SuperZoo

Jak pečovat o psí tlapky

Tlapky psů jsou každý den zatěžovány. Ještě aby ne, většina psů miluje pohyb a k tomu, aby byl pohyb bezbolestný a radostný je potřeba se o psí nožky pravidelně starat. Jak na to, vám prozradíme v následujícím článku.

Citlivé polštářky

Polštářky jsou nejvýraznější částí psích tlapek. Jsou velmi citlivé a potřebují stejnou péči, jako naše jemná kůže na rukou. V létě může polštářky ohrozit pohyb po rozpálených chodnících a silnicích, v zimě zase mráz a posypová sůl. Celoročně polštářky vysušuje kontakt s vodou a to v případě koupání v rybníce, mytí tlapek po procházce nebo například pohyb po štěrku.

Je tedy dobré tuto část psího těla chránit a to například některou z mastí na tlapky. Tyto masti mají nevýhodu v tom, že pokud je použijete doma, těžko svému psovi nakážete, aby ležel, dokud se mast do polštářků nevsákne. Je tedy dobré masti a spreje na packy používat, když jdete na procházku, abyste se vyhnuli malým mastným flíčkům po celém vašem bytě. Pozor - přílišné používání mastí může způsobit naopak změkčení polštářků a jejich následné poranění! 

Srst mezi polštářky

Nesmíme zapomínat ani na údržbu srsti, která roste mezi polštářky. V létě se na tyto chloupky velmi snadno nachytají různé nečistoty, osiny nebo bodláky. Osiny dokáží pejska velmi potrápit, způsobují bolestivé zranění v případě zapíchnutí do kůže a proto psí tlapky prohlížíme každý den.V zimě se na nich velmi často vytváří sněhové hrudky. Proto tyto chloupky pravidelně vystřihávejte. Na stříhání jemných chloupků mezi packami a také v okolí obličeje jsou dostupné speciální nůžky s oblými hroty, aby se snadněji předešlo úrazu. Poradit si s tím umí také psí kadeřníci. 

Stříhání drápků

Do péče o tlapky patří jednoznačně i péče o drápky. Pokud váš pes běhá nejvíce po trávě a měkkém povrchu, nezvládne si drápky obrušovat a je tedy nutné je pravidelně zkracovat. K tomu slouží speciální kleštičky na drápky. V žádném případě nezkoušejte stříhat drápky klasickými nůžkami. Kleštičky na drápky mají speciálně upravené ostří, které obemkne drápek ze všech stran a rovnoměrně jej uštípne. Pokud se bojíte, že svého psího kamaráda střihnete do živého, pomůže vám se stříháním drápků veterinář. Podle kvality drápku můžete také poznat nedostatek vápníku v těle. Pokud se drápky hodně třepí, může to být způsobené častým pohybem po tvrdém povrchu, nebo také nedostatkem vápníku a fosforu.

Botičky? Ano, prosím!

Botičky pro psy rozhodně nejsou přežitkem, jak si spoustu lidí myslí, ale výborným pomocníkem při výletech v náročnějším terénu za každého počasí nebo při zranění tlapky. Zafixují jí a ochrání před nečistotami. Správnou velikost vyberete tak, že botička při došlapu tlapku nikde neomezuje a ani není příliš velká. 

Nezapomeňte tlapky pravidelně kontrolovat a v případě potřeby je očistěte například vlhčenými ubrousky na tlapky. Pokud dojde k poranění, je potřeba ránu vyčistit pod tekoucí vodou a aplikovat desinfekci. Poté je vhodné kontaktovat veterináře, který poradí další postup podle typu zranění.


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Základy péče o psa