SuperZoo

Jak chovat papouška nádherného

Papoušek nádherný je atraktivním obyvatelem suchých lesů Austrálie, kde se ale v současné době již bohužel vyskytuje v menším počtu. Jelikož se ve volné přírodě nenachází jinde na světě, patří k ohroženým druhům papoušků.

Díky svému vzhledu a odolnosti si získal popularitu mezi chovateli v mnoha zemích světa, a proto je tento opeřenec častým obyvatelem voliér také v České republice. Pokud jste se i vy rozhodli si tohoto krásného mazlíčka pořídit, přečtěte si tento článek, ať víte, jak na jeho chov. 

 

Co byste měli vědět o papouškovi nádherném 

Papoušek nádherný je středně velký druh papouška, který dorůstá do délky až 40 cm. Jeho peří má typické zabarvení do jasně zelené. Samci mají navíc žlutou hlavičku s jasně červeným pruhem pod krkem, samičky jsou barevně méně nápadné. V dospělosti je tedy velmi snadné určit pohlaví jedince.  

Jak jsme již zmínili v úvodu, tito papoušci ve volné přírodě žijí v australských suchých lesích, kde hnízdí v dutinách stromů a tvoří menší kolonie. Proto je vhodné chovat alespoň pár, ideálně skupinu. Jelikož jsou tito papoušci poměrně snášenliví, můžete je chovat společně i s jinými druhy papoušků.  

Než si tyto papoušky pořídíte, zvažte, zda jim můžete dopřát dostatek prostoru. Papoušek nádherný není vhodný pro chov v kleci nebo bytě. Jsou to totiž velmi dobří letci a ke štěstí potřebují volný pohyb. Dále je třeba mít na paměti, že jsou tito papoušci poměrně dost aktivní a hluční, proto byste měli voliéru umístit někam, kde nebudou příliš rušit. V průměru se tito ptáci dožívají 15 let.  

 

Jak by měla vypadat voliéra 

Jak jsme již zmínili, papoušci nádherní jsou velmi nároční na prostor, a proto je pro ně chov v kleci nevhodný. Pro jeden pár je potřeba pořídit voliéru o minimální velikosti čtyři metry se záletem do přístřešku. I když jsou v australských podmínkách zvyklí na spíše teplejší prostředí, pro pobyt venku v chladnějších měsících jim bohatě stačí mít možnost schovat se do přístřešku bez nutnosti vytápění. Zimu v našich podmínkách snáší dobře. 

Do voliéry nezapomeňte umístit bidýlka, krmítko, budky a misku s vodou na pití a na koupání. Vodu papouškům pravidelně měňte. Jako doplněk jim také můžete dopřát Aqua Drink s minerály.  

 

Krmení  

Papoušky nádherné krmíme směsí semen pro středně velké papoušky. Čas od času jim ale také dopřejte vhodné ovoce, zeleninu, zelené krmení a grit pro dobré trávení. Zpestřit jim krmení také můžete pamlskem určeným pro papoušky. Hnízdící papoušci kromě běžného krmiva potřebují také vaječnou míchanici. Abyste uspokojili jejich potřebu klovat, umístěte do voliéry i větvičky ovocných stromů.  

 

Chov mláďat 

Papoušci nádherní v přirozením prostředí hnízdí v dutinách, proto pokud jim do voliéry umístíte alespoň dutý kmen stromů (ideálně 30x60 cm s otvorem v průměru 10 cm), který vystelete ztrouchnivělým dřevem či rašelinou, určitě jejich hnízdění podpoříte. Stejně tak papouškům podávejte zelené krmení a naklíčené zrní.  

Samice mohou začít hnízdit, když je jim 1 rok a snáší zhruba 6 vajec, ze kterých se mláďata vyklubou za 21 dní. Samci jsou na hnízdění připraveni ve věku 1,5 roku. V této době je dobré ptáky nerušit – jsou velmi citliví a své hnízdo si brání. Zhruba po měsíci od vylíhnutí mláďata vylétají ven z hnízda, avšak jsou stále ještě přikrmována a vedena rodiči. Po uplynutí dalšího měsíce jsou již samostatná.  

 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Střední ptactvo