SuperZoo

Jak správně krmit morče a co je pro něj nebezpečné?

Pořídili jste si nového morčecího kamaráda a nejste si jistí, co dobrého mu naservírovat pod čumáček? Stejně jako králíci, i morčátka jsou býložravci a jejich jídelníček se skládá především ze sena a doplňkového krmiva. Jaké dobroty můžete vašemu mazlíčkovi s klidným svědomím dopřávat a čemu se rozhodně vyhnout se dozvíte v tomto článku.

Základní složkou potravy je seno 

Jelikož jsou morčata hlodavci, kterým neustále dorůstají zoubky, musí mít neustále k dispozici něco dobrého na ohlodávání. A to něco je právě seno, které má nejen takovou strukturu, která umožňuje snadné broušení stoliček, ale také obsahuje velké množství vlákniny, která je nezbytná pro mikrobakteriologickou rovnováhu.  

V seně najdeme hned 2 typy vlákniny – stravitelnou a nestravitelnou, která podporuje peristaltiku střev a chuť k jídlu. Možná vás překvapí, že se morče po požití sena pustí do vlastních bobků. Nemusíte se ale děsit, že je s ním něco v nepořádku – konzumace bobků je pro morčata skvělým způsobem, jak dokonale využít stravitelnou vlákninu a vitaminy.  

Při výběru sena dbejte na to, aby bylo suché, voňavé, zelené a bezprašné. Pokud si všimnete, že seno voní zatuchlinou, morčeti ho nepodávejte. Takové seno je pravděpodobně plesnivé (ač to ještě okem nezahlédnete) a mohlo by vašemu morčátku způsobit těžká onemocnění. Seno tedy skladujte na temném a suchém místě. Ideální je pořídit seno horské nebo luční, které obsahuje směs různých druhů bylin a travin.  

Nabídněte morčeti dostatek zeleniny 

Kromě sena by se jídelníček vašeho morčátka měl skládat také z doplňkového krmiva, kterým mohou být  bezobilné granule nebo směsi, zelenina, bylinky a jednou za čas v malém množství ovoce. 

Zeleninu morčeti podávejte párkrát do týdne, přičemž dohromady by jí mělo dostat 100–200 g. Množství přizpůsobte zdravotnímu stavu a kondici morčete, a také se snažte dávkovat tak, aby po krmení v kleci nezůstávaly zbytky. Nikdy morčeti nepodávejte zeleninu zapařenou, plesnivou či shnilou!  

Na nové druhy zeleniny svého mazlíčka zvykejte pomalu a dobře sledujte jeho reakce. Zvláště opatrní buďte u zeleniny, která obsahuje kyselinu šťavelovou či ve větším množství nadýmá. Takovouto zeleninu se doporučuje morčatům dopřávat maximálně 2x za týden a v opravdu malém množství. 

  • Vhodná zelenina: brokolice, celer, fenykl, mrkev, pastiňák, paprika, petržel, listy ředkve, hlávkový salát, krmná řepa, štěrbák 
  • Zelenina vhodná v malém množství: čekanka, chřest, kapusta, kozlíček polníček, mangold, okurka, pažitka, rukola, řeřicha, ledový salát, topinambur, zelí, kedlubna
  • Nevhodná zelenina: brambory, cibule, česnek, feferonky, luštěniny, pórek, rebarbora, lilek 

Bylinky jsou pro morčátka velkou pochoutkou 

Chcete-li jídelníček vašeho morčátka čas od času zpestřit bylinkou či trávou, určitě ho velmi potěšíte. Morčátka milují bylinky! Ale s množstvím to raději nepřehánějte, jelikož mají velký obsah vápníku, který v přílišné míře může způsobit tvorbu močových a ledvinových kamenů. Pokud chcete krmit čerstvými bylinkami, nikdy je nesbírejte na okrajích polí či silnice, pod keři či sběrného koše sekačky. Tyto rostliny mohou být znehodnoceny hnojivy, výfukovými plyny či parazity.  

Necháte-li vaše morčátko ve venkovním výběhu, aby se věnovalo pastvě na trávníku, dejte pozor, aby bylo dobře chráněné před přímým sluncem a predátory. Jak na to zjistíte v našem článku

  • Vhodné bylinky: anýz, bazalka, borůvkové listí, bršlice kozí noha, echinacea, hadí mord španělský, heřmánek, jahodníkové listy, jitrocel, kopretina, libeček, máta, mateřídouška, meduňka, měsíček, oregano, pupalka, slunečnice (bez semínek), třezalka 
  • Bylinky vhodné v malém množství: vojtěška, tymián, šťovík, šťavel, podběl, kontryhel, brutnák 
  • Nevhodné rostliny: agáve, azalka, begonie, brambořík, břečťan, cesmína, hyacint, krokus, lilie, narcis, tulipán, bolehlav, medvědí česnek, blatouch, jmelí, oměj šalamounek, sněženka, vlaštovičník, mák, náprstek, konvalinka 

Ovoce pouze jako zdravý pamlsek 

Ovoce je sice zdravé, avšak obsahuje hodně cukru, takže ho morčeti podávejte jen občas jako pamlsek. Ve větším množství by mohlo zvířeti způsobit obezitu či cukrovku.  

Pokud se rozhodnete vašemu morčátku nějaký ten kousek ovoce dopřát, pak z něj nejprve odstraňte pecky a jádra. U citrusů a melounu také odstraňte slupku a v žádném případě ji morčeti nepodávejte.  

  • Vhodné ovoce: ananas, angrešt, borůvky, jablko, jahody, maliny, rybíz, šípky 
  • Ovoce vhodné v menším množství: banán, broskev, hrozny, hruška, kiwi, mandarinky, meloun, meruňka, nektarinka, pomeranč, švestka, třešeň 
  • Nevhodné ovoce: avokádo, exotické ovoce, kokos 

Vhodné dřeviny

Aby mělo vaše morčátko zdravé dásně a čisté obroušené zuby, poskytněte mu také jako doplněk krmiva dostatek dřevin k ohlodávání. Kůra dřevin obsahuje minerální látky, které morčátka potřebují, a navíc si jejím hlodáním morčátko masíruje dásně. Rostlinné látky v kůře také mají podobnou funkci jako zubní pasta u lidí.  

  • Vhodné dřeviny: borůvka, hloh, hrušeň, jabloň, líska, rybíz, 
  • Dřeviny vhodné v malém množství: borovice, bříza, buk, javor, jedle, lípa, olše, smrk, topol, vrba 
  • Nevhodné dřeviny: bez, cedr, citrusy, dub, durman, fíkovník, jalovec jírovec maďal, kustovnice, oleandr, ořešák, rododendron, škumpa, šeřík, tamaryšek, trnovník akát, túje, zlatý déšť 

Vitamin C 

Další důležitou věcí, kterou je potřeba u morčete hlídat, je dostatek vitaminu C. Organismus morčete si tento vitamín vyrobit neumí, proto ho musí přijímat z potravy nebo doplňků. Ty můžete pořídit třeba ve formě kapek.  

Mějte ale na paměti, že i obvykle prospěšné vitaminy a minerály mohou morčeti v nadměrném množství způsobit zdravotní komplikace. Nejste-li si jistí, zda má vaše morče těchto látek příliš málo nebo mnoho, obraťte se na specialisty.

Bez čerstvé vody se morče neobejde 

Kromě sena musí mít morčata neustálý přístup k čerstvé vodě, kterou jim podáváme nejlépe v napáječce umístěné na kleci. Vodu měňte každý den a napáječku alespoň 1 x týdně vyčistěte. Využít k tomu můžete směs vody a octa v poměru 1:1 a zrnka rýže, která do tekutiny přidáme. Napáječku pořádně protřepeme, vypláchneme a potom do ní opět můžeme nalít čistou vodu.  


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Morče