SuperZoo

Kastrace psů a fen

Kastrace se provádí ze tří důvodů, nejčastěji ze zdravotního hlediska, kdy se sníží riziko onemocnění, dále v případě omezení nežádoucího chování psa a z důvodu regulace psí populace (s tím se setkáváme např. u psů z útulků). V případě nechovných jedinců je kastrace více než doporučitelná.

Kastrace je chirurgický zákrok, při kterém se odstraňují pohlavní žlázy, které produkují pohlavní hormony, tj. u psů varlata a u fen vaječníky (nebo vaječníky s dělohou). Zákrok se provádí v celkové narkóze. Kastrace se provádí ze tří důvodů – nejčastěji ze zdravotního hlediska, kdy se sníží riziko onemocnění, dále v případě omezení nežádoucího chování psa a z důvodu regulace psí populace (s tím se setkáváme např. u psů z útulků). V případě nechovných jedinců je kastrace více než doporučitelná. 

Kdy kastrovat? 

Kastraci je vhodné provést až v okamžiku, kdy pes nebo fena pohlavně dospěje. Určitě se o vhodném věku pro kastraci svého psa poraďte s veterinářem, neboť např. velká plemena dospívají později než malá plemena psů. Včasná kastrace je z preventivního hlediska samozřejmě lepší, ale horní věková hranice není určena. Vždy záleží na zdravotním stavu jedince, nicméně i zde je na místě konzultace s veterinářem. Kastrace starších psů s sebou nese jistá rizika vzhledem k celkové anestezii ve které je prováděna. 

Kastrace psa 

Důvody ke kastraci 

Psi – samci – se kastrují kvůli omezení nežádoucího chování, mezi které patří útěky za fenami, teritoriální chování, značkování močí nebo nežádoucí nakrytí fen (pokud máte doma například chovnou fenu a nechovného psa) u některých psů se sníží či dokonce vymizí agrese vůči jiným psům.  

Druhý důvod je samozřejmě zdravotní. Zcela jistě je nutné kastrovat psy s tzv. kryptorchismem. Při kryptorchismu varle nesestoupilo do šourku a tudíž se nachází v dutině břišní nebo tříselném kanálu. Nesestouplé varle velmi často podléhá změnám a může vyústit až k rakovině varlete. U kastrovaných psů významně klesne riziko rakoviny prostaty.  

Zákrok 

Důležité je dodržet hladovku 24 hodin před zákrokem, voda se odebírá cca 2 hodiny před kastrací. Kastrace psa je komplikovanější než u ostatních samců např. u kocoura, protože se kastrační rány u psa zašívají, je to tzv. prescrotální metoda.  Samotný zákrok trvá cca 60 minut.  

Co očekávat po kastraci 

Rekonvalescence je rychlá a bývá bez potíží. Po probuzení z narkózy je možné psa odvézt domů a dodržovat doporučení veterináře, psovi by mělo být zamezeno vytahat si stehy, olizovat si rány apod. Vhodné je použití límce nebo síťovaného oblečku. 

V případě nežádoucího chování obecně platí, že čím dříve psa po dosažení pohlavní dospělosti necháte vykastrovat, tím je větší šance na odbourání. Kastrovaní psi bývají však zpravidla klidnější, neboť jim už pudy nevelí značkovat území a snažit se o nakrytí feny, takže psi se pak mohou lépe soustředit na svého majitele (při výcviku, procházkách atd.). 

U kastrovaných psů může dojít ke snížení aktivity, tudíž i k obezitě. Je potřeba krmit vhodným krmivem s nižším obsahem tuku a psovi zajistit pravidelnou aktivitu. 

Kastrace feny 

Důvody ke kastraci feny 

Feny se kastrují z důvodu zabránění říje (chovatelské důvody) a ze zdravotních důvodů. Kastrací feny se zcela omezí riziko tzv. falešných březostí, rakoviny pohlavních orgánů (vaječníků a dělohy), cukrovky a rakoviny mléčné žlázy, hnisavého zánět dělohy, který patří mezi nejčastější příčiny úmrtí starších nekastrovaných fen.  

Zákrok 

Lze provádět klasickým chirurgickým řezem nebo laparoskopicky, což je velmi šetrný zákrok a minimálně invazivní metoda. Jizvičky bývají menší a rekonvalescence kratší. Důležité je dodržet hladovku 24 hodin před zákrokem, voda se odebírá cca 2 hodiny před kastrací. Délka samotného zákroku závisí na velikosti plemene, ale i na výživném stavu (obezita). Trvá 60 až 120 minut i s přípravou.  

Ideální je zákrok provést v době anestru, tedy nejdříve jeden měsíc po hárání a nejpozději jeden měsíc před očekávaným háráním. Feny se nejdříve mohou kastrovat po druhém hárání, kdy projdou psychickým a hormonálním vývojem. Kastrace nikdy neprobíhá za probíhající říje. 

Co očekávat po kastraci 

Po probuzení z narkózy je možné fenku odvézt domů. Po zákroku je nutné fenu hlídat, aby si ránu neolizovala a nevytahovala si stehy. Vhodné je použití límce nebo síťovaného oblečku. V případě dodržení doporučení od veterináře bývá rekonvalescence po zákroku bez problémů. Pokud by fena po kastraci příbírala nebo pokud má sklony k nadváze, tak je dobré zvolit krmivo se sníženým obsahem tuku.

Po kastraci fena nebude hárat, tudíž se jí značně uleví po psychické a fyzické stránce. Vliv na povahu jako takovou nebyl prokázán, nicméně mnoho majitelů uvádí, že kastrované feny bývají mazlivější. 

Nevýhodami kastrace feny může být inkontinence a obezita, nicméně zodpovědným přístupem majitele, který bude dodržovat pokyny veterináře jim lze předejít. 

Článek byl vytvořen ve spolupráci s veterinární nemocnicí Český Brod

 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Veterinární poradna pro psy