SuperZoo

Jak chovat křečka syrského?

Křeček syrský, jak už jeho jméno napovídá, pochází z oblasti severní Sýrie a jižního Turecka. Nejčastěji ho můžete vidět se zlatohnědým hřbetem a bílým bříškem, a proto se mu také přezdívá zlatý. Pro svou mírumilovnost a klidný charakter u nás patří k nejoblíbenějším chovaným druhům.

Co byste měli vědět o křečkovi syrském 

Na rozdíl od jiných druhů je křeček syrský samotářské zvíře a nemá potřebu žít ve skupině, proto je nejlepší chovat pouze jednoho jedince. Pokud křečků budete chovat více, může mezi nimi docházet k častým bojům – jsou totiž velmi teritoriální.  Jinak jsou to ale milá a zábavná zvířata.  

Stejně jako ostatní křečci, i křeček syrský je noční živočich, a tedy je nejvíce aktivní večer, v noci a brzy ráno. Je ideálním zvířetem pro lidi, kteří nejsou celý den doma. Pamatujte, spícího křečka nikdy nebuďte. Nedoporučujeme mít ubikaci s křečkem v místnosti, kde spíte.

Křeček syrský lze lehce ochočit, ale nic neuspěchejte. První dny doma mluvte na zvíře klidným hlasem. Začněte s rukou položenou v kleci a uvidíte, jak ji sám přijde zvědavě prozkoumat. Z klece ho nechte vylézat samotného, ale hlídejte jeho následující kroky po bytě. Obratem se může schovat v jakékoliv škvíře a otvoru. Nikdy křečka násilím neberte do ruky nebo nezvedejte. Zejména mláďata jsou velmi obratná a jsou schopná vyskočit z ruky a ublížit si. Pokud chcete získat křečkovu důvěru, musíte na něj jít pomalu a občas ho trochu „uplatit“ nějakou tou dobrůtkou. Když se budete o svého mazlíčka starat s respektem a nebudete ho trápit, může se dožít 2–4 let.  

Jak by měla vypadat ubikace 

Jelikož křeček syrský dorůstá do délky 15–18 cm, můžete ho bez problému chovat v drátěné kleci s plastovým dnem. Jelikož tohle zvířátko rádo šplhá, vyberte takovou, která má vodorovné dráty a výšku alespoň 30 cm. Minimální rozměr klece by měl být 50 x 40 cm, ale čím více prostoru svému mazlíčkovi dopřejete, tím bude šťastnější. Pro chov také můžete využít staré akvárium či vysoké terárium s dobrým větráním. To je oblíbené zejména u zahraničních chovatelů. Takové ubikace, když si s nimi dáte záležet a umístíte do nich spoustu dřevěných prolézaček a velkou vrstvu podestýlky, vypadají opravdu fantasticky.

Jako podestýlku nejlépe zvolte bezprašné hobliny. Oblíbená je také kombinace hoblin a dřevěných štěpků nebo dřevěných vláken. Pomocí této ubikace lze v ubikaci vytvořit atraktivní členité dno. Podestýlku je potřeba měnit každý týden, jinak bude vaše zvířátko v bytě poměrně cítit. Nezapomeňte pořídit misku na krmivo a pítko, do kterého každý den dejte čerstvou vodu.  

Aby měl křeček v ubikaci dostatek zábavy, pořiďte mu různé tunely, mosty, prolézačky, větvičky ovocných stromů na okus, kolečko a také úkryty. Doporučujeme kolečko v ubikaci nechávat vždy jen pár hodin denněV ubikaci by určitě neměl chybět domeček, do kterého se může v případě potřeby schovat.  

Jak křečka krmit 

Křeček je všežravec, ale z největší části se jeho potrava skládá ze směsi zrní, semen a ořechů, které můžete pořídit již namíchané v kompletním krmivu pro křečky. Dopřát mu ale můžete také čerstvé ovoce a zeleninu, jen se ale vždycky ujistěte, že jste z ubikace odstranili nesnědené zbytky. Ty se totiž rychle kazí a mohly by křečkovi způsobit zdravotní potíže.  

Dále váš mazlíček ocení živočišné bílkoviny, proto mu jednou týdně nabídněte moučného červa, kousek vařeného libového masa (vařeného v neslané vodě), vejce, tvrdý sýr nebo třeba netučný tvaroh.  


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Křeček a křečík