SuperZoo

Koupání a rosení ptactva

Koupání je pro ptáky přirozené. Je to nejen zábava, ale také zdraví prospěšná aktivita. Voda totiž velmi prospívá ptačímu peří.   

Proč dopřávat papouškům koupel 

Koupel je pro některé ptáky velká zábava, ale primárně je to nutnost. Ve volné přírodě je

totiž pravidelná dešťová sprška zbavuje uvolněných šupinek kůže, pouzder či jejich částeček, z nichž rostou nová pera, nebo jiných nečistot. Koupání je tedy nezbytné pro zdraví peří a kůže. Obzvláště v době přepeřování. Díky takové spršce také zajistíte svému opeřenci psychickou pohodu. 

Jak ptáčka osvěžit 

Existuje celá řada způsobů, jak vašemu opeřenci dopřát očistu peří. Na pomoc si můžete vzít třeba i pouhý rozprašovač s čistou vodou, kterým budete ptáčka pravidelně rosit. Tento způsob vlhčení peří se využívá hlavně u velkých druhů papoušků, kteří nemají v ubikace dostatek prostoru na rozprašovač. Někteří chovatelé berou své mazlíčky přímo do sprchy, kde za tímto účelem mají umístěné sprchovací bidýlko. Větší papoušci se také rádi vykoupou v mělké misce či napuštěném umyvadle. Pro ty menší je však vhodné pořídit ptačí koupelnu

Rosení 

K rosení budete potřebovat rozprašovač (např. na květiny), který naplníte čistou vlažnou vodou. Nejprve si ale na něj bude muset váš mazlíček zvyknout, proto postupujte opatrně. Ideální je začít rosit z vrchu, aby na něj voda padala jako při dešti. Nikdy nemiřte přímo na hlavičku a vyvarujte se zásahu očí nebo ozobí. Do rozprašovače můžete také přidat vitamíny, které podpoří vzhled a zdraví peří.  

Jakmile si na sprchování zvíře zvykne, což bývá často velmi rychle, můžete začít rosit konkrétní části těla – břicho, záda či kořen ocasu. Ptáček, který má vodu rád, vám sám začne nastavovat i křídla, aby se umyl i z jejich vnitřní strany a na bocích.  

TIP: Pokud má váš mazlíček z rozprašovače strach, můžete vyzkoušet trénink pomocí pozitivního posilování (s použitím klikru). Zvíře ale nikdy do ničeho nenuťte a při tréninku buďte trpěliví. Důležité jsou odměny, na ty nikdy nezapomínejte.

Sprchování ve sprše 

Tyto způsoby koupání jsou vhodné pro krotké papoušky. Ty větší můžete vzít do sprchy a menší papoušci ocení koupel ve dřezu, kdy můžete napustit trochu vody (aby papoušek stačil) a pustit slabý proud vody z kohoutku.   

Koupání v mělké misce 

Papouškům, kteří se nevejdou do ptačí koupelny, nebo třeba chůvičkám a zebřičkám, můžete dovnitř ubikace poskytnout mělkou misku vodou. Papoušek si do ní sám vleze a vykoupe se dle potřeby.  

Koupelna pro papoušky 

Koupelny pro malé papoušky bývají zpravidla průhledné a plastové. Koupelnu můžete umístit přímo na dno klece nebo ji zavěsit do vchodového otvoru. Dávejte ale pozor, aby koupelna zakrývala celý vchod a papoušek vám tedy nemohl uletět.  

Sprcha pro papoušky 

Existují i různé speciální sprchy pro papoušky, které se umisťují dovnitř ubikace. Jsou to v podstatě takové fontánky, ve kterých neustále proudí voda a papoušek se může kdykoliv přijít osvěžit.  

Tipy pro koupání papoušků 

Aby koupání vašeho opeřeného mazlíčka probíhalo bez problému a papoušek si ho užíval, je dobré dodržovat několik jednoduchých zásad: 

  • Voda musí být čistá a vlažná - ideálně pokojové teploty. 
  • Nikdy nekoupejte v průvanu nebo ve velkém vedru. Obojí může být pro zdraví papouška fatální. 
  • Při sprchování nikdy nemiřte na hlavu
  • Nikdy papouška vodou nepolévejte. Příliš mokré peří rychle ztrácí tělesné teplo a znemožňuje létání.  
  • Po sprše či koupeli mimo klec papouška opatrně osušte ručníkem.  
  • Papouška zvyklého na koupel koupejte 2x - 3x týdně

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Péče a chov