SuperZoo

Jak na chov želvy mapové

Želva mapová je krásná středně velká sladkovodní želvička pocházející z povodí řeky Mississippi. Od ostatních želv ji rozeznáte díky žlutobílé kresbě ve tvaru půlměsíce mezi očima a zvláštní kresbě na krunýři, která připomíná mapu – odtud je její název. Pokud jste se rozhodli tuto želvičku chovat, přečtete si tento článek, ať víte, jak na to.

Co byste měli vědět o želvě mapové 

Želva mapová v přirozeném prostředí žije v malých zarostlých povodích bohatých na ryby a hmyz. Samičky obvykle dorůstají do velikosti 20–25 cm, samečci mívají o 10 cm méně. Želvy mapové jsou velmi oblíbenými mazlíčky v českých domácnostech hlavně pro jejich mírnou povahu a denní aktivitu. Ideální jsou pro chov ve skupině. Je ale třeba mít na paměti, že se tyto želvy v průměru dožívají věku 20–30 let, proto si jejich pořízení dobře rozmyslete.  

Jak by měla vypadat ubikace 

Ideální ubikací pro želvy mapové je paludárium či želvárium (pro dospělce cca 120 x 50 x 50 cm), ve kterém mají přístup do vody i na souš.  Jako substrát je vhodné použít říční písek nebo štěrk, kterým vyplníme zhruba 1/3 akvaterária, abychom vytvořili souš. Pořídit můžete také želví ostrov nebo odpočívadlo, na kterém budou vaši mazlíčci moci odpočívat.  

Velmi důležité je v akvateráriu udržovat vhodnou teplotu vody a vzduchu. Na souši by se teplota měla pohybovat okolo 35–40 °C, ve vodě 26–28 °C. Pokud bude teplota vody nižší, mohou se želvy špatně vyvíjet nebo onemocnět, proto doporučujeme do ubikace umístit teploměr. Vodu je také třeba pravidelně čistit, aby želvičky nechytily plíseň. Ideální je, když do vody umístíte filtr a použijete přípravek na čištění vody. A aby bylo želvárium dostatečně vyhřáté, pořiďte halogenovou žárovku nebo UVB a UVA lampu.  

Jak jsme již zmiňovali, v přirozeném prostředí želvy žijí v zarostlých vodách, proto do želvária umístěte také vodní rostliny, ve kterých si budou moct želvy udělat úkryt a případně si na nich i pochutnat. Vhodný je například okřehek, růžkatec nebo douška. Ubikaci můžete dozdobit například vodopádem.  

Čím a jak želvu mapovou krmit 

Želva mapová je převážně býložravec, ale jednou za čas si ráda dopřeje i masitou stravu. Zvláště v mladém věku. Vhodné jsou menší sladkovodní ryby, hmyz, žížaly či patentky. Dále jim můžete dopřát menší části rostlinné potravy jako jsou listy smetánky lékařské, sušené byliny, ovoce či zelenina. Lze pořídit i předem připravené krmné peletky, tyčinky a směsi.  

Mláďata krmte každý den, dospělci by měli mít 2–3 dny v týdnu půst. Potravu umístěte rovnou do vody.  Dále doporučujeme želvám dát k dispozici do vody sépiovou kost, díky níž si doplní vápník. Zvláště malé želvy potřebují pro vývin dostatek vitaminů A, D3 a minerálů, proto ke krmné dávce přidávejte i směsi s vitaminy a minerály určené pro želvy.  
 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Želva vodní