SuperZoo

Jak na chov holoubka diamantového

Holoubek diamantový je ideálním ptáčkem pro začínající chovatele vzhledem k jeho velmi klidné povaze a nízkým nárokům na chov. Jeho domovem je téměř celá Austrálie, kde nejraději vysedává v písku a užívá si slunečních paprsků. Pokud vás tento nádherný opeřenec zaujal a chtěli byste si ho pořídit domů, přečtete si náš článek, ať víte, jak na jeho správný chov.

Co byste měli vědět o holoubkovi diamantovém 

U holoubků diamantových existuje již mnoho barevných mutací, avšak jedno mají všechny společné – tečkování na křídlech, které připomíná diamanty a oranžovočervené okruží kolem očí. Nejčastěji můžeme u chovatelů vidět jedince šedé, stříbrní, skořicové či mramorové. Samečci bývají mohutnější a mají výraznější okruží. Holoubci diamantová jsou společenští ptáci, kteří trpí, pokud jsou chování samostatně a proto je chováme minimálně v páru

Kromě příjemného vzhledu mají holoubci i příjemný hlasový projev, který je velmi tichý. Když se sameček dvoří samičce, vydává zvuky podobné houkání. Jinak holoubky prakticky nezaslechnete. Většinou si jen tak v klidu posedávají v kleci na svém oblíbeném místě a sluní se. 

Při dobré péči se holoubci v průměru dožívají okolo 10 let. Ideální je chovat je v páru – ve větší skupině už riskujete možnou agresivitu mezi samci. S jinými druhy ptáků ale obvykle problém nemají, mohou tedy doplnit skupinu astrildů, pěnkav, kanárů či neagresivních papoušků jako jsou neofémy či korely. Často je také můžete vidět ve voliérách s andulkami. 

Jak by měla vypadat klec 

Holoubky můžete chovat v bytě i ve venkovní voliéře, avšak musí mít možnost schovat se před nepříznivým počasím do zastřešeného úkrytu. Jsou to velmi odolní ptáci, takže pobyt venku zvládnou po celý rok. Ideální teplota na přezimování je 0 °C. Voliéra nemusí být příliš velká, jelikož tito ptáci příliš často nelétají. Stačit by měla velikost okolo 2 x 1 x 2 m.  

V bytě pro klec holoubka vyberte klidné světlé místo, kde na něj nemůže průvan z otevřeného okna. Můžete ho mít i na přímém slunci, ale musíte mu poskytnout i možnost schovat se někam do stínu. Pro jeden pár budete potřebovat klec s plastovou vanou o minimální velikosti 100 x 50 x 50 cm cm, ale i holoubků platí, že čím více prostoru jim poskytnete, tím budou šťastnější. Dno klece vystelte podestýlkou – vhodné jsou dřevěné pelety, kukuřičná vřetena či grit. Podestýlku nezapomeňte pravidelně měnit.  

Ať už se rozhodnete pro klec či voliéru, uvnitř by nemělo chybět krmítko, napáječka, přiměřeně silná bidýlka, která mohou být z různých materiálů, sépiová kost a v případě, že budete chtít chovat mladé, i hnízdící budka či košík.   

Krmení 

Základní složkou potravy pro holoubky je suché zrní. Nejlepší je pořídit již namíchané krmné směsi určené přímo holoubkům, které jsou přizpůsobeny jejich potřebám. Takové směsi obsahují různé druhy prosa, lesklice, lněné semínko, niger a také u holoubků velmi oblíbený mák. Občas jim můžete krmivo zpestřit semínky různých travin a bylin, nadrobno nasekaným zeleným krmivem (ptačinec žabinec, pampeliška), vaječným krmivem či naklíčenými semínky. Důležité je ptáčkům podávat grit, který usnadňuje jejich trávení.  

V náročnějších obdobích, jako je přepeřování či hnízdění, je také vhodné holoubkům podávat doplňkové krmivo s vitaminy a minerály


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Začínáme s chovem ptactva