SuperZoo

Jednu nebo dvě kočky?

Kočka je zvíře, které mnoho času prospí a je povahou spíše individualista. Ale kočky, které chováme v bytě, tj. v omezeném prostoru, vyžadují více pozornosti, zábavy a hraní než kočky žijící venku. Proto přichází otázka, zda je lepší jedna nebo dvě kočky?

Úvaha na začátek 

Kočky jsou známé tím, že si vystačí sami, ale spoustu koček miluje a dokonce aktivně vyhledává pozornost svého majitele. Pokud nemáte tolik časově náročné zaměstnání, kočka většinu času vaší nepřítomnosti prospí a pak je připravená na hry a zábavu, ale pokud trávíte většinu dne v práci, může se vaše kočka doma nudit. I přesto však není nutné hned kočičího kamaráda pořizovat, neboť kočky jsou teritoriální zvířata a mají rády svůj klid. Někdy však můžeme mít pocit, že druhou kočku prostě „potřebujeme“, ale chtěla by to samé skutečně i vaše kočka? Co tedy zvážit před pořízením druhé kočky? 

Povaha kočky 

Ne každá kočka snese druhou kočku ve svém teritoriu. Pokud na sebe kočky nejsou zvyklé od mala, může se stát, že první kočka nebude chtít vetřelce přijmout a mohou se objevit dokonce poruchy chování – ničení nábytku nebo nečistotnost patří mezi ty nejčastější. Pořízení druhé kočky je zkrátka vždy tak trochu sázka do loterie. Některá plemena koček (např. bengálské) milují společnost a proto je šance, že druhou kočku přijmou v pohodě větší.  

Pohlaví a věk  

V nejlepším případě ale doporučujeme pořízení rovnou dvou koťat, nejlépe sourozenců, kteří se budou znát a budou spolu vycházet i v dospělosti. Uvádí se, že další dobrou volbou je pak pořízení kotěte opačného pohlaví. Takže pokud doma máte kocoura, je ideální pořídit kočičku – samici. K samici pak pořídit kocourka. Určitě však doporučujeme kočky kastrovat. 

 Čas si zvyknout 

Pokud jste se rozhodli si druhou kočku pořídit, předem byste měli vědět, že to nemusí jít hladce a že bude třeba spoustu času a trpělivosti. Pokud se první kočka bude chovat alespoň trochu rozumně, je důležité vytrvat a nechat kočkám prostor si na sebe zvyknout. Někdy to ale opravdu nevyjde a první kočka tu druhou nepřijme. V takovém případě byste měli mít plán, jak budete v takovém případě postupovat a spíše než řešit později kam s kočkou, tak se raději zamyslet nad tím, zda vaše kočka skutečně parťáka potřebuje a přijme. Počáteční úvaha je lepší než pozdější řešení psychických problémů nebo dokonce nemoci jedné nebo obou koček, která může vyústit ze stresu. Zde opravdu platí – dvakrát měř, jednou řež. 

Finanční náročnost 

S pořízením druhé kočky se zvyšují finanční náklady na vše – budete muset pravděpodobně pořídit druhé nebo větší škrabadlo, přidat po bytě různá odpočívadla, zakoupit druhou či dokonce třetí kočičí toaletu (doporučuje se mít dvě kočičí toalety na jednu kočku) a samo sebou porostou také výdaje u veterináře (očkování, odčervení, úraz atd.).  

Jak seznámit kočky 

Toto může být přibližný návod, jak seznámit kočky, které jsou starší. U seznámení starší kočky a kotěte opačného pohlaví bývá seznámení jednodušší a rychlejší, ale i to je velmi individuální a je třeba postupovat podle osobnosti obou koček, zejména pak vaší první, již domácí kočky. 

  • Ideální je pokud máte možnost nechat prvních několik dní novou kočku v jiné místnosti, aby si zvykla a seznámila se s prostředím. Kočky se budou poznávat přes svůj čich. 
  • Dalším krokem by měla být fáze, kdy se kočky mohou vidět – ideálně ve dvou přepravkách, přes prosklené dveře nebo jinak zabezpečenou zábranu. Buďte nestranní a buďte oporou pro obě kočky. Pokud je vše v pořádku a kočky jsou v klidu, můžete přejít k osobnímu setkání. Pokud ne, prodlužte fázi, kdy se kočky mohou cítit a vidět o několik dní, podle potřeby. 
  • Nyní nastává chvíle, kdy kočky můžete dát k sobě. Doporučujeme, aby to bylo v místnosti, která je, pokud možno, neutrální. Může jít o místnost, kam vaše první kočka tolik nebo vůbec nechodí. V takovém případě svou pozornost rozdělí mezi novou kočku, a i méně známé prostředí. Při seznamování „na živo“ buďte nestranní, ani jednu z koček neberte do náručí a chovejte se klidně, protože vaše nervozita se jinak přenese na zvířata. Pokud jde vše hladce, můžete kočky rozptýlit například společnou hrou. Chcete docílit toho, aby se časem snesly, nicméně by se neměli prát, neustále se odněkud vyhánět, být nejisté, bojácné nebo se projevovat jinak projevovat vzájemnou agresivitu či poruchu chování. Pak je třeba situaci případně řešit s odborníkem.   


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Nové kotě