SuperZoo

Jak naučit papouška na kšíry

Papoušci jsou úžasní a zvědaví společníci. S trochou cviku je lze naučit i na kšíry a vy si tak můžete užít pobyt venku společně. Ať už vybíráte kšíry pro andulku, korelu nebo většího papouška, v našem článku vám poradíme, jak na to.

Proč papouška brát ven? 

Papoušek, který je zvyklý a řádně naučený chodit ven na kšírkách se na takový výlet bude vždy těšit. Navíc to utuží vztah mezi vámi. Chození ven je i skvělá forma socializace, protože se zvíře adaptuje na okolní svět – zvuky, dopravní prostředky, cizí lidi a spoustu dalších vjemů a situací. 

Jak vypadají vhodné kšíry 

Díky kšírům zajistíte svému papouškovi bezpečný výlet ven pod vaším dozorem. Nejbezpečnějšími kšíry jsou klasické jednoduché popruhové z nylonu, které mají střih speciálně pro ptáky, takže opravdu nelze použít kšíry pro křečky nebo morčata. Nylon je lehký a pevný materiál šetrný ke kůži a peří. S kšírky se většinou dodává také kratší vodítko, ale pokud chcete papouškovi umožnit prolet, je třeba ho mít na delším, klidně i 9-ti metrovém nebo dokonce delším vodítku. 

Jak naučit papouška na kšíry 

Na kšíry zvykejte papouška od útlého mládí a to denně – i v zimě. Pro staršího papouška může být pozdější učení, zejména v rukou začátečníka, docela stresující záležitost. Velikost musí papouškovi dobře sedět. Nandané kšíry nesmí být nikde překroucené, pak totiž vyvíjí tlak a působí bolest. A bolest = velký stres pro zvíře. Výcvik papouška na nošení postrojku vyžaduje spoustu trpělivosti a zručnosti. Ideální je trénovat nandávaní každý den a vše dělat pomocí pozitivní motivace. Při prvním nasazování doporučujeme se s papouškem zavřít v klidné, menší místnosti a ztlumit světlo. To zapůsobí na papouška tak, že se nebude chtít nikam rozletět a bude klidnější. Jakmile kšírky nasadíte, běžte ven (ideálně nejdřív balkon nebo před barák a nechat to tak ještě dalších pár zkoušek), aby si papoušek nasazení spojil s něčím příjemným. A když se vám nepodaří kšírky nasadit napoprvé? Nevadí. Postupujte další den po částech a nezapomeňte na odměny. 

Jak nasadit papouškovi kšíry 

Jak tedy správně kšíry vašemu opeřenému miláčkovi nasadit? Pokud si nejste jistí, nechte si první nasazení raději ukázat od zkušenějšího chovatele. Je to určitě lepší než pak něco hned v začátku pokazit a zdlouhavě napravovat.  

Nasazení vypadá takto: 

  • Papouškovi přetáhněte kšíry přes hlavu. Pokud se ohání nebo vás klove do rukou, natrénujte nejprve přibližování ruky s kšíry k hlavě. Nandejte, odměňte a opět sundejte. K dalšímu kroku pokračujte jen když je toto již bez problémů. 
  • Kšíry dostatečně povolte a opatrně protáhněte kšíry křídla. 
  • Přitáhněte kšíry na tělo tak akorát ani volně, ani příliš utáhnout – nesmí nikde tlačit ani dřít! 
  • V případě sundání postupujte přesně opačně. 

Důležité aneb na co si dát pozor 

  • Kšíry nejsou vhodné pro destruktivní papoušky. 
  • Papouška s kšíry nikdy nenechávejte bez dozoru. 
  • Před nasazením vždy kšíry zkontrolujte. 
  • Pozor na větší dravé ptáky (zejména v případě menších papoušků). 
  • S papouškem, který má nasazený kšíry se nepřibližujte ke stromům nebo křovinám. V případě zamotání můžete papouškovi způsobit zranění a velký stres, který může způsobit trauma a pošramocení vztahu s majitelem. 
  • Neberte papouška ven za nízkých, ani naopak za vysokých teplot. 
  • Pozorujte svého papouška, protože pokud se v kšírách nezačne cítit dobře, bude si je snažit sundat a bude nesvůj, je na čase jít domů. 

Od kšír k volnoletectví 

Kšíry jsou pomocníkem pro zájemce o volnoletectví, tj. aktivitě, kdy papoušek létá sám v přírodě a vrací se k majiteli. Ideální je nejprve létat na delším vodítku a poté třeba v hale. Berte však na vědomí, že volnoletectví je časově náročný koníček, který je třeba trénovat denně i několik hodin. Je to přirozená forma pohybu, která papouška udržuje psychicky i fyzicky fit, ale je vhodná pouze pro výborně trénované a na svého majitele fixované papoušky, jinak hrozí úlet. Pro volnoletectví jsou vhodní velcí, hluční papoušci, které venku nepřehlédnete nebude případně tak těžké dohledat nebo se jen tak snadno nestanou kořistí větších dravých ptáků. 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Péče a chov