SuperZoo

Jak poznat přehřátí a jak psa zchladit?

Také se těšíte na blížící se léto? Dovolená, výlety, skvělé počasí. Pokud se chystáte vzít sebou svého čtyřnohého kamaráda, určitě nebudete litovat. Ale víte, jaká je jedna z nevětších nástrah léta, která může vašeho pejska potkat? Ano, povíme si něco o nebezpečí přehřátí psa.

Pes to má jinak

Přehřátí organismu je vážný problém, který může skončit až smrtí zvířete. Pro psy je tento stav nebezpečnější, protože jejich organismus se přehřeje rychleji než lidský. Člověk se při zvýšení tělesné teploty potí (odpařováním potu se organismus ochlazuje), zatímco psi odvádí teplo ze svého těla vyplazeným jazykem a zrychleným dýcháním. Sliněním ztrácí tekutiny, tudíž vzniká ještě riziko dehydratace.

Prevence je vše

Ať chováte psa na zahradě nebo v bytě, musí mít neustálý přístup k čerstvé, chladné vodě. Psy chované na zahradě choďte pro jistotu kontrolovat. Nemáte je neustále na očích, a i když polehávají ve stínu pod stromem nebo v kotci, jistota je jistota. Pokud jsou teploty skutečně vysoké, je vhodné psovi pelíšek přemístit např. do garáže nebo chodby, kde je chladněji.

Zpestřením a navíc skvělým pomocníkem proti přehřátí může být bazén pro psy. Psovi zajistí zábavu a kdykoliv se do něj může jít zchladit. Snadno a rychle se sestavuje (není třeba ho nafukovat) a když do vody vhodíte psovu oblíbenou hračku, budete mít oba o zábavu postaráno.

Na procházky choďte buď brzy ráno, nebo později večer. Pokud musíte jít přes den, psa nepřetěžujte a noste s sebou lahev s vodou. Výcvik nebo dlouhé procházky absolvujte ráno nebo v podvečer nebo vybírejte prostředí, kde je dostatek stinných míst např. les, park. Pokud možno nepouštějte psa do vody uhnaného ( při vstupu do vody ho můžete mít na vodítku, pokud víte, že by do vody "vletěl", nebo mu dejte chvilku, aby se uklidnil, než do vody vstoupí) - jinak hrozí pro šok pro organismus. V případě opravdu velkých veder doporučujeme psa do vody nepouštět vůbec. Při prvních náznacích únavy psa procházku přerušte.  Pro venkovní i bytové psy doporučujeme chladící podložku pro psy, kterou oceníte nejen doma, ale i na cestách. Psovi touto podložkou jistě cestování zpříjemníte.

Nikdy nenechávejte psa v autě

Nejlepší je cestovat na noc nebo brzy ráno a později večer. Pokud cestujete se psem přes den, kdy jsou teploty vysoké, měli byste zajistit, aby byla cesta pro psa pokud možno co nejpříjemnější. Můžete použít výše zmiňované chladící podložky a dělejte zastávky, aby se pes mohl napít.

Pro cestování nebo převoz psa v autě za teplých dnů platí zlaté pravidlo: NIKDY nenechávejte psa zavřeného v autě samotného, a to ani ve stínu a se staženým okýnkem. Za takového počasí stoupá teplota v autě velmi rychle, během pouhých 20 minut se může vyšplhat až na 70 stupňů. Pokud psa necháte v autě zavřeného, byť jdete do obchodu pro pár věcí a jste "hned" zpátky, může to mít fatální následky. Nikdy nevíte, kdy se z chvilky stane hodina, a i když auto zaparkujete v dobré vůli do stínu, při vašem návratu už na něj může pražit slunce.

Jak poznat, že došlo k přehřátí organismu psa?

Pes je naše odpovědnost a náš přítel, ale bohužel neumí mluvit, neřekne nám, že mu je zle. Proto je na nás, abychom poznali, kdy pes není fit, musíme vědět, jak mu pomoci. Pokud přehřátí nastane, je nutné, abyste jednali rychle. Podle čeho tento stav můžete poznat?

  • nervozita, poté apatie a dezorientace, malátnost, bezvědomí
  • suchý, horký čenich, suché sliznice pysků a kůže
  • zrychlený srdeční tep a ztížené, zrychlené dýchání, zvracení
  • ve vyšším stadiu pes sliní
  • tělesná teplota může přesahovat 40°C

Co dělat při přehřátí psa

Je nutné psovi poskytnout co nejrychleji první pomoc. Pokud včas nezasáhneme, pes může uhynout. Nejdůležitější je ho nejdříve ochladit. Postupujte následovně:

  • co nejrychleji odneste psa na chladnější místo
  • položte ho tak, aby hlava byla výš než zbytek těla (při přehřátí hrozí otok mozku)
  • efektivní jsou obklady kostkami ledu na vnitřní plochu stehna
  • pokud je to možné, vložte do slabin psa mokrý ručník (oblečení, přikrývku - pozor, voda, ve které je namáčíme nesmí být v žádném případě ledová), postříkejte ho nebo pomalu polévejte chladnou vodou (použít můžete například rozprašovač na rostliny) nebo ho postupně vložte do vody. Je jedno, zda to bude vana nebo rybník, voda hlavně nesmí být ledová.
  • pokud pes zvládne pít, nabízejte mu po menších dávkách chladnou vodu (musí kontrolovaně polykat)
  • pokud nemáte po ruce výše uvedené pomůcky, můžete použít prázdný kelímek od jogurtu, zmrzliny naplněný vodou (chladnou) a psovi do něj namočte tlapky - i tato "maličkost" mu může zachránit život
  • po poskytnutí první pomoci okamžitě vyhledejte veterináře

Jaká zvířata jsou nejvíce ohrožena

  • mláďata a staří jedinci
  • obézní zvířata
  • zvířata trpící srdečním onemocněním nebo jinou vážnou chorobu
  • psi s krátkým čenichem (tzv brachycefalická plemena) – buldoci, buldočci, boxeři, ale také molossoidní plemena, jako je např. německá doga.
  • zvířata, která jsou nedávno vakcinovaná nebo po narkóze.
  • Pokud máte doma „naháče“, nezapomínejte ho potírat i několikrát denně opalovacím krémem s vysokým UV faktorem, protože stejně jako u lidí mu hrozí spálení kůže.
Sonja Nawinová
Produktový specialista

 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články První pomoc pro psy