Papoušek zpěvavý
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Spousta majitelů andulek řeší otázku, zda je vhodné mít pouze jednu andulku, nebo té své pořídit „kamaráda“, aby se necítila příliš osaměle. Rozebereme tuto problematiku trochu podrobněji, abyste se mohli snadněji rozhodnout, zda by vám více vyhovovalo mít andulku jednu nebo dvě.
Ze všeho nejdříve se zamyslete nad tím, zda máte andulku proto, že toužíte po společníkovi, který by si s vámi povídal, byl komunikativní a učil se nová a nová slůvka a zvuky, nebo si přejete mít doma dvě nebo více andulek proto, že se vám tento druh ptactva líbí.
Andulky od přírody nejsou příliš samotářské a mají rády, když si mají s kým hrát a mají možnost komunikace. Pokud budou andulky dvě, nebo dokonce tři, budou velice spokojené. V takovém případě jim ovšem musíte dopřát dostatek prostoru a být opatrní při výběru pohlaví, aby nedocházelo k teritoriálnímu chování, a vy jste nezažili klovací pořádek* v praxi. V tomto případě je velice těžké si jednotlivé kusy „ochočit“ tak, aby s vámi komunikovali, nebo se dokonce učili mluvit, jelikož si mezi sebou vystačí a nebudou vyhledávat kontakt s vámi.
Pokud si přejete mít andulku jako svého společníka, který si s vámi bude hrát a povídat, je nutné mít pouze jednu. V takovém případě bude vyhledávat kontakt s vámi, snadno se naučí různé zvuky nebo i některá slůvka, půjde vám snadno na ruku a bude velice komunikativní. Při výběru hraček ovšem buďte velice opatrní, protože hračky v podobě zrcátek, či umělý kamarádi dokážou snadno nahradit partnera v ptačí podobě a andulka si bude spíš povídat se svým imaginárním kamarádem, než s vámi.
Pokud máte doma jednu andulku, která je již dospělá a rozhodli jste se k ní pořídit další, buďte velice opatrní. V případě pořízení mladé andulky může dojít k tomu, že vaše starší bude mít značnou převahu, jelikož bude „domácí“ a silnější. V případě pořízení jiné, také dospělé andulky, je riziko v tom, že oba jedinci už jsou vyspělí a oba se budou snažit získat hlavní postavení. V každém případě doporučujeme dát nejprve obě andulky každou do jiné klece a ty poté umístit vedle sebe. Klece k sobě stále přibližujte a sledujte chování obou andulek. Pouštějte je ven na střídačku, aby si i nová andulka zvykla na vás a své nové prostředí. Než se odvážíte umístit obě andulky do jedné klece, zkuste je nejprve pustit po bytě, kde budou mít více prostoru a jejich seznámení bude moci proběhnout přirozeně. Pozorně sledujte reakce obou andulek a teprve poté můžete zkusit obě vrátit do jedné z klecí. Klec předtím pořádně vyčistěte, aby v ní nebyl pach jedné z nich, ale obě dvě šly takzvaně „do nového“.
Doufáme, že jsme vám alespoň trochu pomohli při vašem rozhodování. V každém případě pořízení andulky nebudete litovat. Jedná se o velice milého a mnohdy i vtipného společníka, se kterým se nebudete nikdy nudit.
*Klovacím pořádkem se v etologii označuje hierarchie, která byla nejdříve vypozorována ve skupině slepic, kde se nejsilnější slepice označila „alfou“ a po ní se ke krmení dostaly ostatní v přesném sledu podle jejich síly. Mnohdy je tato hierarchie určena právě díky síle zobáku.