SuperZoo

Jak chovat užovku červenou?

Užovka červená je pro svůj atraktivní vzhled a nenáročný chov jedním z nejoblíbenějších chovaných hadů. Původem pochází z Jižní Ameriky a severního Mexika, kde obývá sušší lesy, pole i odlesněné oblasti. Když se o ni dobře staráte, může se dožít až 18 let.  

Co byste měli vědět o užovce červené 

Užovky červené jsou velmi mírumilovní hadi, kteří dorůstají až do délky 200 cm. Jsou ideálním zvířetem pro lidi, kteří tráví celý den v práci a nemají tolik prostoru se zvířeti věnovat – přes den totiž užovky spí a aktivní jsou až v noci. Vhodné jsou také pro ty, kteří s chovem terarijních zvířat teprve začínají.  

Pokud chcete s hadem manipulovat, postupujte opatrně. Užovku nikdy neberte za hlavu, jelikož byste jí mohli poškodit páteř nebo dokonce i zlomit vaz. Velké hady bereme vždy oběma rukama – kousek za hlavou a uprostřed těla.  

Užovky nebývají nijak agresivní, ale v krajním případě se může stát, že vás had při špatné manipulaci kousne. Toto kousnutí ale není životu nebezpečné a ani příliš nebolí. Užovky, ač tak vypadají, nejsou jedovaté. Ke kousnutí také může dojít v případě, že jste před manipulací drželi v ruce hlodavce a had ho z vás vycítí.  

Jak by měla vypadat ubikace 

Užovky chováme nejlépe teráriu situovaném na šířku o minimální velikosti 60 x 45 x 45 cm, ideálně však větším. Je nutné, aby terárium bylo dostatečně větrané – ze spodu u dvířek a u vrchu.  

Dno vysypte pískem smíchaným s rašelinou a do terária umístěte dekorace v podobě kořenů, kamenů a větví. Had by měl mít v ubikaci také nějaký úkryt, kde bude moci přes den odpočívat. Nezapomeňte na misku s čerstvou vodou.  

Jelikož užovka pochází z teplejšího prostředí, v teráriu je třeba udržovat teplotu v rozmezí 22–30°C. Abyste této teploty docílili, pořiďte výhřevné žárovky. Doporučujeme do terária umístit teploměr. Rosení není v případě chovu užovek nutné, ale je dobré jednou za čas porosit roh terária rozprašovačem, což usnadní užovce svlékání.  

Krmení 

Užovka rozhodně není vegetarián a vyžaduje čistě živočišnou stravu. Mládě krmte jednou týdně holátkem, staršímu jedinci postačí dvě dospělé myši na tři týdny. Na krmení můžete použít i potkany. Množství a velikost hlodavců volte podle velikosti hada.  


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Hadi