SuperZoo

Jak ochočit andulku?

Andulky jsou malí pestrobarevní papoušci, které si pro jejich milou a zábavnou povahu oblíbili chovatelé po celém světě. Získat si přízeň tohoto opeřeného mazlíčka ale není jen tak, proto jsme pro vás sestavili jednoduchý návod, jak si andulku můžete ochočit.

První kroky 

S ochočováním andulky je určitě nejlepší začít co nejdříve, ale pokud jste si svého opeřeného mazlíčka právě přinesli domů, bude potřebovat pár dní na aklimatizaci. Ujistěte se, že bude mít vaše andulka v kleci pohodlí a bude mít dostatek klidu na spánek. Andulky totiž v průměru spí 10–12 hodin denně. Zároveň by ale měla být klec tam, kde bude mít dostatečný kontakt s lidmi a bude moct pozorovat dění ve svém okolí. Zavřete-li andulku do místnosti, kde obvykle nikdo není, určitě si na vaši přítomnost nezvykne a ochočení nebude možné. A navíc bude smutná, je to totiž společenský tvor. První dny ale nechte andulku v klidu a ke kleci se přibližujte pouze v době krmení. Až bude andulka vypadat, že si na svou novou klec zvykla, můžete se pustit do ochočování.  

Připravte se ale na to, že svou andulku neochočíte hned. Aby si na vás zvykla rychleji, je lepší, když je v kleci sama. Nicméně pamatujte na to, že jsou andulky velmi společenská zvířata, která v přírodě žijí v hejnech, a proto počítejte s tím, že ochočená andulka bude vyžadovat vaši častou přítomnost a interakci a to až několik hodin denně

Jak si získat přízeň andulky 

Abyste získali důvěru své andulky, musíte ji věnovat opravdu hodně času. Nezapomeňte, že každá andulka je jiná a u každé může ochočení trvat různě dlouho v závislosti na její povaze a osobnosti. Zpočátku se k ní přibližujte pomalu a opatrně, nedělejte žádné velké prudké pohyby. Andulka by se vás totiž mohla polekat. Dále dodržujte následující kroky:  

  • Kdykoliv budete v blízkosti klece, na andulku mluvte klidným hlasem. U klece zůstaňte co nejdéle, aby si vás andulka pro sebe označila jako svého společnía, se kterým bude ráda trávit čas. 
  • Pokládejte ruce do blízkosti klece a pomalu andulku zvykejte. Pokud se bude andulka od vás odtahovat, rukou nehýbejte. Ruku nechte na místě a na andulku mluvte.  Andulky se rukou bojí, proto se vám musí naučit nejprve věřit. Nikdy v přítomnosti andulky nenoste rukavice! Opticky totiž vaše ruce zvětšují a tím pádem se vás váš mazlíček bude bát ještě více.  
  • Pomalu se přibližujte k andulce uvnitř klece. Otevřete dvířka a opatrně přibližujte ruku směrem k andulce. Ideální je, pokud máte v ruce nějaký pamlsek – andulku jím nalákáte a bude vám brzy zobat z ruky. Jakmile bude na krmení z ruky zvyklá, zkuste jí pamlsek nabídnout, když se bude nacházet v jiné části kleci, odkud na pamlsek nedosáhne. Takto andulku přesvědčíte, aby vám skočila na ruku a přijala od vás pamlsek. Když budete tento trik pár dní opakovat, andulka si na pobyt na vaší ruce zvykne a bude vám na ni později ochotná skákat i bez pamlsku.  
  • Trénujte sezení na prstu. Andulku na prst přinutíte tak, že se k ní pomalu přiblížíte prstem a jemně ji šťouchnete do bříška a naznačte jí prstem bidýlko tak, že pomalu budete směřovat ke spodní části bříška k nohám. Pravděpodobně bude chvilku trvat, než si andulka na sezení na prstě zvykne a nebude chtít seskočit. Mezi pokusy jí dopřejte odpočinek, a hlavně ji nepřetěžujte. Uvidíte, že brzy vám na prstě bude sedět dobrovolně.  
  • V další části výcviku zkuste andulku sedící na prstě vytáhnout pohybem ruky z klece. Je možné, že se nebude mimo klec cítit bezpečně a z prstu vám rychle seskočí, ale nevzdávejte to. Andulka se brzy osmělí a bude vám důvěřovat i mimo klec. Pomoci si můžete i kláskem prosa, které budete přidržovat a andulka si tak třeba ani vyndání z klece neuvědomí, protože zrovna bude v jíst tu dobrotu, kterou jí nabízíte. 

Každodenní interakce s andulkou 

Aby byla andulka šťastná a váš vztah vzkvétal, musíte mít s andulkou velmi častou interakci. Proto kdykoliv, kdy půjdete kolem její klece, zastavte se na chvilku a povídejte si s ní. Budete-li neustále opakovat stejné fráze nebo zvuky, vaše andulka si na ně zvykne a brzy je po vás může začít opakovat.  

Kromě povídání se s andulkou také mazlete. Jemně ji hlaďte nebo drbejte na hlavičce, bříšku či zádech. V hejnu o sebe totiž andulky často vzájemně pečují, takže bude vaše doteky správně chápat jako projevy lásky. Kdykoliv ale budete s andulkou manipulovat, myslete na to, že jsou andulky velmi křehká stvoření a mohou se snadno zranit. Svého mazlíčka se tedy vždycky dotýkejte opatrně a jemně! A pozor – nikdy andulku nepusinkujte. Lidské sliny jsou totiž pro tyto ptáky velmi toxické.  


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Drobné ptactvo