SuperZoo

Jak chovat želvu pardálí?

Želva pardálí je jedním z nejrozšířěnějším druhů želv chovaných v Česku. Přirozeně se vyskytuje v jižní a východní Africe, kde obývá savany. Pokud zvažujete, že si tuto želvu pořídíte, přečtěte si tento článek ať víte, jak se o ni správně pečovat.

Co byste měli o želvě pardálí vědět 

Želva pardálí si díky výrazné kresbě na krunýři připomínající leopardí vzory s jiným druhem nespletete.  Dorůstá do velikosti 40–50 cm, popřípadě 50–70 cm, záleží na tom, z které oblasti pochází. Ve volné přírodě se tento druh dožívá 80–120 let, takže si želvu nepořizujte, pokud se o ni nechcete starat opravdu dlouhodobě a nemáte pro ni dostatek prostoru. Na chov ale není nijak náročná, zvláště proto, že je aktivní celoročně a nevyžaduje uložení k zimnímu spánku. A proto ji můžeme doporučit i začínajícím chovatelům.  

Jak by měla vypadat ubikace 

Jelikož se jedná o velké zvíře, jeho chov si žádá hodně prostoru. Ideální je chov na zahradě či ve skleníku. Pokud ale máte dostatek místa, chovat želvu pardálí lze i v bytě či na terase.  

Na chov mláďat je vhodné pořídit terárium o minimální velikosti 50 x 50 cm. Jak ale bude želva růst, bude náročnější na prostor a budete muset pořídit vnitřní výběh o velikosti alespoň 200 x 150 cm. Nechcete-li každou chvíli kupovat větší a větší terárium, doporučujeme zainvestovat a koupit velké hned od začátku.  

Jako podklad do terária je vhodný terarijní substrát (rašelina nebo kokosová drť s pískem), kokosová drť nebo hobliny. Aby měla želva vše, co potřebuje, udělejte ji v teráriu ukrýt, kam se může v případě potřeby schovat. Dále pořiďte misku na vodu a na krmivo, které umístěte do klidové části terária.  

Jelikož je želva pardálí studenokrevný plaz, který si neumí sám regulovat teplotu, je pro ni důležité, abyste v teráriu udržovali správnou chovnou teplotu. Ta se přes den pohybuje mezi 25–30 °C.  Také by mělo být v terárku místo, kde se může želva vyhřívat „na slunci“ při teplotě 35–40 °C. Nesmíte tedy zapomenout pořídit vhodné zdroje tepla a světla – žárovky. Vyhřívací kameny se nedoporučují kvůli bezpečnosti.  

Důležitý je také zdroj UVB záření ve formě kompaktní žárovky.  Důrazně nedoporučujeme pokládat do vyhřívací zóny kameny či jiné plochy, na které by želva mohla chtít lézt. Mohlo by se totiž stát, že se želva převrátí na záda a bez časného zásahu se přehřeje, dehydruje a v nejhorším případě i uhyne.  

Pokud máte možnost, v letních měsících želvu přesuňte ven. Jak správně zařídit venkovní výběh pro želvy si můžete přečíst zde.  

Čím želvu pardálí krmit 

Želvy pardálí jsou býložravé, proto se jejich jídelníček skládá hlavně z rostlin, nejlépe lučních. Nejvhodnější potravou je list pampelišky, jitrocel, řebříček, seno a jiné traviny. Pokud želvu chováte na zahradě, napase se sama. I když jsou želvy samy o sobě žravé, ve volné přírodě jedí pomálu. Krmení jim tedy stačí podávat 3 x týdně.  

V zimních měsících můžete želvě podávat čínské zelí, rukolu, čekanku a kvalitní seno. Vyhněte se krmení ovocem a nikdy jim nedávejte salát, který je pro ně nebezpečný.  

Aby byla vaše želva zdravá, a hlavně její krunýř byl v normě, bude potřebovat dostatek vápníku. Tím můžete posypat krmivo nebo želvě dejte do výběhu sépiovou kost na okusování. 
 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Želva suchozemská