SuperZoo

Jak na chov sklípkana?

Pavouci jsou fascinující tvorové zvláštního vzhledu, kteří některé děsí a jiné přitahují. Společnost chlupatého sklípkana je pro někoho možná noční můrou, ale věřte, že i takový netypický mazlíček se může stát milou součástí vaší rodiny. Patříte-li k těm, kteří nemohou těmto zvláštním tvorům odolat, přečtěte si tento článek, ať víte, co vás s nimi čeká! 

Co byste měli vědět o sklípkanech 

Sklípkani patří k největším suchozemským bezobratlým živočichům, kteří naši planetu obývají už více než 120 milionů let. Ve volné přírodě jsou rozšířeni zvláště v teplých oblastech Ameriky, Afriky a Asie, ale s některými druhy se lze setkat i v jižní Evropě

Jsou to noční tvorové, takže od nich přes den nečekejte velkou aktivitu. I když jsou chlupatí a můžete tak mít pocit, že jsou vhodní k mazlení, opak je pravdou. Tito pavouci doteky lidí příliš nemilují a veškerá manipulace jim přináší akorát stres. Mohou si sice na braní do ruky zvyknout, ale věřte, že je tím moc nepotěšíte. Chcete-li si tedy pořídit zvířátko na mazlení, sklípkana si domů raději neberte.  

Jak by měla vypadat ubikace 

Sklípkani mají rádi stísněné malé prostory, proto tomu vašemu bude stačit poměrně malé terárium či plastový box s otvory na větrání. Dávejte ale pozor, aby otvory nebyly příliš velké – pavouk by vám mohl utéct.  

Jako podestýlku do ubikace lze použít rašelinu, kůru nebo kokosovou drť. Přidejte tam i nějaký úkryt, například skořápku od kokosového ořechu. Pokud si pořídíte stromový druh sklípkana, ocení v ubikaci i nějaké rostliny. Ty mohou být i umělé.  

Sklípkani potřebují mít neustále k dispozici čerstvou vodu, proto do ubikace vložte i mělkou misku. Teplota v ubikaci by se měla držet v rozmezí 23–35 °C. Pavouci také mají rádi vlhkost, proto jejich box pravidelně roste

Krmení 

Sklípkani si rádi pochutnají na hmyzu či myších holátcích. Nepotřebují být ale krmeni příliš často – dospělci stačí dopřát dávku jednou za 2 týdny, mladším jedincům několikrát týdně. Velikost dávky by měla odpovídat velikosti vašeho společníka. Pokud budete pavouka krmit menším hmyzem, můžete mu ho podávat častěji. Velká sarančata a myší holátka pavoukovi dopřávejte skutečně jen 2x za měsíc, jelikož jejich vytrávení mu bude trvat nějaký čas.  

Svlékání 

Svlékání je u sklípkanů namáhavý a životně důležitý proces. Tímto způsobem totiž rostou. Dochází k tomu tak, že si pavouk lehne na záda a postupně vysvlékne všechny části svého těla – nohy, snovací bradavky, chelicery… Prostě vše. Tento proces může trvat zhruba 5–15 minut, ale záleží na velikosti pavouka. Po svleku sklípkan napumpuje hemolymfu do všech nohou a natáhne se, díky čemuž vyroste.  

Důležité je při tomto procesu sklípkana nerušit, a hlavně s ním nemanipulovat, jelikož je v tuto dobu velmi zranitelný. Jeho tělo je měkké a může trvat až několik hodin, než vytvrdne.  

Mladí sklípkani se takto svlékají obvykle jednou do měsíce a postupně se interval mezi jednotlivými svleky prodlužuje na každé 3 měsíce. Důležité jsou pro tento proces i vnější podmínky – teplota a vlhkost v teráriu, jeho velikost a krmivo. Čím více pavouka krmíte, tím více roste. 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Bezobratlí