Pozor na parazity!
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Rýma je u člověka celkem běžným příznakem nachlazení, ze kterého se během pár dní zotaví. Pro kočky však může být toto onemocnění velmi vážné a pokud se včas nevyléčí, může skončit i smrtí. Jak rozpoznat běžné kýchnutí od nemoci?
Za kočičí rýmou stojí hned několik původců - způsobit ji mohou viry (kaliciviróza a kočičí herpes) nebo bakterie (chlamydióza a mykoplazmóza).
Tato nemoc se velmi dobře šíří kapénkami, váš mazlíček ji tedy může chytit jak z kontaminovaného předmětu (například vaší bundy či obuvi, když přijdete zvenku), tak přímo od jiné nakažené kočky.
Pokud tedy ve vaší domácnosti žije koček více, nemocné zvíře oddělte od zbytku skupiny, aby nedošlo k rozšíření nákazy. Ačkoliv se kočičí rýma projevuje podobně jako ta lidská, člověk se od nemocného zvířete nakazit nemůže. Stejně tak jsou před kočičí rýmou v bezpečí i psi.
Rýma patří k nejčastějším onemocněním koček - jedná se o zánět horních cest dýchacích. Pokud se u vaší kočky projevy následující příznaky, pravděpodobně trpí kočičí rýmou a je třeba neprodleně začít s léčbu. Neléčená rýma může na kočce zanechat trvalé následky, chronickou rýmu, potíže s dechem, doživotní narušení jater či ledvin nebo ztrátu zraku.
Příznaky: kýchání a výtok z nosu, zánět spojivek, výtok z očí, únava, nechutenství, spavost, zrychlený dech, kašel.
Nejčastěji kočičí rýmou onemocní kočky se sníženou imunitou, koťata a kočičí senioři. A právě tyto skupiny mají největší riziko vážného průběhu nemoci.
Původní cena 229 Kč Cena 206 Kč Sleva 10 %
Původní cena 34 Kč Cena 30 Kč Sleva 10 %
% Čím víc koupíte, tím víc ušetříte
Jestliže máte podezření, že váš mazlíček trpí nachlazením, objednejte se co nejdříve na návštěvu k veterináři. Ten kočku vyšetří a z analýzy výtěru postižených sliznic určí, zda se skutečně jedná o toto onemocnění. Následně kočce nasadí vhodná antibiotika případně doporučí hospitalizaci.
Rekonvalescence z kočičí rýmy trvá zhruba 4 týdny a po celou dobu léčby je nutné, aby měla kočka klidový režim. Ujistěte se, že má pelíšek na místě, kde ji nebude rušit běžný provoz vaší domácnosti a může v klidu odpočívat. Váš mazlíček také uvítá, když si ho vezmete k sobě do postele či na klín na gauči, a budete společně relaxovat.
Dále je velmi důležité, aby nemocná kočička měla dostatečný přísun tekutin a měkkého krmiva.
Pokud se váš mazlíček sám od sebe z misky nenapije, zvažte pořízení fontány, která pro kočku z přijmu tekutin udělá zábavnou aktivitu. Čerstvé tekoucí vodě totiž odolá jen málokterá! Dále můžete zkusit namočit oblíbené granule do vody či do kočičího mléka nebo kočce nabídněte polévku. Krmivo z konzervy či kapsičky kočce vždy podávejte teplé - ohřívejte jej na 35 stupňů.
Některé kočky při nachlazení odmítají jídlo. V tomto případě upravte porce podle toho, co je kočka schopná sníst. Aby měla dostatek energie, zkuste kočičce nabídnou energetickou pastu, která ji dodá potřebné vitaminy a minerály.
Při domácí léčbě se také zaměřte na podporu imunity - velmi nápomocné jsou doplňky stravy s obsahem L-Lysinu. Tato látka totiž potlačuje replikaci virů, pomáhá zmirňovat průběh onemocnění a urychluje uzdravení. V neposlední řadě pomáhejte kočce s hygienou očí a nosu- pravidelně odstraňujte krusty borovou vodou či očními kapkami.
Kočku pozorujte a pokud se vám bude zdát, že se její příznaky nelepší a nebo se dokonce i horší, neváhejte její stav konzultovat s veterinářem. To platí hlavně u koček se sníženou imunitou.
Chcete-li snížit riziko nakažení vaší kočičky rýmou, zaměřte se na posílení její imunity. Dopřávejte jí po celý rok kvalitní vyváženou stravu a při výběru pamlsků dbejte na jejich benefity pro kočičí zdraví. Vyzkoušet můžete například funkční pamlsky, například multivitaminovou pastu od Miamor.
Podpora imunity je velmi důležitá hlavně v případě, kdy vaše kočka pravidelně chodí ven a setkává se s dalšími zvířaty. Ujistěte se také, že váš mazlíček nezůstává dlouho v chladu. Jestliže vaše kočka ráda tráví jarní či podzimní dny venku na zahradě, vytvořte tam pro ní teplý ukryt, kde se může zahřát.
Vašeho mazlíčka také můžete nechat proti kočičí rýmě očkovat. Vakcína sice onemocnění nezabrání, ale zmírní jeho průběh a příznaky.