milují být středem pozornosti. Jsou velmi inteligentní, duchaplní a milující. Se svými majiteli si vytváří pevný vztah a touží po sociálním kontaktu s nimi, proto si tohoto papouška nepořizujte v případě, že často nebýváte doma a nemáte čas se mu věnovat. Budete-li na něj ale pravidelně mluvit, odmění vás odpovědí krásným čistým jemným hlasem.   

Alexandr – mistr delších frází i krátkých slov 

Že jsou alexandři schopní napodobovat lidskou řeč zjistili již před dlouhými staletími indičtí náboženští vůdci, kteří ve svých zahradách odříkávali své modlitby. Brzy si totiž začali všímat, že je tito krásní zelení papoušci opakují, a učinili z nich tak posvátná zvířata, která s láskou chovali jako domácí mazlíčky.  

Stejně jako amazoňané, i alexandři mají velmi čistý hlas, jímž dokáží napodobit delší fráze i krátká slova. Mají sklony k vyprávění, takže když se jim budete opravdu věnovat, můžete si s nimi užít spoustu zábavy! 

Papoušek mniší – skvělý žák pro méně zkušené chovatele 

Tito papoušci jsou velmi společenští a nemají problém učit se zvukům podobným lidské řeči rychle. Jsou tedy skvělými společníky pro chovatele, kteří ještě nemají zkušenosti s nácvikem mluvení u papoušků.  

Ara ararauna – věrný společník pirátů 

Pokud jste vždycky snili o hlučném barevném opeřeném společníkovi, který v pohádkách obvykle sedává na rameno pirátů, pak vaším ideálním mluvícím papouškem bude ara ararauna. Co se týče schopnosti naučit se mluvit, jedná se o velmi talentovaného a šikovného žáka, kterého můžete naučit spoustu slov a frází, ač jeho hlasový projev nemusí být vždy čistý. Vzhledem ke své velikosti vyžaduje opravdu hodně prostoru, proto je potřeba investovat do dostatečně velké klece či voliéry. Je také náročný na čas svého majitele, proto je jeho pořízení, i vzhledem k jeho dlouhověkosti, nutné velmi dobře promyslet. 

Kakadu – tancující vypravěč 

Kakadu je již od pohledu showman, se kterým se nikdy nebudete nudit, avšak na péči je poněkud náročný. Povahově se jedná o poměrně hlučného komunikativního mazlíčka, který se velmi rád předvádí. Do jeho repertoáru patří jak vyprávění, tak i tanec. Stejně jako ara je náročný na pozornost svého majitele. 

Eklektus různobarvý 

Eklektusové jsou velmi přátelští a milí papoušci, kteří se moc rádi socializují se svými majiteli. I když nejsou povahou moc hluční, mohou naučit poměrně hodně slov. Zkušení majitelé uvádí, že samečci bývají v tomto ohledu o něco šikovnější než samičky.  

Jak na výcvik mluvení u papoušků 

I když má vámi chovaný papoušek od přírody na imitaci zvuků talent, sám od sebe se s vámi do hovoru nedá. Chcete-li jej tedy naučit nějaká ta slova či fráze, budete se muset obrnit velkou dávkou trpělivosti a věnovat výcviku spoustu času.  

Pro začátek si vyberte jedno slovo, které před papouškem několikrát opakujte. Snažte se při tom vyhnout rušivým elementům. Určitě tedy při výcviku nemějte zapnuté rádio a buďte se svým mazlíčkem sami. Vhodné je začít se slovy, které obsahují hlavně samohlásky i, e nebo u, ty se papouškům vyslovují nejlépe. A protože „zadarmo ani kuře nehrabe“, nezapomeňte za každý pokrok svého žáka odměnit nějakým zdravým pamlskem.  

Jakmile papouška naučíte první slovo, začne ho sám stále více a více opakovat a další se naučí už snáze. Tímto způsobem ho později můžete naučit i kratší fráze. Dávejte si ale pozor, abyste ho omylem nenaučili nadávat. V klidném prostředí papoušci slyší opravdu všechno a neváhají nová slova opakovat v jakékoliv situaci, a to i když zrovna máte hosty.  


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Péče a chov