SuperZoo

Jak chovat mastomyš

Mastomyš neboli krysa malá, je hlodavec pocházející z jižní Afriky, který svou velikostí připomíná potkana. Nejčastěji jej chovají teraristé jako krmné zvíře pro plazy, ale věřte, že mastomyš může být skvělým domácím mazlíčkem! Její hlavní výhodou je, že při správné péči vůbec není cítit jako jiní hlodavci, což jistě ocení hlavně majitelé menších bytů.

Co byste měli vědět o mastomyši 

Mastomyš svým vzhledem připomíná velkou myš s krysím tvarem těla. Nejčastěji se můžeme setkat s jedinci s hnědobílým či šedobílým kožíškem, ale existují i jiné barevné variace. Jsou to velice společenská zvířata, a proto je lepší, když žijí ve skupině. Ale pozor, jedna samice může porodit až 16 mláďat v jednom vrhu! Doporučujeme spíše chovat skupinku o třech samičkách.  

Co se týče vztahu se člověkem, mastomyši jsou poměrně plachá zvířátka, která sice lze do určité míry ochočit, ale ne tak jako třeba potkany. Krysy malé, které jsou na člověka zvyklé, se nechají pohladit. Nechají se vzít do ruky bez větších protestů, ale o větší mazlení nebo hry s člověkem nestojí. Někdy se také vyskytují poměrně kousaví jedinci. 

Jak by měla vypadat ubikace 

Mastomyši nejčastěji chováme v kleci nebo plastovém boxu s víkem, které má dostatečně velké otvory na odvětrávání, ale zároveň jimi hlodavci nemohou prolézt. Ideálním řešením je větrací otvor z vnitřní strany zakrytý pletivem (pletivo upevněte z vnitřní strany, aby se jím hlodavci neprokousali). Velikost ubikace pro 3-5 jedinců může být cca 55 x 34 x 20 cm.  Dno vystelte hrubými hoblinami, Asanem, kukuřičnou či dřevitou podestýlkou. Pokud budete podestýlku pravidelně měnit, nebudete své mazlíčky doma vůbec cítit.  

V boxu nesmí chybět miska na potravu, pítko, domeček a prolézačky pro zábavu. Mastomyši nejsou příliš šplhavé, takže volte spíše „pozemní atrakce“. Určitě ocení také plná běhací kolečka. 

Čím mastomyši krmit 

Mastomyši jsou všežravci, takže jednou za čas ocení i čerstvou zeleň či živočišné bílkoviny. Základem jejich potravy je ale směs pro hlodavce. Dále jim můžete nabídnou nesolené ořechy, piškoty, tvrdé pečivo nebo ovoce (jablko, hrozen, meloun, jahoda, hruška…) a zeleninu (mrkev, petržel, okurka…) 

V letních měsících podávejte pro zpestření čerstvý jetel nebo pampelišky. Ty mastomyším budou nejen chutnat, ale také si z nich budou stavět hnízda. Čas od času jim také dopřejte moučné červy či cvrčky. Pokud ale máte s krmením hmyzem problém, můžete jej nahradit granulemi pro kočky či sušenými gamarusy. Dále můžete vyzkoušet vejce na tvrdo, vařené maso nebo sýr.  


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Myši a Potkani