SuperZoo

Jak vybrat terárium podle biotopu

Terária podle biotopu dělíme na několik základních variant. Nejčastější rozdělení je na tropické, pouštní a akva-terárium neboli paludárium. Existují samozřejmě i další druhy, které se zařizuje dle přírodních biotopů. Terárium pak může být zařízeno jako savana, polopoušť či mokřad. 

Díky teráriu může mít každý doma svůj vlastní kousek přírody a konkrétního biotopu. Pojďme si typy biotopů představit tři nejoblíbenější. 

Rozdělení terárií 

Terária podle biotopu dělíme na několik základních variant. Nejčastější rozdělení je na tropické, pouštní a akva-terárium neboli paludárium. Tyto tři jsou nejčastější a nejoblíbenější, zejména mezi teraristy-začátečníky. Existují samozřejmě i další druhy, které se zařizují dle přírodních biotopů. Terárium pak může být zařízeno jako savana, polopoušť či mokřad. V našem přehledu uvádíme obecné informace, a proto je nutné přihlédnout k požadavkům jednotlivých druhů živočichů a rostlin. 

Tropické terárium 

Pro tropická terária je typická vyšší vlhkost, dostatek rostlin, lián a kořenů. Tato terária jsou vhodná pro zvířata z tropických a subtropických oblastí.  

Substrát 

Jako substrát se nejčastěji používá lignocel (drcená kokosová kůra), rašelina smíchaná s pískem, jedlová či kokosová kůra. Podestýlka musí dobře vázat vodu, nesmí však ve vyšší vlhkosti plesnivět. Tyto druhy substrátů jsou vhodné i pro pěstování živých rostlin. Na substrát je možné umístit mechy a lišejníky.  

Rostliny 

Rostliny volíme také podle druhu chovaných živočichů. Pro větší druhy gekonů, ještěrů či žab se například více hodí silnější rostliny s tužšími listy, neboť zvířata na těchto listech ráda odpočívají. Ve většině případu není třeba řešit případnou jedovatost rostlin, neboť terarijní zvířata rostliny nekonzumují a slouží pouze k úkrytu či odpočinku. Můžeme se rozhodnout pro živé rostliny nebo použít umělé. Umělé rostliny mají výhodu ve snadné údržbě. Dojde-li k jejich znečištění (např. výkaly), tak stačí rostlinu pouze umýt pod tekoucí vodou. Živé rostliny pomáhají v udržování vlhkosti, zajišťují optimální mikroklima.  

Dekorace a úkryty  

Jako dekoraci lze použít rostliny (nejedovaté živé nebo umělé), dále různé umělé liány, kamenité skalky, různě silné větve podle velikosti chovaného druhu (do velkých terárií i kmeny). Mnoho teraristů již volí tzv. 3D stěny do terária, které jsou členité. Mají vymodelovaná odpočívadla a vypadají přirozeně a hezky. Takové 3D pozadí si lze hravě vytvořit doma, zakoupit již hotové nebo případně nechat vyrobit od specializované firmy. 

 Vlhkost 

Tropická terária můžeme zvlhčovat manuálními ostřikovači, automatickými rosícími systémy, mlhovači nebo vodopády. Miska s vodou většinou není potřeba neboť většina ještěrů a gekonů olizuje kapičky vody přímo z listů. 

Ultrafialové záření (UVB) 

Subtropická terária bývají vyhřívána v rozmezí 22 – 28°C. Lokální výhřev může být i vyšší. Vlhkost se opět podle druhu pohybuje mezi 60 a 80%. Pro druhy, které potřebují UVB složku světla, používáme žárovky nebo zářivky se střední intenzitou tohoto záření. Mezi tropickými druhy je i mnoho živočichů, kteří UVB záření potřebují minimálně či vůbec. Některé druhy hadů a pralesniček žijí v nejnižší části lesa a množství UVB záření bývá i v přírodě minimální. To samé platí i u nočních živočichů, kteří jsou přes den ukryti a aktivní jsou pouze v noci. Nočním živočichům můžeme pořídit žárovku s modrým světlem, které je neruší a my je můžeme pozorovat.   

Pouštní terárium 

Pouštní biotop v teráriu bývá zpravidla vytvořen z písku, kamenů a kořenů.  

Substrát 

Písek je vhodné volit přímo terarijní. Je důležité, aby kamínky nebyly ostré, neboť by mohlo dojít k poranění zažívacího ústrojí živočichů. K tomu může dojít tak, že jedinec pozře například hmyz, obalený v písku. Pouštní terárium bývá zpravidla vytápěné na 26 – 30°C s lokálním výhřevem i více jak 40°C. Opět záleží na druhu.  

UVB a teplo 

Téměř všechny druhy pouštních živočichů (kromě těch nočních), potřebují UVB záření. Tyto druhy se vyskytují v místech, kde je intenzita UVB záření vysoká, proto volíme zářivky a žárovky s vysokou intenzitou. Na výhřev je možné použít i výhřevné kameny či kabely. Ze zkušenosti raději volíme výhřev pomocí žárovek, které můžeme umístit nad kámen, který i po zhasnutí světelného a tepelného zdroje udržuje teplo po delší dobu. Navíc je tento způsob výhřevu pro zvíře  nejpřirozenější.

Voda a vlhkost 

Většina pouštních druhů přijímá vodu z potravy, ale i přes to je dobré umístit do terária misku s vodou nebo terárium každé ráno po rozsvícení rosit. Živé rostliny většinou do terária nedáváme, je vhodnější použít umělé - pozor ale na ostré hrany. Do pouštních terárií je vhodné umístit i mlhovač, což není úplně zažité. Je třeba si uvědomit, že i v přírodě dochází k velkým rozdílům mezi denní a noční teplotou a rána bývají často provázena chladnější mlhou. Přes noc necháme teplotu klesnout na pokojovou teplotu.

Dekorace a úkryty

Úkryty můžeme vytvořit pomocí kamenů a kořenů nebo si můžeme zakoupit různé jeskyně. Vždy však dbejte na to, aby dekorace na zvíře nespadla a nezranila ho nebo dokonce neusmrtila. To platí zejména v případě skalek z kamenů. I v pouštních teráriích jsou oblíbená 3D pozadí a ocení je zejména agamy vousaté, které mají rády rozhled nad svým teritoriem. 

Akva-terárium neboli paludárium 

Paludária jsou terária, která kombinují akvárium se souší a nejčastějšími obyvateli bývají obojživelníci, želvy a plazi.

Vodní část 

Výška vodního sloupce nebývá zpravidla příliš vysoká, neboť ne každý druh, který potřebuje vodní část je dobrý plavec. Vždy je velmi důležité zajistit plynulý přechod z vodní části na souš.  V závislosti na hloubce vody je zde možné umístit i určité druhy akvarijních rybek a paludárium tím ještě více zatraktivnit.  

Substrát 

Jako substrát se dá na dno nádrže použít akvarijní štěrk, na suchou část použijeme například lignocel. Vrstvu štěrku je vhodné oddělit tkaninou, která zabrání ve smíchání s kokosovou drtí. Pokud k tomu dojde, nic se u většiny druhů neděje.  

Filtrace a čištění vody 

K filtraci můžeme použít terarijní i akvarijní filtry, z kterých můžeme vytvořit i efektní vodopády. Pokud budeme mít v teráriu živé rostliny, budou vodu čistit díky kořenovému systému. Frekvence čistění závisí na druhu a množství chovaných živočichu. Jako příklad zde uvedu tři druhy, u kterých výměna vody probíhá v naprosto rozdílných intervalech. Vodní želvy například vylučují exkrementy především do vody, výměna vody i při použití filtru bude minimálně jednou týdně. Kuňky východní mají kožní sekret, který je mírně toxický i pro samotné žabky. Vodu je proto vhodné měnit v intervalu 2 až 4 týdny (opět to závisí na výšce vodního sloupce a velikosti chovné skupiny). A v posledním příkladu uvedeme tropické žabky – pralesničky, které mají vodní sloupec cca 4 cm. Tuto vodu není třeba vyměňovat téměř vůbec, neboť velké množství rostlin zajišťuje přirozený filtr. 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Zakládáme nové terárium