SuperZoo

Jak si ochočit morče?

Morčata patří mezi nejoblíbenější hlodavce v českých domácnostech. Mají totiž většinou mírnou povahu, jsou společenská a prakticky nikdy nekoušou. Jsou tedy ideálními chlupatými kamarády, které lze poměrně snadno ochočit. Nikdy však nechovejte jen jedno morče, ale alespoň dvě.  

Poznejte povahu svých morčat

Stejně jako lidé, i morčátka se rodí s různými povahami. Některá jsou už od vašeho prvního kontaktu klidná, mírná a mazlivá, jiná se hned dají na průzkum nové ubikace. Pak jsou tu ale taková, která jsou lekavá a bázlivá a musí se na ně velmi pomalu, protože jinak budou pořád zalezlá v domečku.  Jejich povaha se projeví nejen ve vztahu k vám, ale i k ostatním morčátkům. Jakmile svá morčata lépe poznáte, půjde vám ochočování snáze.

Na co se připravit

Každý, kdo si přinese domů nové morče, se hned těší na mazlení a společný čas s ním, ale pokud budete na morčátko moc rychlí, můžete ho pořádně vystresovat.  

Musíte ale postupovat opatrně a obrnit se velkou dávkou trpělivosti. První dny totiž bude pravděpodobně zmatené a vystresované a než se v novém prostředí pořádně rozkouká, bude chtít být schované v domečku. Místo domečku je tedy vhodné z počátku pořídit hamaku, ohebný dřevěný tunel, papuči či otevřený pelíšek. Morčátko si pak snáze a rychleji zvykne na kontakt se svým novým okolím.

První kroky na cestě k ochočení 

  • Když si nové morče přinesete domů, postavte ho ještě v krabičce či transportní bedýnce do klece. Určitě ho z bedýnky sami nevyndávejte, dejte mu čas, aby se vyrovnalo s šokem z cesty. Bedýnku nechte otevřenou a počkejte, až se morče samo rozhodne vyjít ven.  
  • První dny nechte polovinu klece překrytou dekou, aby mělo morče větší pocit bezpečí.  
  • Na morčátko nesahejte, nesnažte se ho hladit. Omezte své zásahy do klece pouze na krmení, výměnu vody a čištění ubikace. Dávejte pozor, ať přitom morčátko nevylekáte zezadu či z boku. Mluvte na něj klidným hlasem. 
  • Zjistěte, jaké jídlo má morčátko rádo. Nabídněte mu do misky větší výběr krmiva a pozorujte, které si vybere. Přísloví, že láska prochází žaludkem u morčátek platí dvojnásob.  
  • Ujistěte se, že má morčátko možnost ze svého pelíšku pozorovat své okolí, aby zjistilo, že mu nehrozí žádné nebezpečí. Jakmile začne natahovat hlavičku dopředu, můžete na něj začít mluvit a opakovat jeho jméno, aby si zvyklo na váš hlas.  
  • V okamžiku, kdy si morčátko zvykne na váš hlas, můžete mu opatrně nabídnou jeho oblíbenou pochoutku z ruky. Při nabízení pamlsku na něj mluvte. Bude to chviličku trvat a možná k vám nepřiběhne hned, ale uvidíte, že nakonec bude zvědavé a pamlsek od vás přijme.   
  • Jakmile si morčátko zvykne na váš hlas a krmení z ruky, můžete ho zkusit opatrně pohladit. Jestliže neucukne, znamená to, že je váš vztah na dobré cestě. Zkuste ho podrbat na hlavičce a něžně mu pohladit záda. Pokud vás nechá a nebude ničemu namítat, znamená to, že jste vyhráli jeho důvěru. Příště už ho budete moct zkusit vytáhnout z klece na klín. Ideální však je, když mají morčata možnost z klece či ohrádky vyjít sami bez vytahování (některé jedince může časté vytahování stresovat). 

Na co si dávat pozor 

Pokud jste si domů přinesli obzvlášť plaché morčátko, může proces ochočování trvat opravdu dlouho. Bohužel také ne všechna morčátka jsou kontaktní a nelze je do mazlení nutit. Sice se nejedná o útočná zvířata a nehrozí, že by vás kousla, nicméně přehnanou snahou o kontakt jim můžete způsobit trauma, které lze jen těžko později odstranit.  

Kdykoliv si budete chtít vzít morčátko na klín nebo do náruče, dbejte na to, aby vás vidělo. Neberte ho tedy nikdy zezadu nebo z boku. Mohlo by se polekat. Pokud před vámi morčátko utíká, nehoňte ho a nechte ho být. Věříme, že když se budete držet našich rad, zažijete s vašim morčecím kamarádem spoustu zábavných a něžných chvil! 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Morče