Jak na chov křečíka džungarského?
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Křeček Roborowski je maličký obyvatel mongolských pouští a polopouští. Je úplně nejmenším ze všech křečků, jeho tělíčko dorůstá do maximální délky 4-6 cm. I když o jeho existenci víme už více než 130 let, patří k nejméně známým druhům. Mezi chovateli ale začíná být čím dál více populární. Pokud i vás tento malý tvoreček okouzlil, přečtěte si tento článek, ať víte, jak na jeho chov.
Ačkoliv křečci obvykle dávají přednost travnatým stepím, křečci Roborovského žijí v převážně písčitých oblastech. Proto i jejich zabarvení písek připomíná. Jsou to velmi společenská zvířátka, která je ideální chovat ve skupině.
Ideální je pořízení pouze samic nebo pouze samců. Podobně jako jiní křečci, i křečci Roborovského jsou velice čilí a mají rádi pohyb. Nejvíc aktivní jsou večer a v brzkých ranních hodinách. Při manipulaci s nimi je třeba dávat velký pozor, jelikož jsou velmi mrštní a mohli by vám utéct. V případě, že je tedy potřebujete někam přemístit, je raději opatrně vložte do menší krabičky s víkem (pozor, musí mít otvory na vzduch). Je třeba mít na paměti, že spíše než na ochočení je křeček Roborovského vhodný na pozorování. V zajetí se při správné péči dožívá průměrně 2–3 let.
Jelikož jsou tito křečci maličcí, nejlepší ubikací je pro ně terárium, akvárium, či plastový box s malými otvory na vzduch. Určitě zvolte větší velikost, protože křečci potřebují prostor na běhání. Jako podestýlku nejlépe zvolte hobliny. Do ubikace můžete umístit misku s pískem pro drobné savce. Rádi se v něm koupou a udržují se tak čistí.
Ubikaci můžete vyzdobit kameny, kusy kůry či menšími větvemi, aby si křečci připadali jako doma. Pozor - veškerá dekorace musí být umístěna na pevno, aby na zvířata nespadla! K odpočinku vaši mazlíčci budou také potřebovat domeček – doporučujeme pořídit klasický dřevěný nebo skořápku od kokosu. Nabídnout můžeme i trochu sena, ze kterého si křečci postaví hnízdo. Dále nezapomeňte do ubikace umístit misku na krmivo a pítko s čerstvou vodou.
Aby se křečci nenudili, můžete pořídit nějaké prolézačky či běhací kolečko, to křečci milují. Dávejte si ale pozor, aby se na něm nestali závislí. Doporučujeme kolečko v ubikaci nechávat vždy jen pár hodin denně.
Křeček Roborovského nepotřebuje mnoho potravy, jelikož v jeho přirozeném prostředí je jí pomálu. S množstvím krmiva to tedy nepřehánějte nebo svému mazlíčkovi způsobíte obezitu. Vhodné je pořídit kompletní krmnou směs pro křečíky, kterou občas doplníte ovocem a zeleninou (vhodné jsou hlavně vodnaté druhy.) Ovoce a zeleninu podávejte ale jen v menších dávkách, aby zvíře nemělo zažívací potíže. Jednou za týden také nabídněte moučného červa či žížalu, aby si křeček doplnil bílkoviny.
Ideální je, když bude mít křeček k dispozici i seno, ze kterého si také postaví hnízdo. Hnízdo je ale třeba častěji kontrolovat, protože si v něm rádi schovávají potravu na „horší časy“.
5 min. čtení
5 min. čtení