SuperZoo

Jak krmit kotě?

Když si domů přinesete malé koťátko, můžete se těšit na spoustu radosti, ale také na s tím spojené starosti. Váš nový mazlíček bude vyžadovat mnoho pozornosti a kvalitní péči. V našem článku se dozvíte, jak často, a hlavně čím nového člena rodiny krmit, aby z něj vyrostlo zdravé a spokojené zvíře. 

Krmení kočky zbytky od stolu a kravským mlékem je v dnešní době přežitek a čím dál tím více majitelům koček záleží na tom, aby svou kočku krmili kvalitním krmivem. Aby vám ale z koťátka vyrostla zdravá, silná a krásná kočka, je třeba dobře přemýšlet nad jeho výživou. Na trhu je široká nabídka krmiv, které se v základu dělí na dva typy - na mokré a na suché krmivo

Suché krmivo

Suché krmivo neboli granule je kompletní krmivo. Dle kvality se dělí na několik typů - economy, premium a superprémium (do této kategorie patří holistické granule, které jsou jakousi nadstavbou superprémiových granulí). Doporučujeme granule nestřídat ve smyslu nestřídat značky. Držte se jedné značky, ale pro potěchu mlsného jazýčku vaší kočky je určitě dobré střídat příchutě. 

Velkou výhodou granulí je jejich trvanlivost a konzistence. Granule (mluvíme o těch kvalitních) obsahují vše, co zvíře potřebuje. Slouží také jako pomocník v péči o zuby kočky, kdy efektivně pomáhají odstraňovat zubní plak. Pozor, neplést si to se zubním kámenem - tam pomůže jen veterinární zákrok.   

Mokré krmivo 

Do mokrých krmiv zahrnujeme různé konzervy, vaničky a kapsičky. Mokré krmivo je buď kompletní nebo doplňkové. Jak už název napovídá, tento typ krmiva obsahuje větší množství tekutin, což ocení zejména majitelé koček, které méně pijí.   

BARF a vařená strava 

Nespornou výhodou těchto typů krmiv je to, že člověk zkrátka ví, co dává do misky  -  ať už se bavíme o samotných surovinách nebo jejich kvalitě.  

Tyto typy krmiva kladou nároky na znalosti nutričních potřeb koček což je zejména u rostoucích koťat o to složitější. 

Pamlsky 

I když na trhu existují speciální pamlsky pro koťátka, doporučujeme to s nimi nepřehánět. Pokud kotě krmíte kvalitním krmivem, nepotřebuje již žádné další vitaminy a kalorie navíc. Pamlsky využívejte v rozumném množství raději jen jako odměnu při hře.  

Co musí obsahovat kvalitní krmivo? 

Dostáváme se k tomu, co by mělo tedy krmivo pro vaše kotě obsahovat. Kočka je výlučný masožravec (na rozdíl od psa) a je pro ni tedy důležité, aby krmivo obsahovalo alespoň 50 % masa, dále hodnotné vnitřnosti a minimum nebo ideálně žádné rostlinné složky.  Na rozdíl od dospělých koček je třeba, aby koťata v krmivu přijala vyšší obsah bílkovin a tuku. Nesmíme zapomínat také na taurin, jehož množství by mělo odpovídat věku kotěte. Vyvážený počet živin je nesmírně důležitý pro správný růst a vývoj kotěte a dá mu základ do pozdějšího, dospělého života. 

Čím kotě nikdy nekrmit? 

Kolem výživy koťat existuje stále mnoho pověr, které však mohou vést ke zdravotním potížím zvířete. 

  • Podávání kravského mléka. Kočky nedokáží trávit laktózu a mají po požití mléka zdravotní obtíže. Jestliže se staráte o osiřelé koťátko mladší 4 týdnů, pořiďte speciální sušené mléko rozpustné ve vodě, které plně nahrazuje to mateřské. Pro 
  • Podávání lidského jídla. Lidské jídlo obsahuje, mimo jiné, spoustu soli a koření, které nejsou pro kočky zdravé. Kočce nikdy nedávejte čokoládu, alkohol, kávu, čaj, energetické nápoje, hroznové víno, rozinky, česnek, cibuli a xylitol.  
  • Podávání krmiva pro dospělé kočky. Kotě má rozdílné požadavky na energetický příjem a složení vitaminů a minerálů. Podáním krmiva pro dospělou kočku byste ho zbytečně ochudili o potřebné kalorie a látky pro správný vývin.  

Jak často krmit kotě?

Koťata rostou jako z vody a proto se četnost krmení a velikost porcí průběžně mění. Žaludky koťat jsou maličké a metabolismus mají rychlý, proto jim rozhodně není vhodné dávat všechno krmivo najednou. I když se mohou tvářit, že mají opravdu velký hlad. Kočky jsou zvířata, která milují rutinu, takže je dobré je krmit každý den na stejném místě ve stejný čas.  

Jak krmit 3 měsíční kotě 

Nejmenším koťátkům zhruba do 4 týdne jejich života stačí mateřské mléko, potom jsou dokrmována. Odstav je vhodný pro koťata stará 10-12 týdnů, ideálně však ve věku 13 -ti týdnů. Tato koťátka se podle doporučení krmí 4 – 6x denně.  

Jak krmit kotě do 6 měsíců 

Koťátka ve věku 4–6-ti měsíců by měla dostávat krmivo čtyřikrát denně. Velikost porce závisí na aktivitě a apetitu koťátka. Je také dobré řídit se instrukcemi na obalu granulí či mokrého krmiva.  

Jak krmit kotě do 12 měsíců 

I když vaše koťátko brzy bude vypadat silné a statné, do věku 1 roku by mělo stále dostávat krmivo výhradně určené koťatům. Kočky starší jednoho roku mohou mít krmivo v misce neomezeně. Pokud nemá kočka dostatek pohybu nebo je obézní je samozřejmě rozumnější podávat krmivo několikrát denně. 

Pitný režim 

Pitný režim je pro kočku důležitý v jakémkoliv věku. V prvních týdnech svého života přijímá dostatek vody v mateřském mléce. Částečně denní příjem vody může pokrýt vlhké krmivo, jak jsme již zmínili výše, ale ani to nestačí. Kotě by mělo mít neustálý přístup k misce s čerstvou vodou. 

Pokud zpozorujete, že se kotě k misce s vodou nemá, snažte se zjistit proč. Jedním z problémů může být samotná chuť vody z kohoutku (může být cítit chlórem) nebo to, že není tekoucí. (To lze vyřešit například pořízením fontánky pro kočky.) Často je ale problémem miska – příliš malá nebo naopak velká. Dále může vadit i materiál – jestliže je miska nerezová, kotě v ní může vidět svůj odraz a děsit se ho. Každé koťátko má zkrátka jiné preference a vaším úkolem bude se mu naučit rozumět a všímat si jeho potřeb.  


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Jak krmit kočku