Jak chovat burunduka páskovaného
10 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Má rád písek, ale pískomil to není. Má dlouhé nohy a skáče, ale klokan to není. Říkáte si, o jaké zvláštní zvířátko může jít? Ano, řeč je o tarbíkovi, hlodavci, jehož přezdívka “tryskomyš“ je v tomto případě opravdu na místě.
Tarbík je pouštní zvíře. Vyskytuje se v pouštních a polopouštních oblastech Afriky a Asie. Co Vás na něm na první pohled zaujme asi nejvíce jsou jeho dlouhé nohy, díky kterým se pohybuje skákáním jako klokan. Dokáže vyvinout rychlost až 24km/h. Pomocí dlouhého ocasu zakončeného štětinkami udržuje rovnováhu a tzv. kormidluje. Má oči jako korálky a větší uši, které jsou znakem pouštních zvířat. Velikost těla je 10-15 cm, přičemž délka ocasu je dalších 15-25 cm a váha nepřesahuje 10 dkg. Je aktivní navečer a v noci, takže pokud jste většinu dne v práci, je pro vás tarbík ideální volbou, neboť vás večer přivítá legračním hopsáním a panáčkováním ve své ubikaci.
Ačkoliv se jeho chov může zdát jakkoliv složitý, opak je pravdou. Jen je však potřeba dodržet určité podmínky, aby byl spokojený. Tarbíci jsou samotáři, společnost jiných zvířat svého druhu nevyhledávají. I když se nedá chovat nebo mazlit jako morče, dá se dobře ochočit a zvykne si na vás. Bude také potřebovat pravidelně výběh mimo klec po bytě, kde bude prozkoumávat a poskakovat sem tam. Mimo jiné je tarbík také vhodným mazlíčkem pro alergiky.
Minimální velikost pro jednoho jedince je 120x80 cm. Jako podklad skvěle poslouží terarijní písek ve vrstvě alespoň 5 cm. Umístění topného zdroje není nutnost. Pokud se však chcete co nejvíce přiblížit přírodním podmínkám tarbíků a zajistit mu co největší spokojenost, doporučujeme přes den vyhřívat terárium na 30 stupňů, v noci nechat klesnout na pokojovou teplotu. Do ubikace umisťujeme mnoho úkrytů, tj. kořeny různých velikostí, různé skalky (kameny musí být zajištěny tak, aby na zvíře nespadli. Můžete přidat i domečky, klasické dřevěné nebo travní, kůry stromů atd. Přidáme také keramickou misku na vodu, kterou nepřevrhne a i když tarbík pije velmi málo (vodu přijímá v potravě), tak i misku na vodu. Když budeme zařizovat terárium, nesmíme zapomenout na to, že tarbík je hlodavec a bude hlodat. Proto je potřeba vybírat takové materiály, které mu po rozkousání neublíží. K tomu, aby si tarbík mohl vytvořit hnízdo vložíme seno.
Tohle roztomilé zvířátko je nenáročné i co se potravy týče. Jako základní krmení postačí směs pro malé hlodavce a seno. Seno není potřeba dávat do jesliček, stačí volně položit na písek. Párkrát do týdne mu nabídněte čerstvou zeleninu. Opravdu jednou za čas ho můžete potěšit sušeným ovocem.