SuperZoo

Krmný hmyz na prodejnách Super zoo

Hmyz je důležitou součástí potravy plazů, obojživelníků, pavouků, ryb, ale také některých savců a ptáků. Například takového ježka sice v pohádkách vídáme hlavně s jablíčkem na zádech, ale zkuste před něj položit žížalu či larvu a uvidíte, čemu dá přednost.

Jaký hmyz bude vašemu mazlíčkovi vyhovovat? 

Ke krmení ještěrek, ještěrů a želv nejčastěji používáme cvrčky, sarančata, červy, šváby a octomilky. Důležité je, aby krmný hmyz nebyl větší než šířka tlamičky zvířete, proto raději volte menší druhy.   

Sklípkany a štíry budete krmit hlavně šváby, cvrčky, zophobasy, sarančaty či moučnými červy. Ti jsou vhodní také pro hmyzožravé ptáky

U všech hmyzožravých zvířat platí, že hmyz musí být živý, aby si ho váš mazlíček mohl ulovit. Množství hmyzu v jedné krmné dávce záleží na věku, velikosti a zdravotním stavu zvířete. Nechcete-li se hmyzu dotýkat, vkládejte ho opatrně do terária pinzetou či dávkovačem.  

Kde hmyz pořídit 

Hmyz lze samozřejmě najít kdekoliv v přírodě, nicméně jeho sběr může být časově velmi náročný.

Krmný hmyz na našich prodejnách


Krmný hmyz zakoupíte na kterékoliv z našich Super zoo prodejen. Na našich prodejnách je běžně k dostání hmyz typu cvrčci, sarančata, červy, šváby, octomilky, mouční červi a zophobas. Doporučujeme vám však dostupnost konkrétních druhů ověřit nejprve telefonicky. Telefonní číslo a svou nejbližší prodejnu naleznete v seznamu našich prodejen.

Další možností, jak si zajistit dostatečné zásoby krmného hmyzu, je jejich chov. Když vytvoříte pro hmyz ideální podmínky, budete mít brzy jeho nekonečnou zásobu. Dávejte ale pozor, abyste měli chovnou nádrž dobře zabezpečenou a hmyz vám neutekl. Švábi běhající po bytě by vás asi moc nepotěšili.  

Domácí chov krmného hmyzu

Domácí chov cvrčků 

Chov hmyzu není nijak náročný, přesto jsou určité podmínky, které je třeba dodržet. Pro chov cvrčků je ideální pořídit chovnou plastovou nádrž či fauna box, ve kterém budete udržovat vysokou vlhkost a teplotu nad 28°C. Jelikož jsou cvrčci plaší a rádi se schovávají, udělejte jim podestýlku z papírových proložek od vajec. Cvrčky krmte salátem, trávou, ovesnými vločkami či piškoty.  

Domácí chov sarančat 

Chov sarančat je podobný jako u cvrčka – ideální teplota v nádrži je 30°C. Jako potravu uvítá seno, listy trav a salátů či ovesné vločky. 

Domácí chov švábů 

Šváb je všežravec, který se zpravidla živí rostlinnými zbytky. Tento hmyz je velmi vhodný pro dlouhodobý chov, jelikož se dospělci dožívají až čtyř let. Dno nádrže vystelte papírovými proložkami od vajec.  

Domácí chov moučných červů a zophobasů 

Mouční červi a zophobasi jsou larvy brouka potemníka. Červíci si smlsnou například na krmivu pro drobné akvarijní rybičky či rozdrcených psích granulích. Dále mají rádi sušené mléko, pečivo nebo třeba ovoce. Pokud se pustíte do chovu červů potemníka brazilského, můžete jim podat i kousek čerstvého masa. 

Tipy na chov krmného hmyzu 

Dávejte pozor, aby se vám hmyz v chovném boxu nezapařil. V tomto ohledu jsou pro chov vhodné fauna boxy, které mají větrací otvory. Je ale nutno zkontrolovat, zda je chovný hmyz dostatečně velký, aby vám těmito otvory neutekl. Box často kontrolujte a v případě, že vám nějaký hmyz uhyne, ihned ho odstaňte. Tento hmyz se bohužel nedá ani použít jako krmivo pro vašeho mazlíčka, jelikož mrtvý hmyz lovce nezajímá.  

Živý hmyz svému mazlíčkovi můžete občas ozvláštnit tím, že ho obalíte v multivitaminu. Tento způsob je obzvlášť vhodný při krmení chameleonů cvrčky, pro které jsou tyto vitaminy důležité. I jiným hmyzožravým mazlíčkům jako jsou agamy, varani či gekončíci doporučujeme podávat doplňky stravy s vitaminy, bílkovinami a oleji. Budete-li mít pochybnosti o tom, které doplňky či hmyz pro vašeho mazlíka vybrat a jak často mu je podávat, rádi vám poradíme při vaší návštěvě na kterékoliv z našich prodejen.  


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Zakládáme nové terárium