Výchova a výcvik psů | Podcast Super zoo
45 min. podcastu
Pomoc, můj pes kouše! To je častý problém, který se v lidsko-psím vztahu řeší a dokáže na vzájemné důvěře napáchat velké škody. V jakých situacích pes nejčastěji kouše, co nemá a jak takové případy řešit?
Kousání je pro psa přirozeností, nicméně je mnoho situací, kdy je nežádoucí nebo může být i nebezpečné. V naprosté většině, co se nežádoucího kousání týče, jde ale o „nevinné“ kousání štěňat, nebo je na vině špatná výchova či neznalost konejšivých signálů, kterými pes upozorňuje, že je něco přes čáru. Ačkoliv jde ale o přirozené chování, neměli bychom ho v žádném případě tolerovat, pokud je směrováno proti lidem, jiným zvířatům, věcem nebo majetku. Místo toho poskytněte psovi něco smysluplného „k práci“, tj. odolné hračky, sušené pamlsky nebo přírodní žvýkací hračky.
pes kouše do rukou – kousání do rukou je výsada štěňat, kterým rostou zuby nebo si zkrátka jen hrají. Kousání (nejen) do ruky je třeba překazit povelem „nesmíš“ nebo „ne“ a okamžitým přerušením aktivity. Pokud pes přestane, nezapomeňte ho pochválit a odměnit. Dobré je také přesměrování pozornosti na hru – např. potahejte se spolu o hračku. Štěně kouše cca do čtyř měsíců, i když je třeba dodat, že se tato doba může lišit. Záleží také na tom, s jakou důsledností k odnauče
ní přistupujeme.
Jak potrestat psa, když kousne? Netrestat! A to nikdy a v žádném případě. Pokud byste psa za toto chování potrestali způsobíte buď to, že celou věc zhoršíte nebo se pes naopak stáhne do sebe.