SuperZoo

Jak se zbavit mléčného zákalu v akváriu?

Snad každý, kdo má doma akvárium, to zná. Po založení akvária či jeho údržbě (odkalení, přidání nových komponentů) se objeví tzv. mléčný zákal, který ani po pár dnech nemizí, někdy to dokonce bývá horší a hlavně začínajícím akvaristům dokáže přidělat vrásky na čele. Kdo je nálevník a jak se ho co nejrychleji zbavit?

Nálevník v akváriu

Nálevník je jednobuněčný organismus, který má po svém těle tzv. bičíky, které slouží k pohybu a přísunu potravy. Nálevníci se živí přemnoženými bakteriemi, které vzniknou díky překrmování, nedostatečnou či nezaběhnutou filtrací a špatnou údržbou akvária. Vyskytují se v každém akváriu, okem jsou neviditelní, ale díky přemnožení bakterií se přemnoží také nálevník a vzniká onen nevábný mléčný zákal. Tento zákal se nejčastěji objevuje při zakládání akvária nebo při výměně filtrace. Mezi největší obavu začátečníků patří to, zda je nálevník nebezpečný pro ryby. Odpověď zní – sám o sobě  nebezpečný není, jeho přítomnost by osazenstvo akvária mělo přežít bez újmy, nicméně příčiny jeho výskytu (čpavek a jiné rybám nebezpečné látky) nebezpečné být můžou, proto je důležité na jejich odstranění pracovat.

Jak se nálevníka efektivně zbavit?

Výskyt nálevníka v akváriu je ukazatelem toho, že něco není v pořádku – ať už je potřeba změnit pravidelnou údržbu, dávkování krmení nebo změnu filtrace, případně její vylepšení. Jak se tedy mléčného zákalu zbavit?

  • Pořiďte si UV lampu (UV sterilizér). Její pořízení je sice nákladnější, ale díky ní se nálevníka zbavíte snadno a rychle. UV lampa by však neměla být zapnutá neustále, nýbrž max. 24 hodin při údržbě akvária. Kromě škodlivých organismů totiž likviduje také organismy prospěšné. Pokud UV lampu budete pravidelně zapínat jednou týdně na pár hodin, nemusíte mít z výskytu nálevníka v budoucnu strach.
  • Naočkování filtru či vody prospěšnými bakteriemi.
  • Výměna filtru za výkonnější. Pozor, ponechte v akváriu první dva týdny také filtr starý (oba naočkujte prospěšnými bakteriemi).
  • Dále můžete také na pár dní vypnout světlo, nekrmit ryby a zvýšit vzduchování.


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Začínáme s akvaristikou