SuperZoo

Jak čistit akvárium

S provozem akvária je spojená také péče, která se netýká pouze krmení ryb nebo kontroly a údržby techniky. K tomu, aby bylo vaše akvárium chloubou je nutné akvárium čistit, a to nejen z důvodu znečišťování rybami, ale také kvůli přebytečnému krmivu, které se ve vodě rozkládá a rostlinám, které nemusí vždy jen prosperovat. Řekneme si tedy, jak akvárium správně vyčistit, abychom rybám vytvořili vhodné podmínky k životu.

Příprava akvária na čištění

Akvárium je možné čistit i za přítomnosti ryb, když je však menší než 60l, je vhodnější ryby po dobu čištění přemístit. Den před čištěním si necháme odstát vodu v nádobě, ve které nebyly žádné chemické prostředky, které by ohrožovaly život rybiček a jiných vodních živočichů. Nyní je pomocí síťky do této nádoby přemístíme. Připravíme si mycí houbičku, nádobu na vodu a odkalovač. Důležité je, aby všechny tyto pomůcky byly používány pouze na tyto účely a s houbičkou se například nemylo nádobí. Pokud máte akvárií více, mějte pro každé akvárium svoji houbičku a síťku. Zabráníte tak případnému šíření nemocí z jednoho akvária do druhého. V případě, že máte v akváriu topné těleso, je důležité jej nejdříve vyndat ze zásuvky. Teprve pak je možné ho z vody vytáhnout a opatrně omýt od řas, nebo jiných případných nečistot.  To samé se udělá i se všemi akvarijními dekoracemi včetně případných umělých rostlin. Snažte se postupovat tak, abyste příliš nerozvířili vodu v akváriu a kal, který je třeba z akvária dostat, se držel u dna ve štěrku či písku. Pokud máte v akváriu i živé rostliny a ty mají na sobě řasy, opatrně řasy sundejte konečky prstů, abyste rostliny nepoškodili. V žádném případě je však nevyndávejte z akvária, pokud není nutné je propláchnout i s kořeny. Můžete tak kořínky potrhat a budete je pak muset znovu zasazovat a čekat, až se rostlinky uchytí. 

Kalná voda v akváriu a její čištění

Nyní přicházíme k nejdůležitější fázi čištění. Pomocí odkalovače vyčistíte dno akvária a to tak, že jím proberete postupně všechen štěrk na dně. Kamínky se v odkalovací trubici víří, svojí vahou padají zpět. Kal a nečistoty odchází s vodou pryč do připravené nádoby. Tímto způsobem by se při čištění měla za běžných okolností odkalit z akvária 1/3 vody, někdy je to více, někdy méně podle potřeby. V případě akvárií o velikosti 20 l a méně (pokud nejde o Nano akvárium hustě osazené živými rostlinami) se zpravidla voda mění celá, protože než byste vyčistili dno, máte venku skoro všechnu vodu. Je tedy možné štěrk ze dna proprat ručně. 

Poté z akvária tímto způsobem vytáhneme trochu vody z hladiny a v této odkalené vodě přepereme houbičku z filtru i případné další náplně. Molitan nikdy nepropírejte pod proudem vody z vodovodu, jinak zničíte bakterie, které jsou pro akvarijní prostředí nezbytné. Výjimkou je čištění akvária po nemoci, kdy je třeba akvárium vyčistit komplet, proprat všechen štěrk ručně, případně jej i vyvařit zasadit nové živé rostlinky a akvárium znovu založit.

Často se stává, že se voda v nově založeném či zrovna vyčištěném akváriu zabarví dobíla. Bílou vodu v akváriu způsobuje jednobuněčný organismus zvaný nálevník. Nálevníky nelze spatřit okem a ve vodě jsou přítomni přirozeně, nicméně když se v ní přemnoží bakterie, přemnoží se i nálevníci, což se projeví právě mléčným zákalem. Zbavit se jich můžete snadno a rychle pořízením UV lampy, nebo naočkováním filtru či vody čističem akvária s prospěšnými bakteriemi.

Pokud se vám na skle akvária tvoří bílý povlak, pravděpodobně se jedná o vodní kámen. Ten lze snadno odstranit drátěnkou či akvarijní žiletkou. Pokud je akvárium prázdné, lze vodní kámen účinně odstranit směsí octa a kyseliny citronové. Čistota skla je velmi důležitá, protože vrstva vodního kamene může bránit průniku světla.

Čištění akvária od řas

Přítomnost malého množství řas v akváriu ničemu neškodí, avšak velmi často dochází k jejich přemnožení, a to už může způsobit problémy. Řasy totiž dusí ostatní rostliny a živočichy v akváriu, přitom stačí, abyste akvárium pravidelně čistili a hlídali světlo, obsah oxidu uhličitého a cirkulaci vody.  

Existují tři různé druhy vodních řas, které vznikají za výše popsaných podmínek:

  • Zelené řasy – tvoří zelené skvrny či prach na skle a dekoracích, mohou být ale i vláknité. Nejčastěji vznikají při nízkém obsahu oxidu uhličitého.
  • Hnědé řasy – tvoří drsný a suchý povlak podobající se vodnímu kameni na filtru, rostlinách i stěnách akvária. Vznikají jako důsledek nedostatku světla.
  • Černé řasy – rostou na akvarijní technice, kořenech a okrajích rostlin. Za příčinou jejich vzniku stojí nedostatek oxidu uhličitého, nedostačené proudění vody a málo světla.

Jak tedy akvárium vyčistit?

K tomu, abyste se zbavili všech druhů řas, budete potřebovat magnetickou stěrku, škrabku a špejli. Škrabkou a stěrkou řasy ručně odstraňujte, dokud nepřestanou růst, vláknité řasy je nejlépe namotávat na špejli. Nezapomeňte dobře vyčistit celé akvárium, včetně techniky. Skvělým doplňkem k ručnímu čištění řas je tekutý uhlík, který poskytne rostlinám dostatek oxidu uhličitého.

Abyste se pro příště problémům s řasami vyhnuli, dodržujte následující body:

  1. Do akvária nedávejte vodu přímo z kohoutku. Používejte vodu odstátou alespoň jeden den a pravidelně ji měňte. Každý měsíc byste měli obměnit zhruba 30 % vody.

  2. Zvažte pořízení rybek, které se řasami živí. Je to například parmička černopruhá, živorodky, krunýřovci a čichavci.

  3. V akváriu zajistěte dostatek světla i tmy. Doporučujeme pořízení akvária s denním a nočním režimem, ale pozor – zářivky je potřeba měnit alespoň jednou ročně, jinak ztrácí svou intenzitu a barevné spektrum. Denně sviťte ideálně 8 - 10 hodin.

  4. Zajistěte dobrou cirkulaci vody pomocí vzduchování.

  5. Umístěte do akvária dostatek rostlin. Vyhněte se použití hnojiv s fosfáty a dusičnany, které ve větším množství rostlinám i živočichům škodí. Akvárium nikdy zbytečně nepřehnojujte.

  6. Ryby krmte tak, aby ve vodě nezůstávaly zbytky, které jsou zdrojem amoniaku, fosforečnanů a dusičnanů, jimiž se řasy živí. Krmte tedy přiměřeně.

  7. Akvárium pravidelně čistěte, používejte filtr a regulátor akvarijní vody a v případě, že zaznamenáte počáteční výskyt řas, ihned je odstraňte škrabkou. Nejste-li si jistí, jaký filtr do akvária pořídit, poraďte se s odborníky u nás na prodejně. Pokud se rozhodnete pro akvárium bez filtrace, budete ho muset čistit častěji.

Výměna vody v akváriu

Voda, kterou do akvária doléváme, by měla být alespoň jeden den odstátá a měla by mít pokojovou teplotu, aby se v akváriu teplota vody snáze vyrovnala. Máte-li doma vodu s vysokým obsahem chloru, doporučujeme vodu nechat stát několik dní. Po doplnění vody je vhodné použít chemické přípravky pro úpravu vodovodní vody na akvarijní, které vážou těžké kovy a vytváří pro ryby příznivé prostředí. Také můžete podle potřeby použít prostředky, které se používají při zakládání akvária a mají v sobě „živé bakterie“, které se uchycují a množí ve filtru a jsou pro akvarijní prostředí velice prospěšné. Pořídit se dá i například malachitová zeleň, která působí jako dezinfekce akvária a doporučuje se také při nákupu nových rybiček, nebo rostlin. Poté vraťte topné těleso zpět do akvária a zapojte zpět do zásuvky. Můžete vrátit i veškeré dekorace a plastové rostliny. Nyní už jen sledujte teploměr. Až bude mít teplota vody v akváriu obvyklou teplotu (mezi 24-26 °C), můžete rybičky opatrně síťkou přemístit zpět do vyčištěného akvária.

Na závěr

Akvarijní voda je velice vnímavá na vnější vlivy a je třeba dávat si pozor, co do akvária přijde. Nikdy nepoužívejte kořeny a jiné dekorace z venkovního prostředí, dokud je řádně nevyvaříte ve slané vodě a zabraňte nenechavým špinavým dětským prstíkům saháním do akvarijních nádrží.  Pamatujte, že akvárium je vodní svět, který je velice křehký a je třeba k němu tak přistupovat.


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Začínáme s akvaristikou