Co je to separační úzkost u psa a jak s ní bojovat?
10 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Štěkání je pro psy přirozené a při pořízení pejska je potřeba počítat s tím, že je to živá bytost, která bude mít pravděpodobně tendence se, dříve či později, hlasitě projevovat. Když je ale štěkání nadměrné, je obtížné a je třeba ho řešit.
Štěkot patří mezi zvukové projevy psů. Štěkáním, a to jakkoliv pro nás nežádoucím, se nám snaží pes něco sdělit. Pro psy je štěkání přirozené, protože díky němu například na něco upozorňují, radují se nebo chtějí získat vaší pozornost. Štěkání je zkrátka pro psy součást komunikace a jako takové ho úplně odstranit nejde.
Ale všeho moc škodí a ustavičné štěkání bývá nejen nám, ale i našim sousedům na obtíž. Pokud chcete řešit nežádoucí štěkání svého psa je důležité zjistit, proč k němu dochází, tj. co je spouštěčem. Může to být třeba proto, že pes nebyl naučen, jak být v klidu sám doma nebo až moc reaguje na cizí psy nebo lidi.
Někdy může být rozklíčování nadměrného štěkání opravdu oříškem, protože příčiny mohou být provázané nebo ne úplně jasné. Důležité je však vytrvat. Mezi nejčastější příčiny patří:
Mějte na paměti, že cílem odnaučení není psa vyděsit nebo vystresovat. Je důležité si uvědomit, že při odnaučování nadměrného štěkání je nutné ke každému psovi přistupovat individuálně a stejně tak zhodnotit i konkrétní situaci. Jak tedy při řešení nadměrného štěkání postupovat?
Naučit psa být zticha poté, co řeknete vámi určený povel (nejčastěji to bývá právě „klid“ nebo „ticho“). Důležité je naučit povel pomocí pozitivní motivace a pořádně odměnit každé správné zareagování na povel. Ačkoliv víme, že je to těžké, nesmíte na psa křičet ať zmlkne atd. Důležité je vytrvat a štěkání ignorovat, ale klid velmi chválit… Křikem nebo dokonce násilím ničeho nedosáhnete, ba naopak situaci jen zhoršíte. Při odnaučování nadměrného štěkání je třeba zůstat v klidu, ale důsledný.
Pozornost by měla patřit do „základní výbavy“ výchovy a výcviku psa. Pokud potřebujete psa něco naučit, potřebujete, aby vás vnímal. Potřebujete jeho pozornost. Té docílíte pamlsky nebo oblíbenou hračkou, dobrým načasováním (odměnit správný moment) a spoustou pochval. Trénink nebývá nijak složitý a lze ho praktikovat kdekoliv – z počátku odměňujete psa pokaždé, když se na vás sám od sebe podívá. Časem se laťka zvyšuje a vy vyžadujete pozornost například při míjení s jinými psy. Pes by měl vědět, že jste zajímavější než ostatní čtyřnožci, dvounožci nebo jiná lákadla.
Neboli protištěkací obojek je kapitola sama o sobě. Funguje tak, že reaguje na zvuk nebo chvění hlasivek psa elektronickými impulsy (nikoli elektrickými, jak je často mylně řečeno), sprejem nebo ultrazvukem. Pozor! Obojky reagující na zvuk mohou dávat impulzy na základě štěkání jiného psa/psů v blízkosti, což samozřejmě nechceme.
Doporučujeme však po elektronickém obojku sahat až jako pro poslední možnost a ideálně se s jeho správným výběrem a používáním poradit s odborníky.
10 min. čtení