Jak na chov želvy mapové
10 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Želva nádherná je nejrozšířenější druh vodní želvy na světě. Spoustu lidí nadchne jako malé, roztomilé zvířátko, které však může dorůst délky až 30 cm a při správné péči se dožít až 60 let. Co byste měli zvážit před jejím pořízením a jak se o tento druh želvy starat?
Tyto želvy budí dojem nenáročného zvířete, opak je však pravdou. Jak jsme zmínili, želvy se mohou dožít až 60 let, to je dobré zvážit před pořízením, a neméně důležité kritérium je dostatek místa pro velkou nádrž. Velká želvária jsou samozřejmě finančně náročnější.
Kromě kupovaného krmiva je nutné želvu krmit čerstvým krmivem, což o trochu více komplikuje přípravu krmení celkově – nestačí jen nasypat krmivo do vody jako u rybiček. Pro spokojený život želva nádherná potřebuje zimovat – zimujeme pouze zdravé a dospělé jedince. Malinké želvičky svádí zejména děti k vytahování z želvária a různému „mazlení“.
Berte na vědomí, že želva není mazlík a manipulace, zejména mimo nádrž, ji může velmi stresovat! Výměna vody, i když máte výkonný filtr, je potřeba 1x za dva týdny (nebo dle potřeby) měnit a ani při správné péči se však nevyhnete charakteristickému pachu.
Želva nádherná je středně velký druh dravé želvy a patří mezi nejoblíbenější terarijní plazy. Chovatelsky oblíbené zvíře je ale postrachem českých vod. Často se bohužel stává, že začínající chovatel si dostatečně dopředu nenastuduje informace potřebné k chovu želvy a vypuštění do přírody vnímá jako nejlepší řešení, jak se želvího obříka zbavit. Nejen, že je to neohleduplné vůči zvířeti, ale především k přírodě samotné, neboť dochází k ničení původní fauny a flóry…Na závěr jedna velmi důležitá informace: V České republice má od roku 2016 status „invazivní druh“, tj. druh, který byl do přírody zavlečen člověkem. Ze stejného roku platí pro ČR a ostatní země EU unijní směrnice o zákazu dovozu, dalšího chovu a šíření. Želvu nádhernou lze sehnat pouze darem např. od známého.
Želva nádherná pochází ze severní Ameriky, kde obývá téměř stojaté vody a přes den ráda pobývá na kmenech nebo kamenech vyčnívajících z řek, kde se vyhřívá nebo pobývá v hustém porostu na břehu.
V domácím chovu vyžaduje dospělý jedinec skleněné želvárium o objemu 200 – 250 litrů. Na délku by měla nádrž mít cca 100 cm. Vodní sloupec by měl být 2x tak vysoký, než je délka želvy. S počtem chovaných jedinců se velikost nádrže musí úměrně zvětšovat. Vodní plocha by měla zabírat 2/3 nádrže a přechod mezi ní a souší by měl být pozvolný. Doporučujeme mít také nádrž z části zakrytou, aby nenastal velký teplotní rozdíl mezi vodou a teplotou vzduchu. Jako souš můžete použít různé kameny, umělé skalky nebo ostrůvky.
Želvárium by mělo být přizpůsobeno potřebám této krásné želvy. Pokud máte mladou malou želvičku, můžete zvolit zpočátku menší želvárium, ale počítejte s tím, že jak želva poroste, budete muset časem investovat do většího.
V želváriu by neměla chybět možnost vylézt si na souš, kde se želva osuší a prohřeje. Plošinka by měla být vytvořena tak, aby na ni mohla želva bezpečně a bez problémů vylézt. Za tímto účelem lze želvárium vybavit tzv. plovoucími ostrůvky, které jsou k zakoupení v obchodě.
Dále budete potřebovat výkonný filtr, který Vám pomůže udržovat vodu čistou. Jeho velikost musí být přizpůsobena výšce vodního sloupce a zároveň celkovému objemu vody. Voda by měla být dostatečně filtrována, ale nemělo by docházet k jejímu silnému víření. Dále můžete používat přípravky na úpravu vody nebo k čištění nádrže.
Dále budete potřebovat zdroj tepla a slunečního záření, tedy UVA a UVB žárovku. Tepelnou žárovku volte v takové síle, aby udržela přiměřenou teplotu a umístěte ji nad souš (udržujte cca 25 stupňů a přímo pod žárovkou může být souš ohřáta až na 30 stupňů). Žárovku však musíte zabezpečit tak, aby želvu nemohla popálit a aby se nedostala do kontaktu s vodou ani v případě prasknutí. UVB žárovka želvě pomáhá udržovat zdravý krunýř a silné kosti a je náhradou za slunce, pomáhá želvám vytvářet vitamín D3. Je však nutné ji pravidelně měnit (každý cca půlrok), neboť intenzita osvětlení klesá a je pak nedostatečná, dále ještě můžeme želvu v letních měsících letnit na zahradě nebo na balkonu.
Pokud máte želvárium v chladnější místnosti, je možné umístit do vody i topítko. Doporučujeme takové, které je chráněné proti poškození, obvykle je v plastovém ochranném pouzdru. Teplota vody by se měla pohybovat kolem 25 stupňů.
Čím želvu nádhernou krmit? Jak jsme již nakousli na začátku, kompletní zakoupenou potravu je potřeba kombinovat s čerstvou potravou. Navíc potrava by měla být pestrá. Mláďata krmíme denně a ráda si pochutnají na syrovém libovém hovězím nebo vařeném či syrovém kuřecím mase, vyvarujte se vepřovému masu, je pro jejich trávicí trakt příliš tučné.
Dále podáváme kompletní krmivo ve formě peletek či granulí, hmyz (cvrčci, sarančata, šváby, zophobase), sušené rybičky, sušený gammarus a občas žížaly či šneky. Šneky doporučujeme zbavit skořápek, kvůli případnému nepořádku.
Také můžeme dávat vařený bílek, né žloutek, rybí maso, holátka myší. Zhruba po 3. roce života přejděte na rostlinnou stravu, která by měla tvořit zhruba 50 % z celkového příjmu (např. čínské zelí, kapusta, pampelišky, meloun, nasekané jablko nebo špenát). Dospělou želvu krmíme 3x týdně.
Po celý život želvy nezapomínáme na výživové doplňky, kterými posypeme každou dávku (vápník + D3, minerály…), 2x týdně podáváme vitamínové doplňky.