SuperZoo

Jak lépe zvládnout Silvestra se psem?

Konec roku a oslavy s ním spojené se blíží. Pro spousta lidí je Silvestr jedním z nejúžasnějších dnů v roce, kdy se těší na nový začátek a řádně ho oslaví. Pro zvířátka a jejich páníčky je však tento den často noční můrou. Jak na tento den připravit pejska a jak mu pomoci od stresu?

Ve zvyku je síla 

Pokud máte psa, který ještě Silvestra nezažil nebo chcete zkrátka jen posílit jeho pohodu během těchto oslav, můžete ho na ohňostroje připravit a postupně navyknout pár měsíců před koncem roku. Tento proces ovšem vyžaduje hodně času a trpělivosti. Základem je pejska citlivě a pomalu vystavovat nepříjemným stimulům tak, aby si na ně snížil citlivost. 

  • Pouštějte pejskovi zvuk ohňostroje z videa. Nejprve bude video hrát velmi potichu, postupem času budete hlasitost zvyšovat. Pes si na ni navykne a nebude panikařit, když znenadání uslyší hlasitý ohňostroj.  
  • Nechte pejska, aby si strašáka v podobě ohňostroje spojil i s něčím dobrým, co má rád. Až mu budete pouštět zvuk ohňostroje, nabídněte mu oblíbený pamlsek a pohrajte si společně s jeho oblíbenou hračkou. Postupem času si váš pes ohňostroj spojí se zábavou nebo něčím dobrým na zub.

Co můžete udělat, aby se váš pejsek cítil bezpečněji 

Pokud jste zvykání na silvestrovský hluk nestihli nebo máte pejska, který se ohňostrojů a petard bojí, není důvod pro to, aby váš pejsek trpěl celou noc. I když nepříjemné zvuky a světla nikam nezmizí, můžete je trochu zmírnit.  

  • Zatáhněte závěsy či žaluzie. Spousta psů je přecitlivělá na světelné efekty ohňostroje a moc jim pomůže, když je nevidí.  
  • Pusťte pejskovi relaxační hudbu, kterou má rád. Na Youtube existuje spoustu videí určených přímo pro pejsky. 
  • Pokud se váš mazlíček rozhodne přečkat ohňostroj pod postelí nebo třeba v prádelním koši, nechte ho tam. Cítí se tam bezpečněji. 
  • Buďte s ním. I když byste možná rádi šli někam na party, nenechávejte svého pejska samotného. Celá noc plná hluku a nepříjemných světel bez milovaného páníčka může zvířeti způsobit velké trauma, které může vést k rozvoji nebo prohloubení separační úzkosti. Psa přehnaně neuklidňujte, chovejte se normálně, aby pes viděl, že se nic neděje - afektivní a přehnanné uklidňování má efekt opačný a psa ještě více zneklidní.
  • Nebude-li pejsek zalezlý a příliš vystrašený, dělejte s ním jeho oblíbené aktivity a hrajte si. Pokud má rád hlavolamy, dejte mu ten, který dobře umí. Krásně ho to uvolní a zrelaxuje.  
  • Zkuste bandáž Tellington TTouch – jedná se o techniku, kdy pejska zavážete do šátku či pružného obvazu, který simuluje objetí a psa uklidní. Pes ale musí na tuto praktiku být zvyklý, jinak byste ho mohli ještě více vystresovat.  

Pro méně zkušené majitelé psů mohou být některé techniky náročnější. V takovém případě doporučujeme konzultaci se zkušeným psím trenérem, který poradí, jak správně na to. Mějte na paměti, že každý chlupáč je jiný a potřebuje jiný přístup. 

Jak pomoci pejskovi od stresu 

Stres je tichý nepřítel a zabiják. Pokud zvíře trpí dlouhodobým nebo častým stresem, může se u něj rozvinou řada onemocnění, nehledě na to, že jsou pro něj pocity stresu opravdu nepříjemné. Proto je potřeba mu od stresu ulevit a zbytečně ho nepříjemným situacím nevystavovat (není-li zvyklý). Ujistěte se tedy, že měl pejsek dostatek příležitostí se vyvenčit ještě předtím, než vypukne silvestrovské běsnění. Před procházkou také zkontrolujte, že má pejsek na sobě vaše kontaktní informace. Jelikož lidé rádi hází petardy už během dne, hrozí, že se pejsek poleká a uteče. V žádném případě ho nepouštějte z vodítka. Během novoročních oslav se každý rok zaběhne velké množství psů. Bohužel, mnoho psů se domů k páníčkovi už nevrátí

Jelikož je ale Silvestr opravdu náročnou nocí, doporučujeme vyzkoušet antistresové pamlsky či prostředky jako jsou uklidňující spreje, difuzéry, tablety, obojky či spot on. Pozitivní účinky mají také Bachovy kapky či homeopatika, není-li ale váš pejsek velký „nervák“, pomoci mu může třeba i jen jemné hlazení uší. 

Přejeme hodně štěstí a pokud možno pohodové zakončení roku. 
 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Základy péče o psa