SuperZoo

Jak vybrat podestýlku pro drobné savce?

Křeček, potkan, morče nebo králík... Každý z těchto mazlíčků má zcela jiné požadavky co se týče nejen chovu, ale i steliva. Víte, které je pro vaše zvířátko nejvhodnější? Zeptali jsme se brand manažerky Nature Land Adély, která nám ve videu prozradí vše o podestýlkách a nezapomene ani na tipy, jak vybrat to nejlepší právě pro vašeho mazlíčka.

Každé zvířátko má své potřeby, na které je při výběru vybavení jejich ubikace třeba myslet. Kromě prostoru a misek na vodu či jídlo drobní savci vyžadují i podestýlku, ve které tráví celý den. A právě proto je velmi důležité, abyste vybrali takovou, která bude po všech směrech vašemu mazlíčkovi vyhovovat. 

Opravdu je podestýlka nutná? 

Některé drobné savce lze sice naučit chodit na toaletu do speciální nádoby, avšak ani tak se pořízení podestýlky nevyhnete. Stelivo totiž neslouží pouze k vyprazdňování vašeho mazlíčka – například křečci se v něm moc rádi přehrabují a staví si hnízda a tunely. A ani králík možnost zkrátit si dlouhou chvíli hrabáním nikdy neodmítne.  Proto je důležité vybrat správný materiál, který budete nejen vyhovovat vám z hlediska absorpce zápachu, ale i tlapkám a potřebám zvířete. Často se totiž stává, že chovatelé vyberou příliš tvrdé stelivo, které jejich mazlíčkům tvoří otlaky.  

Na trhu je obrovské množství podestýlek s různými vlastnostmi. Při výběru se můžete zaměřit na schopnost pohlcovat tekutiny a pachy, prašnost, ekologičnost nebo třeba i vůni.  

  • Podestýlky pohlcující pachy jsou velmi praktické, protože mají skvělé absorpční vlastnosti a ač samy o sobě nevoní, dokáží velmi dobře neutralizovat pach zvířete.  
  • Bezprašné podestýlky jsou výbornou volbou pro zdraví vašeho mazlíčka, jelikož u nich nehrozí, že zvíře při pohybu v klec vdechne nebezpečné malé částečky.  
  • Ekologické podestýlky jsou vhodné do domácností, ve kterých žijí alergici a astmatici. Jsou totiž bezprašné a dobře absorbují tekutiny. Také jsou 100% rozložitelné v přírodě, takže je můžete bez obav vyhodit do komunálního odpadu.  
  • Jemné podestýlky jsou vyrobené nejčastěji z papíru nebo pelet. Skvěle se hodí pro všechny druhy drobných hlodavců. 
  • Antimikrobiální podestýlky efektivně eliminují pachy, absorbují vlhkost, jsou bezprašné, a navíc mají antibakteriální a antiseptické vlastnosti.  

Jaké materiály jsou vhodné pro mého mazlíčka? 

Nejběžnějším materiálem, který chovatelé pro své mazlíčky pořizují jsou hobliny. Jedná se o velmi dobře dostupný materiál s dobrou savostí, avšak příliš nepohlcuje pachy, proto je třeba klec čistit častěji. Dají se ale pořídit i voňavé, které zápach trochu zmírní.  Hobliny jsou vhodné hlavně pro krátkosrstá morčata a králíky. U dlouhosrstých plemen hobliny nedoporučujeme z praktických důvodů – mohly by se jim zamotávat do srsti.  

Pro drobné hlodavce jsou vhodné například kukuřičné podestýlky, které oproti hoblinám pohlcují pachy o něco lépe. Jejich nevýhodou ale je, že jsou poměrně tvrdé, což nemusí vyhovovat všem mazlíčkům. Doporučujeme tedy podestýlku umístit jen do části klece, kterou váš mazlíček používá k výkonu svých potřeb a do zbytku zvolit měkčí materiál. Lepší variantou jsou osikové lupínky, které stejně jako kukuřice dobře sají, avšak jsou mnohem měkčí a nehrozí tak otlaky.  

Dalším vhodným materiálnem pro drobné hlodavce nebo třeba potkany je dřevo. Dřevěné podestýlky účinně pohlcují vlhkost i pachy, avšak jejich nevýhodou je o něco vyšší pořizovací cena. Nevadí-li vám ovšem za podestýlku utratit trochu více, pak ideální podestýlkou pro hlodavce jsou pelety, které se vyrábí ze dřevěných pilin bez kůry. Pelety jsou bezprašné a vysoce savé, ovšem příliš neabsorbují zápach, proto je třeba je častěji měnit. Výhodou pelet je jejich ekologičnost – lze je totiž bez problému vyhazovat do komunálního odpadu. Dřevěné pelety se dávají pouze do toalet, jsou tvrdé a nejsou vhodné po celé ploše ubikace. 

Další ekologičtější variantou jsou papírové či buničité podestýlky. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena, avšak vydrží použitelné mnohem déle než ostatní. Jako podestýlku pro hlodavce nedoporučujeme slámu, noviny nebo jemné piliny, které mají vysokou prašnost a mohly by tak vašemu mazlíčkovi způsobit zánět očí či dýchacích cest. 

Pokud máte králíka, kterého chcete naučit chodit na toaletu, pak můžete zvolit i silikátovou podestýlku pro kočky. 

Jak podestýlku v ubikaci vhodně rozmístit? 

Podestýlku můžete rovnoměrně rozmístit po ubikaci nebo pouze na místa, kam váš mazlíček chodí konat potřebu.  

  • křeček 

Křečkům je dobré v ubikaci vytvořit několik zón s různými druhy podestýlek. V jedné části ubikace udělejte „hrabací zónu“, kterou bude tvořit bohatá vrstva hoblin se senem, dřevitá vlna nebo skartovaný papír. Do další části vložte koupací písek, ve kterém se křečci moc rádi koupou. Syrští křečci koupací písek rádi využívají k vykonávaní potřeby, takže pak není třeba často měnit veškerou podestýlku. 

  • morče a králík  

Trendem u morčat a králíků je mít po celé ubikaci natažený kobereček a podestýlku umisťovat pouze do rohové toalety. Morčatům se nejčastěji jako podestýlka dává dřevěná drť nebo pelety. Jelikož ale mají citlivé tlapičky na otlaky, navrch je vhodné dát nějakou měkčí podestýlku – například papírové válečky.  

Pokud máte prostor, pak pro králíka je vhodné vytvořit v kleci nebo ve výběhu také hrabací zónu. Stejně jako křečci totiž moc rádi hrabou! Stačit bude nádoba (třeba menší krytá toaleta pro kočku) naplněná koupacím pískem. Uvidíte, jak si bude váš králíček užívat! 

  • potkan 

 U potkanů je vhodné podestýlku rozmístit po celé kleci. Jako materiál volte něco měkčího, aby neměli otlaky. Z hygienických důvodů doporučujeme, aby jejich ubikace byla dobře omyvatelná.  

  • myš 

Myši mají podobné nároky jako křečci.  

Jak udržet ubikaci v čistotě? 

Jelikož v podestýlce vaše zvířátko tráví celý den a koná do ní svou potřebu, je třeba ji pravidelně čistit, aby se v ní nemnožily bakterie a plísně. Obvykle se podestýlka mění 1 x za týden, ale záleží na materiálu a míře zápachu steliva. Někteří chovatelé preferují častější výměnu.  

Kromě výměny znečištěné podestýlky je nutné ubikaci pravidelně dezinfikovat. Využít k tomu můžete speciální chovatelské čistící prostředky, ale i obyčejné přípravky z drogerie. A pokud vás obtěžuje zápach podestýlky, doporučujeme na místo, kde váš mazlíček koná potřebu nejčastěji, nasypat odstraňovač zápachu v podobě granulek.  


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Začínáme s chovem drobných savců