SuperZoo

Klec jako pomocník

Doba, kdy slovo „klec“ bylo synonymum pro něco negativního se, zdá se, pomalu, ale jistě blíží ke svému konci. Klec je nedocenitelný pomocník při každodenním životě se psem.

V jakých situacích klec využijete 

  • klec pro psa do bytu - nácvik klidu doma během vaší nepřítomnosti 
  • při nemoci nebo klidovém režimu psa 
  • jako bezpečné a klidné místo pro psa k odpočinku nebo spánku 
  • pokud budete mít návštěvu, která se bojí psů 
  • na výstavách nebo na jiných kynologických akcích 
  • klec pro psa do auta - při cestování  

Je třeba dodat, že pes by v kleci neměl strávit více než 3 - 4 hodiny, takže zavírání ho do klece na 8 hodin co jste v práci není dobrý nápad. V kleci by ideálně měla být neustále umístěna miska s vodou, obzvlášť tráví v ní pes zavřený těch zmiňovaných několik hodin denně.

Jak vybrat klec pro psa 

V kleci pes musí mít pohodlí a dostatek prostoru. Doporučujeme zvolit takovou velikost, aby se v ní pes mohl bez problémů natáhnout na bok. Nejdoporučovanější jsou klasické, kovové klece, přes které v případě potřeby přehodíte třeba deku a ideálně mají - li dva vstupy (ořední a bční). Do auta vybírejte o něco menší klec než máte v bytě, aby v ní pes neklouzal ze strany na stranu. Velikost ale nikdy nevybírejte na úkor pohodlí a bezpečnosti psa.

Dobrý sluha, ale zlý pán 

Klec nesmí být chápána jako místo, kam svého psa zavřete za trest. Klec musí být bezpečné místo k odpočinku, kde psa nikdo nebude rušit a kde se bude cítit bezpečně. Pokud psa zavřete do klece poté, co něco provedl nebo bez předchozího tréninku, bude to pro něj velmi stresující, protože to bude chápat jako omezení, a hlavně jako odsunutí ze své lidské smečky. Bohužel je spoustu majitelů psů neví, jak správně svého chlupáče na klec zvyknout a pak se diví, že pes velmi vyvádí a snaží se z klece dostat ven i přesto, že oni to s ním přece myslí dobře…Nehledě na to, že pes v afektu, který se snaží mermomocí dostat ven, se také může vážně poranit. 

Jak naučit psa na klec 

Při navykání psa na pobyt v kleci potřebujete hlavně trpělivost. Co jednomu trvá dva dny jinému může trvat týden, takže platí, že každý pejsek je jiný a proces neuspěchejte. Ideální je učení pozitivní metodou, kdy klec necháváte volně otevřenou – u psa (zejména štěněte) dříve či později zvítězí zvědavost a klec půjde prozkoumat. Pozor – pokud má pes negativní zkušenosti s klecí a nezvládá být sám doma, je dobré kontaktovat psí školu a nechat si s nápravou chování pomoci.  

  • do klece dejte pelíšek a ideálně sem tam nějakou dobrotu 
  • nechte ji otevřenou, dokud se pes sám nerozhodne do ní vstoupit a prozkoumat ji 
  • doporučujeme do klece dát misku na krmení a vodu, aby si pobyt v kleci spojil s něčím příjemným 
  • vhodné je přes klec přehodit deku, aby měl pejsek větší pocit bezpečí 
  • odměňte jakýkoliv postup – přiblížení se ke kleci, vstoupení dovnitř, lehnutí si atd. 
  • jakmile pes začne klec sám k odpočinku vyhledávat, neuspěchejte hned zavírání, ale pár dnů ještě vyčkejte 
  • dvířka zavírejte nejprve na pár minut, když jste v místnosti, poté na pár minut, když jste mimo dosah psa a poté odejděte za dveře bytu, nakoupit atd. Pokud pes něco ještě nezvládne, vraťte se o krok zpátky. 

Jak jsme psali výše, navykání na klec by mělo být spojené s pozitivními pocity. Pokud se vám nedaří, nevzdávejte to a vytrvejte, určitě se to vyplatí. Klec je výborná věc, která již má své místo v základní výbavě nejen každého štěněte, ale i psů různého věku. 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Společný čas se psem