Jak chovat agamu vousatou?
10 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Agamy jsou velmi oblíbenými ještěry chovanými v českých domácnostech. Jedním z nejzajímavějších druhů je agama kočinčinská pocházející z jihoasijských tropických deštných pralesů. Někdy na ni také můžete narazit pod názvem agama vodní, jelikož se ráda koupe, ale není to správně, protože tento název již získal jiný druh agamy žijící v Austrálii.
Tuto agamu ve volné přírodě nejčastěji najdete na stromech a keřích v blízkosti vodních ploch, kde se cítí v době odpočinku nejbezpečněji. V případě nebezpečí rychle seskočí z větve do vody a skryje se před predátorem. Jak už jeho název napovídá, najdete ho hlavně na území bývalé Kočinčiny, tedy ve Vietnamu, ale vyskytuje se také v lesích Číny, Thajska či Indie. Nejčastěji jsou agamy kočinčinské zbarvené do šedozelené či hnědozelené barvy a mají tmavší proužky na ocase. Za hlavou mají agamy malou krční kapsu a záda a ocas lemuje hřeben.
V zajetí je agamu kočinčinskou nejlépe chovat ve skupině o dvou samicích a jednom samci. Než si ale agamy přinesete domů, je třeba si uvědomit, že se jedná o temperamentní a divoká zvířata. Částečně je sice možné je ochočit, ale i tak si při manipulaci s nimi musí chovatel dávat velký pozor. Na lidský dotek je třeba tyto ještěry zvykat od malička a to tak, že je budete postupně krmit pinzetou z ruky a po krmení je na chvíli opatrně vezmete do ruky. Připravíte je tak do budoucna na nezbytnou manipulaci. Při správné péči se agamy obvykle dožívají 10–15 let.
Agamy kočinčinské jsou vzhledem ke své velikosti a potřebám vodní nádrže poměrně náročné na prostor. Terárium tedy pořiďte určitě větší, nejméně 150 x 100 x 100 cm. Aby se vaše agamy cítily co nejvíce jako doma, do terária umístěte silné větve na šplhání a použijte vhodné rostliny na vytvoření iluze pralesa. Mohou být i umělé.
Jednu z větví určitě umístěte hned nad vodní plochu. Toto místo je také ideální na vyhřívání, takže nad něj umístěte topnou žárovku, která bude zároveň i zdrojem UVA záření. Žárovek doporučujeme do terária umístit více, zvláště pokud chováte skupinu.
Vodní nádrž by měla být velká alespoň 50 x 50 cm a je třeba ji pravidelně čistit, jelikož agamy se vylučují výhradně do vody. Doporučujeme pořídit výkonný průtokový akvarijní filtr. Dále se vám bude hodit teploměr s vlhkoměrem, abyste měli jistotu, že je v teráriu přes den stálá teplota mezi 25–35 °C a v noci 20–25 °C. Vlhkost vzduchu je vhodná mezi 80–90 %, proto si pořiďte rozprašovač na rosení, které bude třeba provádět každý den.
Ve volné přírodě se agamy nejčastěji živí hmyzem a malými rybami. V domácím chovu jim můžete dopřát všechny druhy krmného hmyzu (velikost je třeba přizpůsobit velikosti agamky), žížalu a sem tam menší rybičku, moučného červa nebo menší holátko. Některé agamy potěší i listy, měkké ovoce, strouhaná mrkev či rýže, ale určitě tato vegetariánská strava nemůže být hlavní složkou jejich krmiva. Hmyz je pro lepší zdraví ještěrů dobré pravidelně sypat vitaminovým přípravkem. Dospělé jedince stačí krmit 3x za týden, mláďata každý druhý den.
Rozhodně také není špatný nápad do terária umístit misku se sépiovou kostí, agamy totiž potřebují dostatek vápníku pro správný vývoj kostry.