Papoušek žako
10 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Kakadu růžový je nejčastěji chovaným papouškem kakadu v České republice a velké oblibě se těší i jinde ve světě. Vyznačuje se růžovo – šedobílým zbarvením a velmi společenskou povahou, díky čemuž je ideálním mazlíčkem. Ke svému majiteli má velmi silnou citovou vazbu a rád se s ním bude i mazlit. Jestliže vás tento papoušek zaujal a rádi byste si ho pořídili domů, pojďte se s námi o něm a jeho chovu dozvědět vše potřebné.
Tento překrásný papoušek pochází z vnitrozemní Austrálie, kde žije ve
velmi hojném počtu ve velkých hejnech. Nejčastěji obývá nížiny, kde ho můžete spatřit na polích či kukuřičných plantážích, a náhorní plošiny. Hnízda si staví v dutinách stromů, převážně blahovičníků.
Kakadu růžový dorůstá do velikosti 35 cm a společnost vám při dobré péči bude dělat 40–50 let. Jeho chov te
dy není chvilkovou záležitostí, a i když je poměrně snadný, je dobré si ho dobře rozmyslet. Jak jsme již zmiňovali v úvodu, tento papoušek si se svým majitelem vytváří silné citové pouto a velmi rád ho všude následuje.
Je to velmi inteligentní tvor – asi jako pětileté dítě, a vyžaduje tedy hodně pozornosti a zábavu. Nudit se s ním ovšem nikdy nebudete. Kakadu je přirozeně zvídavý, mrštný a šikovný. A pokud máte dostatek trpělivosti, dokáže se naučit a porozumět docela velkému množství slov a je skvělým imitátorem zvuků! Jestliže ale nemá dostatek vaší pozornosti, dokáže být velmi protivný, a dokonce může i doma škodit. Svým chováním skutečně občas připomíná dítě a není úplně dobré si ho pořizovat do domácnosti, kde jsou malé děti. Mohl by totiž na ně žárlit a brát je jako svou konkurenci. Jeho náladu můžete dobře poznat i z nastavení jeho chocholky.
Kakadu růžový je velmi dobrým letcem a vyžaduje poměrně dost prostoru. Chov jednoho jedince doma v kleci je možný, ale klec musí být dostatečně prostorná (samozřejmě platí, že čím větší, tím lepší) a papoušek musí mít denně možnost proletu několik hodin po bytě. Určitě ale papouška nenechávejte v místnosti létat samotného, s velkou oblibou totiž ničí rostliny a vytahuje věci ze šuplíků.
V kleci nesmí chybět miska na vodu či pítko, krmítko, bidýlka, různé hračky, a pokud si pořídíte chovný pár, nezapomeňte ani na hnízdní kmen, ideálně o základně 40 x40 cm a výšce 100 cm, přičemž vletový otvor by měl mít průměr 12 cm. Nemáte-li možnost pořídit kmen, postačí i větší hnízdící budka. Na dno umístěte například hobliny nebo trouch.
Vzhledem k tomu, že jsou tito papoušci náchylní k obezitě a tvorbě tukových nádorů, je velmi důležité jim podávat nízkotučnou stravu s převahou zrnin. Tu můžete doplnit opravdu malým množstvím slunečnice, dále ovocem a zeleninou. Dále je jim potřeba dopřát větvičky z ovocných stromů na okus, sépiovou kost a grit.
V době odchovu stravu zpestřete vaječnou míchanicí, naklíčeným zrním a zeleným krmením (salát, pampeliška, ptačinec žabinec,…).
Jelikož kakadu růžový většinu času tráví na zemi hledáním potravy, je velmi náchylný na parazity. Voliéru je tedy potřeba pravidelně a důkladně čistit a čas od času otestovat trus a případně papoušky odčervit. Kromě toho se u těchto papoušků často objevují onemocnění spojená s obezitou (nádory, problémy s létáním a reprodukcí…) a ani vysoce nakažlivé onemocnění PBFD, které postihuje peří a zobák, se jim nevyhýbá.
Jestliže kakadu nemá dostatek zábavy a pozornosti, může také trpět nejrůznějšími psychickými problémy, které mohou vést k sebepoškozování.