Vyhrajte nad obezitou vaší kočky
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Kočky jsou mazlíčci vybíraví. Jak najít vhodné krmivo, které bude kvalitní a bude vyhovovat jejím potřebám, ale zároveň jí bude chutnat?
Kdyby se konala soutěž o nejmlsnějšího domácího mazlíčka, první místo by obsadila jednoznačně kočka. Tyto aristokratické šelmičky jsou známé pro svou vybíravost nejen co se jídla týče. Najít proto vhodné krmivo, které bude kvalitní a bude vyhovovat jejím potřebám a zároveň jí bude chutnat, může být občas opravdový oříšek. My vám ho ale pomůžeme rozlousknout. Alespoň z části. Poradíme vám, jak vašeho malého tygříka správně krmit.
Kočka, na rozdíl od psa, je výhradně masožravec a má vyšší nároky na obsah živočišných bílkovin v potravě. Bílkoviny jsou pro kočku důležité tím, že jsou jediným zdrojem aminokyselin, které jsou nezbytné pro tvorbu a údržbu svalové tkáně, další funkcí je např. metabolismus energie. Organismus kočky si nedokáže vytvořit bílkoviny sám, jsou tedy životně důležité a musí být obsažené v krmivu.
Taurin - kočka jej potřebuje více, než kterékoliv jiné zvíře. jeho nedostatek se projevuje oslabením imunitního systému, ztrátou sluchu, zraku, poruchami reprodukce a srdce. Kde taurin najdeme? Zejména ve vnitřnostech, ale i v kuřecím a krůtím mase.
Arginin – napomáhá při odstraňování amoniaku z těla. Pokud není amoniak z těla vyloučen, může způsobit vážné zdravotní potíže. Můžeme uvést třeba infekci močového ústrojí, tvorbu močových kamenů, deprese nebo dokonce i nervové záchvaty. Arginin najdeme hojně ve zvířecí srsti, svalech a kůži.
Tuky jsou v kočičí stravě, stejně jako bílkoviny, zastoupeny v živočišných zdrojích. Trávicí trakt kočky není uzpůsobený tomu trávit obiloviny a obilné produkty. Obsah tuku v potravě kočky by neměl být více jak 30 %. Při dlouhodobém podávání krmiva s vysokým obsahem tuku můžete kočce způsobit obezitu.
Kočka není schopna sacharidy správně trávit z důvodu absence amylázy, což je trávicí enzym, který štěpí cukr a činí ho stravitelným. Proto by jeho spotřeba ve výživě koček neměla přesáhnout více jak 10 %. Domácí kočce můžeme trávení cukrů ulehčit podáváním rýže nebo ovesných vloček. Obojí musí být tepelně upravené.
Sacharidy jsou zdrojem vlákniny a zajišťují tak zdravá střeva. Ve volné přírodě kočka sežere obsah žaludku své kořisti, takže se o přísun sacharidů nemusí starat. Kočkám domácím musíme sacharidy zajistit my.
Pro správný vývoj organismu a celkové zdraví jsou nepostradatelné. Pokud podáváme kočce co nejpestřejší stravu, nedostatek minerálů a stopových prvků v organismu kočky nehrozí.
Stejně jako u minerálů a stopových prvků jejich přísun zajistíte pestrou stravou. Vitamíny významně ovlivňují funkci vnitřních orgánů.
Existuje nepřeberné množství značek suchých krmiv pro kočky. Je důležité sledovat, co jednotlivé krmivo obsahuje a zda splňuje výživové požadavky. Je také důležité, aby kočka měla v misce neustále čerstvou vodu.
Ekonomická – krmiva s nejnižší kvalitou, které seženete v supermarketech. Mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.). Granule jsou chemicky barvené a uměle dochucované.
Prémiová – o něco málo lepší kvalita než ekonomická, ale bohužel pro správnou výživu kočky stále nedostačující. Často totiž obsahují obiloviny.
Superprémiová – obsahují kvalitní suroviny. Superprémiové granule pro kočky mají vysokou výživovou hodnotu. Obsahují všechny potřebné látky, které jsou potřeba k pevnému zdraví a psychické pohodě kočky.
Holistické (ultraprémiové) – nejvhodnější a nejkvalitnější typ krmiva. Ve složení najdete pouze přírodní konzervanty. Holistické krmivo pro kočky se vyrábí z kvalitních BIO potravin a neobsahují obiloviny.
Do této kategorie spadají konzervy a paštiky. Dělíme je dle kvality, způsobu úpravy, veterinární (zaměřené na zdravotní problémy, stejně jako u suchého krmiva) a dle využitelnosti v organismu na kompletní a doplňková.
U psů je tento styl krmení již běžnou věcí, u koček tomu tak není. Jelikož kočka je primárně masožravec, je potřeba brát v potaz to, že u koček musí být skladba jiná, a to 70% masa, 20% masitých kostí, 10% rostlinných složek (byliny, ovoce, zelenina). Tento typ výživy je přirozený, neboť kopíruje výživu volně žijících koček, na jejichž jídelníčku jsou ptáci, malí hlodavci a ryby. Aby kočka prospívala, je potřeba, abychom se nad krmením více zamyslet, vytvořit pestrý jídelníček a udržet dlouhodobou skladbu, aby kočka na B.A.R.F.u skutečně prospívala. Také existuje možnost kombinace syrové stravy se speciálními granulemi lisovanými za studena, které jsou vhodné jako doplněk k B.A.R.F.u.
I u tohoto způsobu krmení je potřeba znát výživové požadavky kočky, aby kočce nic nechybělo a byla zdravá a spokojená. Vaření pro kočku je časově náročné a stejně jako u B.A.R.F.u je potřeba myslet na to, jak zajistit kočce krmení, když budete pryč např. na víkend. Ideální je kombinovat vařenou stravu s granulemi.
Přiblížili jsme Vám konkrétní způsoby krmení koček, ale o tom, jak krmit svou kočku si musí každý udělat vlastní obrázek. Většina majitelů koček spoléhá na zlatý střed - suché krmivo v kombinaci s vlhkým krmivem a k tomu kočce občas přilepší syrovou nebo vařenou stravou.
Neustále se vedou diskuze o tom, zda je mléko škodlivé či nikoliv. Jak to tedy je? Pro nás je to základní surovina, kterou máme neustále v ledničce, ale kočkám nikdy kravské mléko nedávejte, neboť obsahuje laktózu (mléčný cukr), kterou kočičí organismus nedokáže strávit a tudíž může způsobit nadýmání, bolesti břicha nebo dokonce průjem. Pokud chcete kočce nějakou mléčnou pochoutku přeci jen dát, nabídněte jí speciální mléko pro kočky bez laktózy.
Jedná se o smotky chlupů, které kočka spolkne když se olizováním čistí. V lepším případě je vyzvrátí. Pokud se ale chlupy nahromadí v trávicím traktu a není jim umožněn hladký průchod střevy, mohou způsobit podráždění žaludku, nechutenství, neprůchodnost střev a přivodit kočce velké bolesti. Je nutné rychle vyhledat veterináře, jedná se o stav ohrožující zvíře na životě. Pokud kočka žije v bytě, pomocníkem může být tzv. kočičí tráva, která okyseluje trávicí trakt a reguluje trávení nebo pasta proti bezoárům s maltózou, která obalí spolykané chlupy a opustí organizmus kočky se stolicí. Některé granule, zejména pro kočky chované uvnitř, obsahují vyšší procento přírodní vlákniny, která zajistí hladký průchod chlupů trávicím traktem a kočka je tak vyloučí spolu se stolicí. Doporučujeme také jako prevenci často kočku česat a tím odstraňovat odumřelou srst.
Kočky jsou snad největšími mlsnou ve zvířecí říši. Jsou vybíravé. Obecně platí, že na to, na co si zvykne kočka v prvním půl roce (zejména vlhké krmivo, pamlsky), s tím nebude mít v dospělosti problémy, neboť „co se v mládí naučíš…“. Může se ale také stát, že vyjímka se najde. Někteří majitelé koček si doslova někdy rvou vlasy, když mění kočce krmivo a ta ho striktně odmítá. Chce to vytrvat a být trpělivý a postupně přimíchávat ke starému krmivu.
Nikdy nenechte kočku hladovět. Kočka by měla dostat krmivo alespoň 2x denně s tím, že přes den by stejně měla mít granule k dispozici. Hladovka trvající více jak 24 hodin může kočku ohrožovat na životě.
Jak již bylo řečeno, kočka je na rozdíl od psa výlučně masožravec, proto není přípustné krmit kočku psím krmivem. Oba tyto živočišné druhy mají odlišné nároky na výživu, proto v domácnosti, kde žije kočka a pes potravu striktně oddělovat a hlídat, aby si navzájem krmení neujídali.
Přečtěte si i další tipy ohledně výživy. Doporučujeme také naše video Jak krmit kočku.