SuperZoo

Jak chovat veleštíra obrovského

Neboli veleštír císařský je nejčastěji chovaným a nejoblíbenějším druhem štíra, který pochází ze západní Afriky. Je pravděpodobně také největší.

Nejedná se o nebezpečné zvíře

Jed tohoto štíra není pro člověka nebezpečný. V případě, že se cítí ohrožen, snaží se bránit štípnutím svými klepety, která jsou vzhledem k jeho velikosti překvapivě silná. Proštípnout ruku a způsobit tak bolestivé zranění však nedokážou. Faktem je i to, že i přes svůj poněkud drsný vzhled je tento štír ze všech štírů nejklidnější a mírumilovný. Manipulace je však pro štíra stresující, nicméně, pokud je nezbytná, ujistěte se, že je v klidu, nakrmený a že na vaše běžné činnosti v teráriu reaguje klidně. V opačném případě riskujete obranné štípnutí klepítky. Nikdy štíra nestresujte naháněním po teráriu či děláním překážek z vaší ruky.

Společenský živočich

Veleštír je silně sociální zvíře, proto je nutné chovat alespoň tři štíry stejného nebo přibližného věku, ideálně však 5 jedinců. Samotu snáší velmi těžce a jsou známy také případy, kdy jednotlivě chovaný štír zahynul steskem. Jeho silná sociální vazba pramení z toho, že v přírodě, když je jeden jedinec ze skupiny ve fázi svleku, tak ho zbytek skupiny ochraňuje a tráví čas v jeho blízkosti, protože svlek staré kůže je pro štíry choulostivým obdobím a jsou zranitelnější než kdy jindy. Novou pokožku má štír přibližně do týdne od svleku.

Jak pečovat o veleštíra?

Péče o tento druh štíra není nikterak náročná. Krmení provádíme jednou týdně a mezi standardní krmivo patří cvrčci, sarančata a švábi. Vše v přiměřené velikosti. Jednou za čas pro zpestření i myší holátka. Pokud není potrava zkrmena během dvou dnů, odstraňte ji – hmyz může zničit rostliny a v horším případě, pokud je štír před svlekem či během svleku, by mohl štíra vážně poranit nebo dokonce usmrtit (dělají to hlavně cvrčci).

Veleštír obrovský dorůstá velikosti 15 - 20 cm a výjimečně až 25 cm. Pro chov je nejvhodnější tropické (pralesní) skleněné terárium situované na délku. Obecně se tvrdí, že by mělo být 3x delší, než je délka 1 štíra a 2x širší, než je jeho délka. Na výšku nejlépe 30 cm a více, neboť pokud bychom vzali maximální výšku dospělého jedince (25 cm) + výšku substrátu, může z nižších terárií štír prchnout – zapře se do zadečku a pak je cesta ven na dosah.

Do terária, jako substrát, doporučujeme kokosovou drť (lignocel) ve vrstvě 10 cm. Takto silná vrstva pomáhá udržovat vlhkost. Ideální teplota je 24 stupňů, tu nejlépe v teráriu zajistíte topným kabelem, který na noc vypínáme. Terárium pravidelně každé ráno roste, vlhkost by se měla pohybovat kolem 70-80 %. Osvětlení není, vzhledem k tomu, že štíři jsou noční zvířata, potřeba.

Nezbytnou součástí terária je mistička na vodu. Volíme mělkou s nízkými okraji a nejlépe takovou, do které se vejdou celí, někteří štíři se totiž rádi koupou. Naplněna by měla být max. do 2 cm. Z dekorace volíme prostorný úkryt, do kterého se štíři vejdou najednou, rádi odpočívají spolu. Úkryt musí být stabilní! Z kamenů nebo kůry můžete vytvořit různé terásky, které opět musí být stabilní. Pokud chcete terárium něčím oživit, můžete do něj vložit květináčky s tropickými rostlinami, např. šplhavnici zlatou, zelenec chocholatý či kořenokvětku.


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Bezobratlí