SuperZoo

Jak zlepšit kvalitu psí srsti?

Srst pejska chrání nejen před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí, ale je také odrazem jeho zdravotního stavu. Proto pokud jindy zářivý kožíšek vašeho mazlíčka ztratí vitalitu, lesk nebo dokonce změní zbarvení, je třeba zpozornět. Obvykle pro zdravě vyhlížející kožíšek stačí psovi podávat kvalitní krmivo, které pokryje veškeré jeho nutriční požadavky, avšak každé zvíře je jiné a někdy je třeba zkrátka trošku více pomoci. Navíc stav srsti je také ukazatelem celkového zdravotního stavu a může poukazovat na jiné, zdánlivě nesouvisející onemocnění.

Vše začíná u kůže 

Kůže je největším smyslovým orgánem (nejen) vašeho pejska, který tvoří zhruba 12 % jeho hmotnosti. Působí jako první obranná linie proti bakteriím, virům a vnějším parazitům. Také je zodpovědná za regulaci teploty, ochranu před dehydratací a v neposlední řadě také za výživu chlupů. Je-li tedy něco špatně uvnitř těla nebo na jeho povrchu, brzy se to projeví právě na kůži a kvalitě srsti. Zdravá kůže by měla být pružná, bez šupin či zarudnutí.  

Jak poznat zdravou srst? 

Různá psí plemena mají různé typy a délky srsti, ale pokud je váš pes v dobré kondici, poznáte to na něm hned na první pohled. Pokud má dostatek potřebných minerálních látek a vitaminů, projeví se to na vzhledu a struktuře srsti.  

  • Zdravá srst: lesk, jemnost, hladkost, bohatost, bez silného zápachu 
  • Nezdravá srst: lámavé chlupy, spousta volných chlupů v srsti, mastnota, zaprášený vzhled, lysá místa, šupinky na kůži, nepříjemný zápach 

Základem je správné krmivo 

Aby měl váš pejsek krásnou a kvalitní srst, musíte o ni pečovat nejen zvenku, ale hlavně zevnitř. Budete-li tedy svého mazlíčka krmit nekvalitním krmivem bohatým na kalorie, ale chudým na živiny, projeví se to nejen na jeho postavě, ale také na kůži. A bez zdravé kůže nebude mít váš pejsek ani zdravou srst. 

Při výběru krmiva tedy nespěchejte a sledujte jeho složení. Základem kvalitně zpracovaného krmiva je to, aby neobsahovala umělá barviva, dochucovadla a jiné umělé náhražky, díky nimž pejskovi krmivo sice více chutná, ale pro jeho zdravotní stav nemají žádný přínos. Právě naopak. 

Pokud si chcete být jistí, že svému pejskovi dopřáváte skutečně to nejlepší, zaměřte se na kvalitní krmiva. Vhodné krmivo je nutné vybrat individuálně pro konkrétního psa, neboť ve hře mohou být např. intolerance, alergie či další zdravotní omezení. 

Doplňky stravy 

Kromě základního krmiva s vysokým obsahem minerálů a vitaminů vašemu pejskovi prospěje i lososový olej, který je jedním z nejčastěji používaných doplňků stravy. Je bohatým zdrojem zejména omega-3 mastných kyselin, které jsou pro správnou funkci psího těla naprosto nezbytné, avšak je samo neumí tvořit. Tyto kyseliny přispívají také k lesklé srsti a zdravé kůži. Buďte ale opatrní s množstvím, jinak můžete zvířeti způsobit zažívací potíže. 

Lososový olej má spoustu blahodárných účinků, které se využívají také k léčbě nejrůznějších zánětů kůže a depresí, udržení dobrého zraku či zlepšení funkce krevního oběhu. Olej můžete přimíchávat do krmiva či rovnou pořídit granule, které ho obsahují. Dále můžete vašemu pejskovi do jídla přidávat i olej rybí či rostlinný. Buďte ale opatrní s množstvím, jinak můžete zvířeti způsobit zažívací potíže. 

Péče o srst 

Pokud srst a kůže vašeho psa nevypadá zdravě, a navíc se váš mazlíček neustále škrábe a zdá se být neklidný, pak je pravděpodobné, že ho trápí nějaký parazit. Nejčastějšími nevítanými hosty v kožíšku pejsků jsou blechy, klíšťata, vši nebo všenky. Tito parazité vašeho pejska nejen pokoušou, ale také se v srsti zabydlí, čímž zhorší její kvalitu a vytvoří lysá místa. Na boj s nimi se tedy vyzbrojte antiparazitním šamponem a hřebenem „blecháčkem“! Na bezpečné odstranění klíšťat si k ruce vezměte pinzetu.  

Abyste tomuto nepříjemnému trápení předešli, pořiďte vašemu psímu kamarádovi antiparazitní obojek, pipetky neboli spot on, sprej či jiný přípravek odpuzující veškeré cizopasníky. 

Kožíšek vašeho mazlíčka i tak pravidelně kontrolujte a vyčesávejte hřebenem. Díky vyčesávání dodáte srsti lesk a pružnost a hlavně psa zbavíte odumřelé srsti.  K tomuto účelu můžete vyzkoušet například i speciální vyčesávací rukavici na psí srst, která bude pejskovi příjemná a zbaví ho usazených nečistot. Občasnou koupelí s použitím kvalitní psí kosmetiky také rozhodně nic nezkazíte. Venkovní psy koupejte s pečlivým rozmyslem

Nejste-li si jistí, jak správně o srst vašeho pejska pečovat, podívejte se na video Péče o psí srst z našeho psího salonu Super zoo.  

Problémy se srstí 

Některá plemena psů častěji trpí specifickými problémy jako je podráždění kůže u mopsů či buldoků, kterým se v záhybech pokožky snáze drží bakterie, nebo padání či křehkost srsti u menších plemen. U kníračů či Shih-tzu dokonce dochází ke ztrátě barvy chlupů. Kožní problémy ale mohou v životě potkat jakéhokoliv psa, takže pokud si všimnete nějaké změny na kůži vašeho mazlíčka, neváhejte a vydejte se urychleně na konzultaci k veterináři.  

  • Příčiny svědění kůže – Pokud vašeho pejska svědí kůže, pak za tímto problémem pravděpodobně stojí parazité či roztoči. Svědění se ale objevuje i při bakteriálních infekcích či alergii.  
  • Příčiny padání srsti – Nejčastěji za tímto problémem stojí nedostatek minerálů a vitamínů (cystein, menthionin, vitamin H) či zamoření kožíšku roztoči (zákožka svrabová psí, trudník psí…), všemi či blechami. Poměrně často ale za ním stojí i ekzém, který se projevuje chronickými záněty kůže, jež psa svědí a nutí k častému škrábaní, v důsledku čehož dochází i k vypadávání chlupů. Dále mohou být na vině plísně, které obvykle na kůži mokvají. Někdy ale také může jít o projev stresu.  
  • Příčiny tvorby lupů a stroupků – Vypadá-li srst vašeho pejska, jako by ji někdo posypal moukou, pak se váš mazlíček stal obětí napadení roztočem známým pod jménem dravčík psí. Tento roztoč je přenosný na jiná zvířata i na člověka, proto je dobré problém ihned začít řešit běžně dostupnými antiparazitiky.  
  • Další příčiny kožních obtíží – Kromě výše popsaného může být na vině i hormonální nerovnováha, hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy), Cushingův syndrom (nadprodukce kortizolu v nadledvinách), autoimunitní onemocnění či různé typy rakoviny.

  


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Základy péče o psa