Jak chovat mastomyš
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Myši jsou drobní domácí mazlíčci, kteří se hodí do menších bytů, kde není tolik prostoru na velké ubikace. V dospělosti mohou vážit maximálně 90 gramů. Pokud uvažujete o tom, že si takového mazlíčka pořídíte, přečtěte si náš článek, ať víte, jak se o něj správně starat.
Tento roztomilý hlodavec je skvělým a zábavným společníkem, který se v průměru dožívá věku dvou let.
Myšky můžeme chovat v kleci nebo boxu. Pokud jste se rozhodli pořídit si jednoho samečka, bude mu vyhovovat ubytování v kleci či boxu o minimálním rozměru 40 x 20 x 20 cm. Skupinka samiček bude potřebovat prostoru více. V případě, že si pořídíte myšky tři, budou potřebovat klec o rozměru alespoň 50 x 30 x 30 cm. Samozřejmě je ale vždy lepší, když mají zvířata prostoru více. U klece si ale pohlídejte, aby neměla příliš malou rozteč mříží. Maximální vzdálenost drátů od sebe je 6 mm. Myšky by totiž mohly jinak utéct. Ideální je klec s vysokým dnem. Vaše myšky také potěší klec dvoupatrová, jelikož moc rády šplhají.
U chovu myší také počítejte s tím, že jsou to noční tvorové, a tedy přes den většinou spí. Máte-li lehké spaní, rozhodně nedoporučujeme klec umístit do stejné místnosti, ve které spíte. Myši jsou v noci totiž velmi aktivní, a při tom mohou samozřejmě dělat hluk. Ideální je v bytě najít nějaké tiché a klidné místo, kde není průvan. Vhodné taky není umístění u topení.
Vaši myší společnici ocení, když jim do klece přidáte domečky a úkryty, do kterých se mohou schovat při denním odpočinku a také nejrůznější prolézačky, kterým se budou věnovat hlavně v noci. Do domečků je vhodné dát nějakou vystýlku, například dřevitou vlnu. Nezapomeňte do klece dát vhodné stelivo. Myším vyhovují bezprašné hobliny nebo dřevité peletky. V neposlední řadě v ubikaci nesmí chybět miska na krmivo a napáječka s čerstvou vodou. Tu je třeba měnit každý den.
Co se týče krmiva, myši nejsou až tak vybíravé. Jako všežravci si rády smlsnou na krmivu založeném na obilovinách, ale potřebují také živočišné bílkoviny. Pořiďte jim superprémiové kompletní krmné směsi, které obsahují vše, co mají myši rády a potřebují ke zdraví. Čas od času můžete myškám dopřát různé pamlsky, tyčinky, moučné červy nebo v malém množství i ovoce a zeleninu. Nikdy jim však nedávejte jídlo určené pro lidi!
Myší samičky jsou velmi společenské a potřebují ke šťastnému životu kamarádky. Bez společnosti psychicky strádají. Naopak samci jsou spíše samotáři a v případě, že byste jich dali dohromady více, mohli by se vám prát. Jsou to totiž teritoriální zvířata.