Papoušek zpěvavý
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Agapornisové neboli papoušíci, jsou hezky zbarvení malí papoušci pocházející z afrických savan. Vyznačují se ale nejen svým oku lahodícím zjevem, ale také inteligencí a společenskou povahou. To z nich činí oblíbené obyvatele klecí a voliér chovatelů papoušků po celém světě. Pokud jste se i vy do těchto drobných ptáčků zamilovali a uvažujete o tom, že si je pořídíte, přečtěte si tento článek, ať víte, na co se připravit.
Agapornis Fischeri patří mezi nejčastěji chované agapornise. Dorůstají obvykle do velikosti asi 15 cm. Při správné péči se mohou dožít zhruba 12 let.
Pokud si přeložíte jejich název z řečtiny pak pochopíte, že ač je možné tyto krásné papoušky chovat i jednotlivě, nejlépe je jim v páru. Agapornis totiž znamená „ptáci lásky“. Chováte-li tedy pár, bude vás těšit svou nerozlučností a vzájemnou péčí o peří toho druhého. I pohled na celou skupinu je velmi příjemný, ale musíte dávat pozor na to, aby měli ptáci dostatek prostoru, do kterého budou vpouštěni všichni naráz, a budek.
Rozhodnete-li se pro chov pouze jednoho papouška, musíte počítat s tím, že mu bude třeba věnovat plno času a nahrazovat mu absenci partnera. I tak ale bude vašemu novému opeřenému mazlíčkovi chvilku trvat, než si na vás zvykne. Dopřejte mu tedy dostatek času a pomalu ho zvykejte na váš hlas a vaši přítomnost.
Agapornise můžete chovat v prostorné kleci v bytě nebo ve voliéře venku. Doma dbejte na to, aby klec byla umístěna na klidném světlém místě, kde není průvan ani přímé sluneční světlo či topení v bezprostřední blízkosti. Nejméně vhodnou místností na chov je kuchyň, kde vzniká vařením velké množství výparů a je nutné časté větrání. V případě, že potřebujete v pokoji vyvětrat, klec zakryjte textilií, aby na papoušky nefoukalo.
Při chovu páru by měla klec mít rozměry alespoň 80 x 50 x 60 cm, ale čím více papouškům dopřejete prostoru, tím budou šťastnější. Agapornisové jsou velmi dobrými, aktivními letci.
Pokud se rozhodnete pro chov ve venkovní voliéře, je potřeba, aby měla krytou část, kam se mohou papoušci schovat v případě nepříznivého počasí. Ideální je mít kombinovanou voliéru, která má kromě venkovní části i menší místnost s okénkem. Teplota ve voliéře by neměla klesnout pod 10 °C, proto je v zimě nutné papoušky umístit do zatepleného prostoru.
Do základního vybavení klece či voliéry určitě patří napáječka či závěsná miska (vodu měňte každý den), bidýlka s průměrem 1,5 – 2,5 cm, krmítka (na suché a čerstvé krmivo), koupelna, sépiová kost a hnízdící budka. Bidýlek určitě můžete pořídit více a dopřát papouškům více materiálů – například bidýlko plastové, dřevěné či bavlněné. Dále můžete pořídit bidýlka minerální nebo brusná která papouškům pomohou v péči o zobák a drápky. Ke zkracování drápků můžete používat také speciální kleště či nůžky. Buďte ale velmi opatrní, ať papouškovi nenarušíte cévky umístěné v drápku. Na dno klece přidejte vhodnou bezprašnou podestýlku, ptačí písek nebo pískové podložky.
Aby se vaši opeřenci nenudili, pořiďte jim také nějaké hračky. Určitě pořiďte více druhů hraček, ať se vaši mazlíčci baví déle. Pokud chováte agapornise v bytě, dopřejte jim občas volný pohyb po pokoji. Pro lepší bezpečnost je ale dobré pořídit postroj a vodítko, aby vám papoušek neuletěl. Okna ale nechte zavřená v každém případě. Stejně tak se před vypuštěním ubezpečte, že nemáte v místnosti nějaké jedovaté rostliny.
Pro krmení agaporisů zvolte kvalitní krmné směsi, které jsou těmto papouškům přímo šité na míru. Obvykle obsahují různé druhy prosa, lesklici, nahý oves, kardi či lněné semínko. Dále jsou obohacené o důležité živiny, minerály a vitaminy a často i grit. Ten je nezbytnou součástí jejich krmiva.
Kromě krmné směsi papoušky krmte i zeleninou, ovocem a zeleným krmivem. Skvělým doplňkem je senegalské proso.
Ovoce a zelenina jsou výbornými přírodními zdroji zdraví prospěšných látek, proto je agapornisům nabízejte často, ale v menším množství. Vhodná jsou například jablka, třešně, meruňky, hrozny, meloun, rybíz, banán, okurka, mrkev nebo čerstvá kukuřice. Nikdy naopak nepodávejte avokádo nebo syrové fazole – jsou pro ně toxické.
Jako zelené krmivo můžete nabídnou ptačinec žabinec, mléčné klasy obilovin, zahradní bylinky, pampelišky nebo semenné trávy. Uděláte radost i větvičkami z ovocných stromů, které agapornisové moc rádi oštipují. Dále můžete nabídnout větve z břízy, vrby, javoru či olše. Vyhněte se bezu černému, šeříku, cedru, dubu, ořešáku či tisu. Tyto dřeviny nejsou úplně vhodné.
V období hnízdění krmení obohaťte o vaječnou míchanici či vaječné krmivo, které obsahuje důležité živiny, které papoušci potřebují. Hodnotné nutriční látky, vitaminy a minerály obsahují také naklíčená semena.