Jak kreativně vybavit terárium
10 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Chystáte se na dovolenou, ale nevíte co s Vaším teráriem? V článku se dozvíte všechny potřebné informace o tom, co je třeba zajistit před odjezdem.
Skutečnost, že máme terárium, v žádném případě neznamená, že se nemůžeme vzdálit z domova na několik dní, či odjet na dovolenou. Musíme se však o terárium dobře postarat. Hodně záleží na době, kdy nebudeme přítomni a jaký druh zvířete chováme. Je velký rozdíl, zda chováme hada, kterého krmíme 1 měsíčně nebo mláďata agam, které potřebují krmit velmi často. Pokud se vzdálíme na týden či více, většinou bude nutné požádat o kontrolu terárií a krmení někoho blízkého, který se nám o zvířata postará. Náročnost péče by měla být i jedním z hlavních aspektů při výběru živočicha. Pokud víte, že jste často na cestách a nemůžete zaručit denní kontrolu terária, nevybírejte si druh, který potřebuje neustálou kontrolu a péči. Pokud bude terárium dostatečně velké, s množstvím úkrytů, rostlin a zavlažovacím systémem, je možné odcestovat na několik dní, aniž by to znamenalo jakýkoliv problém. K tomu, aby mikroklima v teráriu dobře fungovalo i bez větších zásahů, si můžeme pomoci díky několika vylepšením našeho stávajícího chovu. Nyní si řekneme, jak na to.
Vlhkost terária je závislá na biotopu a tedy druhu zvířete, které chováme. U pouštních terárií je zpravidla nutné zajistit čerstvou vodu v miskách, i přes to, že většina pouštních živočichů přijímá vodu z potravy. I pouštní terárium je možné vybavit mlhovačem, neboť i v přírodě dochází v pouštních oblastech k ochlazení během noci. Tropická terária je vhodné vybavit automatickým rosícím systémem, například Exo-Terra Monsoon RS400. Tento systém má objem nádrže dostatečných 9,5l, což stačí i na několik terárií současně. Součástí balení jsou i trysky, které vytvářejí velmi jemnou mlhu, která ideálně zvlhčuje prostředí terária. K přístroji je možné připojit až 6 trysek. Programovatelná jednotka umožňuje volbu doby, po kterou zařízení rosí a časovač, kterým volíme opakování cyklu. U terária s tímto systémem stačí kontrolovat funkčnost rosení a hladinu vody v nádržce.
Složka světla a tepla je opět závislá na druhu chovaného zvířete. Pokud živočich vyžaduje některou ze složek světla (světlo, UVA, UVB, ultrafialovou), je vhodné napojit osvětlení na spínací hodiny, které seženeme v každém elektru. Pokud odcestujeme během období léta či naopak zimy, je nutné přihlédnout i k pokojové teplotě v místnosti. V zimních měsících často ubíráme teplotu na topení, abychom v době nepřítomnosti příliš neprotopili, což znamená, že stávající tepelná žárovka by nemusela k vytopení stačit. Naopak v letním vedru se voda může v paludáriu mnohem rychleji odpařit a teplota může být příliš vysoká. To platí především u terárií a akvárií, umístěných u okna. Než odjedete, raději vše pečlivě překontrolujte a vyzkoušejte.
Otázka krmení je často diskutovaným tématem. V tomto článku bohužel není možné popsat, jak optimálně krmit všechny druhy terarijních zvířat. Opět zde jsou obrovské rozdíly a pokusím se popsat několik konkrétních případů. Obecně si troufnu říci, že pokud se o zvíře dobře staráme a je v dobré kondici, několik dní bez krmení nebude problém. U některých druhů se naopak kratší období půstu doporučuje. Je třeba si uvědomit, že zvíře v přírodě nemá potravu každý den, jako tomu bývá v chovu v domácích podmínkách. S vodou to je samozřejmě jiná otázka. U hmyzožravých druhů si můžeme pomoci speciálními krmítky nebo i obyčejnou sklenicí či plastovým kelímkem. Cvrčci nedokáží po skle vylézt, a pokud mají potravu, vydrží velmi dlouho. Terarijní živočich si pak může postupně lovit podle potřeby. To samé platí i u moučných červů. Je potřeba dát pozor, aby do nádoby nestříkala voda z rosícího systému, aby nedošlo k utonutí hmyzu. Sklenice musí být naprosto bezpečná pro terarijní zvíře, aby neuvízlo. Tento způsob je třeba možné použít u menších anolisů či gekonů. Pro vodní želvy existuje velmi dobře fungující automatické krmítko Exo-Terra, které dle nastaveného intervalu dávkuje granulované krmivo. Vypustit větší množství krmného hmyzu není úplně vhodné, může uniknout z terária, poničit rostliny, popřípadě obtěžovat terarijní zvíře. Je však možné tento způsob použít například u žab rákosniček žilkovaných. Terárium je dostatečně velké a intenzivně zarostlé. Rostlinám nevadí, když je cvrček okouše, neboť jsou v bujném růstu. Když mají žabky hlad, je úžasné je pozorovat, jak loví, nehybně čekají v úkrytu a volně se pohybující hmyz loví.
Vše je tedy jako vždy na osobních zkušenostech chovatelů. Dnešní teraristé mohou volit z velkého množství příslušenství, které v chovu napomáhá. Příkladem jsou napáječky, krmítka, která je možné umístit i na sklo, úkryty, rosící systémy, topné skalky, speciální druhy žárovek i zářivek. Je toho spousty a my se v dalších článcích pokusíme podat další informace pro snazší orientaci.