Nejoblíbenější druhy papoušků a exotů
10 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Rosely jsou nádherní papoušci původem z Austrálie a Tasmánie, kde žijí převážně v přímořských oblastech. Nejbarevnějším a v zajetí nejchovanějším druhem tohoto opeřence je rosela pestrá. Chovatele po celém světě si získala nejen svým nádherně zabarveným peřím, ale také svou odolností a nenáročností. Pokud i vy o pořízení tohoto opeřence uvažujete, přečtěte si tento článek, ať víte, co všechno potřebuje k šťastnému životu.
Peří rosely pestré hraje mnoha barvami. Od hlavy až po bříško je červená, ale zobáček je světle šedý a líce bílé. Dolní část bříška je žlutá, postupně přecházející do zelené v okolí nohou. Křídla zdobí barvy hned tři – lopatky má papoušek černé, letky též, ale se zelenožlutým lemováním a ohbí jsou modrá. Ocasní pera jsou pak zelená s modrým lemováním a spodní krovky červené. Existuje však více mutací, například červeno-žluto-bílá.
Samec a samička mají stejné zabarvení, při bližším pohledu si ale můžete všimnout, že barvy na samečkovi jsou sytější. Také zobák a hlavu mají samci zpravidla větší. Obvykle rosely dorůstají do délky až 33 cm a váží do 120 g. Při správných podmínkách se mohou dožít až 20 let.
Rosely je ideální chovat pouze v páru, protože bývají celkem nesnášenlivé vůči skupině svého druhu i jiných ptáků. Zvláště v době hnízdění. I když je možné, že zrovna natrefíte na mírumilovné jedince, lepší je neriskovat a ostatní papoušky chovat samostatně v oddělené voliéře. Jejich výhodou je, že jsou velmi odolné a můžete je mít po celý rok venku.
Pro chov v domácnosti nejsou kvůli své povaze vhodné. Ochočení není nemožné, ale je obtížnější než u jiných papoušků. Jsou to aktivní, relativně plaší ptáci, kteří potřebují mnoho prostoru a jsou svéhlavé, takže aktivně svého majitele vyhledávat nebudou a raději svůj čas budou trávit létáním či jinými aktivitami. Zkrátka ten, kdo chce papouška jako “mazlíka” by se měl porozhlédnout po jiném druhu papouška.
I když se rosely chovají obvykle v jednom páru, je potřeba jim dopřát prostornou voliéru, aby si mohly dobře protáhnout křídla. Jsou totiž velmi dobrými letci. Doporučují se rozměry alespoň 3 x 1 x 3 m. Voliéra by měla kromě venkovního výletového prostoru mít i krytou část, do které se papoušci mohou schovat v noci či v nepříznivém počasí. Tato část by měla mít alespoň tři stěny, jako materiál můžete zvolit třeba cihly, ytong, či polykarbonát. Záleží na tom, jak moc chcete do voliéry investovat. Podlahu v obou částech voliéry je dobré vybetonovat a potom na beton umístit písek či mix zahradní a lesní zeminy. Ptáci se rádi v zemině přehrabují.
Mezi základní vybavení do voliéry určitě patří krmítko, napáječka, bidýlka, větší miska s vodou či koupelna a hnízdící budky. Krmítko a budky je dobré umístit do kryté části voliéry, protože tam ptáci budou mít více klidu a nebude je rušit okolí. Dno budky vystelte alespoň 5 cm vrstvou dřevěných hoblin. Samice si v nich v době hnízdění vyhloubí důlek a snese vejce.
Rosely se velmi rády koupou, proto je nutné, abyste vodu v koupelně či misce měnili alespoň 1x za den, ideálně častěji.
Vhodným krmivem jsou pro rosely již namíchané krmné směsi pro australské papoušky. Takové směsi obsahují proso, oves, slunečnice, lesklici, kardi, mohár a pohanku. Kromě zrnin jídelníček roselám můžete zpestřit ovocem (například jablko nebo banán), zeleninou (například mrkev), semeny trav či větvičkami stromů. V létě je můžete potěšit zeleným krmením – ideální je ptačinec žabinec, kopřiva či mladá smetánka lékařská i s kořenem.
Kromě toho by ve voliéře neměl chybět grit pro dobré trávení a sépiová kost. V době hnízdění ptákům také podávejte vaječné krmivo nebo míchanici, rohlík namočený ve vodě nebo, máčené zrní.